Νικηφόρο ξεκίνημα για την ΑΘΛΕΣΗ επί της Αγ. Παρασκευής

Δεν τα κατάφεραν οι ομάδες της ΓΕΗ αλλά και η Μεσσαρά...

Mόνο η γυναικεία ομάδα της ΑΘΛΕΣΗ ξεκίνησε νικηφόρα το 2020 αφού οι υπόλοιπες κρητικές ομάδες που αγωνίζονται στην Α2 κατηγορία Ανδρών και Γυναικών γνώρισαν ήττες. Συγκεκριμένα, σε ότι αφορά στο πρωτάθλημα των Ανδρών, για την 11η αγωνιστική η ΓΕΗ έχασε εκτός έδρας από την Κέρκη με 3-0 σετ. Οι παίκτες του Γιώργου Σταυρόπουλου παρουσιάστηκαν αξιόμαχοι στο 1ο σετ στο οποίο έχασαν με 25-20 όμως στο 2ο δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των γηπεδούχων, χάνοντας το με 25-12. Όσες προσπάθειες και αν έγιναν στο 3ο σετ δεν ήταν αρκετές και έτσι ήρθε το τελικό 3-0 με το 25-19.

Σε επίπεδο γυναικών για την 11η αγωνιστική, η ΑΘΛΕΣΗ νίκησε στις Πατέλες και την Αγία Παρασκευή με 3-1 σετ σε ένα παιχνίδι με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον . Τα κορίτσια του Μανώλη Μανωλάκη πήραν το 1ο σετ με 25-21 ενώ οι φιλοξενούμενες προέβαλαν σθεναρή αντίσταση στη συνέχεια για να κάνουν το 1-1 με το τελικό 28-30. Οι γηπεδούχες ωστόσο πήραν το 3ο σετ με 25-19 και το 4ο με 25-22, προσθέτοντας μία ακόμη σημαντική νίκη στο ενεργητικό τους.

Η ΓΕΗ δεν τα κατάφερε στην Αργυρούπολη από την ομώνυμη ομάδα και έχασε με 3-0 σετ. Στις λεπτομέρειες κρίθηκε το 1ο σετ με 25-22, στο 2ο η Αργυρούπολη είχε περισσότερο τον έλεγχο και νίκησε με 25-17 ενώ μάχη έγινε στο 3ο σετ για το τελικό 25-23.

Την ήττα με 3-1 σετ γνώρισε και η Μεσσαρά στην Πετρούπουλη σε μία αναμέτρηση που τα κορίτσια του Παναγιώτη Ιωάννου άξιζαν κάτι καλύτερο. Οι γηπεδούχες πήραν το 1ο σετ με 25-23 και το 2ο με 25-22. Η Μεσσαρά ήταν εκρηκτική στο 3ο σετ, κερδίζοντας το με 14-25 όμως το τελικό 25-23 στο 4ο σετ έκρινε το παιχνίδι.