Νίκες για ΓΕΗ και Μεσσαρά στις Γυναίκες στην Α2 βόλεϊ

Δεν τα κατάφεραν οι Άνδρες της ΓΕΗ και τα κορίτσια της ΑΘΛΕΣΗ...

Μπορεί η ανδρική ομάδα της ΓΕΗ να παρουσιάστηκε ανταγωνιστική στο εκτός έδρας παιχνίδι με την ισχυρή Καλαμάτα 80 όμως δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ για την 15η αγωνιστική της Α2 βόλεϊ. Οι παίκτες του Γιώργου Σταυρόπουλου προσπάθησαν σθεναρά στο 1ο σετ, το οποίο έχασαν με 25-23. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ελέγξουν το ρυθμό στο μεγαλύτερο μέρος και του 2ου σετ, επικρατώντας τελικά με 25-18. Ανάλογη ήταν η παρουσία των δύο ομάδων και στο 3ο σετ όπου η Καλαμάτα πέτυχε το τελικό 25-22, παίρνοντας το παιχνίδι. Τα σετ: 25-23, 25-18, 25-22.

Δυνατό παιχνίδι έγινε στο κλειστό των Πατελών για την 15η αγωνιστική της Α2 Γυναικών όπου η ΑΘΛΕΣΗ, παρά την προσπάθεια δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της 2ης στη βαθμολογία, Πετρούπολης γνωρίζοντας την ήττα με 0-3 σετ. Τα κορίτσια του Μανώλη Μανωλάκη διεκδίκησαν με αξιώσεις το 1ο σετ όμως η έμπειρη ομάδα της Πετρούπολης κατάφερε να το πάρει με 22-25. Πιο αποφασιστικές εμφανίστηκαν στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες που πήραν με 19-25 το 2ο σετ και με 17-25 το 3ο, προσθέτοντας μία ακόμη νίκη στο ενεργητικό τους. Τα σετ: 22-25, 19-25, 17-25.

Κόντρα στην ουραγό Ένωση, στο Βύρωνα τα κορίτσια της ΓΕΗ ήταν καλύτερα και αυτό φάνηκε στο νικηφόρο αποτέλεσμα με 1-3 σετ. Η διαφορά δυναμικότητας φάνηκε εξ΄ αρχής με την ομάδα του Ηρακλείου να παίρνει το 1ο σετ με 16-25. Στη συνέχεια οι γηπεδούχες κατάφεραν να βρουν λύσεις και να κάνουν το 1-1 με το τελικό 25-20. Μέχρι εκεί όμως γιατί η ΓΕΗ ανέβασε ρυθμό πήρε προβάδισμα 2-1 με το τελικό 18-25 στο 4ο σετ για να πάρει το παιχνίδι με το 12-25 στο τελευταίο σετ. Τα σετ:16-25, 25-20, 18-25, 12-25.

Πολύτιμη νίκη πήρε το Σάββατο στις Μοίρες η ομάδα της Μεσσαράς, επικρατώντας 3-1 σετ του Μεσσηνιακού. Τα κορίτσια του Παναγιώτη Ιωάννου ξεκίνησαν δυναμικά με το τελικό 25-20 του 1ου σετ όμως ο Μεσσηνιακός με το ίδιο σκορ έκανε το 1-1. Καλύτερη η Μεσσαρά πήρε το 3ο σετ με 25-17 ενώ πιο αποφασιστική και συγκεντρωμένη στο 4ο έγραψε το τελικό 25-22 που της έδωσε και το νικηφόρο αποτέλεσμα. Τα σετ: 25-20, 20-25, 25-17, 25-22.