Νίκη για την ΓΕΗ στους Άνδρες και την ΑΘΛΕΣΗ στις Γυναίκες

Δεν τα κατάφεραν ΑΘΛΕΣΗ και Μεσσαρά στην Α2 βόλεϊ…

Σημαντική εκτός έδρας νίκη με 0-3 σετ επί της Δραπετσώνας σημείωσε η ανδρική ομάδα της ΓΕΗ για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 βόλεϊ. Η ομάδα του Γιώργου Σταυρόπουλου ήταν αποφασιστική από το ξεκίνημα του παιχνιδιού και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους γηπεδούχους, κερδίζοντας το 1ο σετ με 15-25. Ανάλογη ήταν η παρουσία των παικτών της ΓΕΗ και στο 2ο σετ, όπου επικράτησαν με το ίδιο σκορ. Η ομάδα της Δραπετσώνας έβγαλε αντίδραση στο 3ο σετ, όμως στα κρίσιμα σημεία η ΓΕΗ αντέδρασε σωστά και πήρε το σετ και τη νίκη με 21-25. Τα σετ: 15-25, 15-25, 21-25.

Σε ό,τι αφορά το πρωτάθλημα βόλεϊ της Α2 Γυναικών, για τη 12η αγωνιστική, η ΑΘΛΕΣΗ πρόσθεσε μία ακόμη νίκη στο ενεργητικό της, αφού έκαμψε την αντίσταση και του Ηρακλή με 3-1 σετ στο κλειστό των Πατελών, χρησιμοποιώντας αρκετές κορασίδες στη σύνθεσή της. Οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να αιφνιδιάσουν την ΑΘΛΕΣΗ κερδίζοντας το 1ο σετ με 18-25, όμως τα κορίτσια του Μανόλη Μανωλάκη αντέδρασαν και με αντεπίθεση διαρκείας ισοφάρισαν σε 1-1 με 25-17. Ντέρμπι έγινε στο 3ο σετ, το οποίο κέρδισαν οι γηπεδούχες με 25-22, ενώ ευκολότερα ήταν τα πράγματα για την ΑΘΛΕΣΗ στο 4ο σετ με το τελικό 25-12. Τα σετ: 18-25, 25-17, 25-22, 25-12.

Κόντρα στην ισχυρή ομάδα των Αμπελοκήπων η ΓΕΗ προσπάθησε αλλά δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε με 3-1 σετ. Η ΓΕΗ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί 0-1 με 21-25, προσπάθησε σθεναρά και στο 2ο σετ, όπου έχασε με 25-20, ενώ δεν μπόρεσε να παρουσιαστεί το ίδιο ανταγωνιστική και στη συνέχεια, χάνοντας το 3ο σετ 25-16 και το 4ο 25-15. Τα σετ: 21-25, 25-20, 25-16, 25-15.

Την ήττα με 3-1 σετ εκτός έδρας γνώρισε η σκληροτράχηλη Μεσαρά από τον Απολλώνιο. Οι γηπεδούχοι πήραν το 1ο σετ με 25-22 και η ομάδα του Παναγιώτη Ιωάννου ισοφάρισε με 23-25. Γεμάτο ήταν και το 3ο σετ, με τον Απολλώνιο να κερδίζει 26-24, ενώ το 4ο σετ έληξε 25-18 υπέρ των γηπεδούχων. Τα σετ: 25-22, 23-25, 26-24, 25-18.