Βόλεϊ: Πήρε το Λιγκ Καπ ο Παναθηναϊκός σε τρομερή μάχη με Ολυμπιακό!

Πρώτος τίτλος για τον Παναθηναϊκό στο βόλεϊ ύστερα από δέκα χρόνια «ξηρασίας».

Μετά από ένα εκπληκτικό ματς, οι Παναθηναϊκός νίκησε στο «χρυσό» σετ 15-13 τον Ολυμπιακό στο κλειστό του Αγίου Θωμά στον δεύτερο τελικό του Λιγκ Καπ της ΕΣΑΠ μετά το 3-2 σετ των «ερυθρόλευκων», που ανέτρεψε την ήττα με το ίδιο σκορ στου Ρέντη την περασμένη Πέμπτη.

Οι «πράσινοι» κατέκτησαν το πρώτο τρόπαιο στον συγκεκριμένο θεσμό, ύστερα από τις έξι κατακτήσεις των Πειραιωτών, και τον πρώτο τίτλο του γενικά, ύστερα από δέκα χρόνια «ξηρασίας».

Ηταν ένα από τα συγκλονιστικότερα παιχνίδια στην ιστορία του ελληνικού βόλεϊ, με τον Παναθηναϊκό να κερδίζει τα πρώτα δύο σετ, να χάνει τα άλλα τρία, αλλά σε μια κατάθεση ψυχής να επικρατεί στο χρυσό σετ του Ολυμπιακού ( 25-17, 28-26, 16-25, 19-25, 10-15, 15-13) και να κατακτά το League Cup.

Ένα ματς που ήταν μια πραγματική διαφήμιση του αθλήματος στο κατάμεστο κλειστό του Αμαρουσίου.