Βόλεϊ

Νίκες για Φοίνικα και Κηφισιά στην Volley League

Χωρίς αγώνα πήρε το παιχνίδι ο ΟΦΗ…

Κηφισιά νίκησε με 3-2 σετ τον Παμβοχαϊκό στο ντέρμπι του Βραχατίου και πήρε δύο πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια της να διεκδικήσει από τον Φοίνικα ΟΝΕΧ την 4η θέση της κανονικής περιόδου. Με το σκορ στο 9-3 στο τάι-μπρέικ αποχώρησε ο ακραίος του Παμβοχαϊκού Ηλίας Λάππας με πρόβλημα στον αριστερό ώμο.

Ο Παμβοχαϊκός πήρε έναν πολύτιμο βαθμό αλλά παραμένει στο -2 από τον Ηρακλή που κρατάει την 6η θέση που οδηγεί στα πλέι οφ και επί πλέον έχει και τον αγώνα με τον ΠΑΟΚ. Στο πρώτο σετ του αγώνα η Κηφισιά ξεκίνησε καλά και με πίεση στο σερβίς μπήκε σε «θέση οδηγού» 5-2. Ο Παμβοχαϊκός αντέδρασε και εκμεταλλευόμενος τα λάθη των φιλοξενούμενων προσπέρασε 8-7.
Τα σετ: 25-21, 21-25, 23-25, 25-18, 12-15.

Με όπλο το σερβίς που απέφερε 12 άσσους ο Φοίνικας ΟΝΕΧ νίκησε με 3-1 σετ την Ελπίδα Αμπελοκήπων και πήρε πολύτιμο τρίποντο που του δίνει την ευκαιρία να διατηρήσει την 4η θέση στον βαθμολογικό πίνακα. Αντίθετα η Ελπίδα οριστικά θα πλασαριστεί στην 9η θέση και θα αγωνιστεί στα πλέι άουτ με μειονέκτημα έδρας απέναντι στην ομάδα που θα πάρει την 8η θέση και θα είναι ο ΟΦΗ ή ο Παμβοχαϊκός.

Στα δύο πρώτα σετ ο αγώνας ήταν αμφίρροπος με την Ελπίδα να αντιστέκεται σθεναρά αλλά μετά το 3ο σετ δεν άντεξε την πίεση στην υποδοχή και με την αλλαγή του Μάντζιου δε μπόρεσε να αντισταθεί στην ομάδα της Σύρου.
Τα σετ: 20-25, 25-23, 16-25, 13-25.

Νίκη χωρίς αγώνα για τον ΟΦΗ
Υπενθυμίζουμε ότι κατόπιν επιστολής του Μ.Γ.Σ.Εθνικός Αλεξανδρούπολης προς την Ε.Σ.Α.Π. σχετικά με την αδυναμία του να βρεθεί στο Ηράκλειο για τον αγώνα πρωταθλήματος με τον Ο.Φ.Η. για την 16η αγωνιστική η Ε.Σ.Α.Π. ανακοίνωσε πως ο αγώνας κατακυρώνεται με 3-0 σετ (25-0, 25-0, 25-0) υπέρ του Ο.Φ.Η. και ο Μ.Γ.Σ.Εθνικός μηδενίζεται.