Βόλεϊ

Νίκες για ΓΕΗ και ΑΘΛΕΣΗ στην Α2 βόλεϊ

Μόνο η Μεσαρά ηττήθηκε από την αήττητη ομάδα του Απόλλων Καλαμάτας...

Nικηφόρο ήταν το τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς για τις τρεις από τις τέσσερις ομάδες μας που αγωνίζονται στην Α2 κατηγορία βόλεϊ. Συγκεκριμένα η Ανδρική ομάδα της ΓΕΗ πέτυχε την 3η συνεχόμενη νίκη της, επικρατώντας στις Αρχάνες των ουραγών Νέων Βύρωνα με 3-0 σετ.

Η διαφορά δυναμικότητας ήταν φανερή στο 1ο σετ όπου οι παίκτες του Γιώργου Σταυρόπουλου νίκησαν με 25-12 ενώ στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν απόδοση χωρίς όμως να απειλήσουν ουσιαστικά.Έτσι η ΓΕΗ έκανε το 2-0 με το τελικό 25-21 ενώ ευκολότερα ήταν τα πράγματα στο 3ο σετ που ολοκληρώθηκε με σκορ 25-16.
Σε ότι αφορά στο πρωτάθλημα των Γυναικών, παιχνίδι θρίλερ έγινε στις Πατέλες όπυ τα κορίτσια της ΓΕΗ νίκησε στο τάι μπρέικ τον Απολλώνιο. Οι γηπεδούχες κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με το 25-19 στο 1ο σετ όμως οι φιλοξενούμενες έκαναν το 1-1 με 21-25. Ιδιαίτερα ανταγωνιστικό ήταν και το 3ο σετ όπου η ΓΕΗ επικράτησε με 25-20 για να γίνει το παιχνίδι 2-2 με το 22-25 του 4ου σετ. Όλα κρίθηκαν στο τελευταίο σετ με τα κορίτσια της ΓΕΗ να καταθέτουν ψυχή και να κερδίζουν με 15-12.
Κόντρα στην τελευταία ομάδα της βαθμολογίας, αυτή του Βύρωνα, η ΑΘΛΕΣΗ δεν είχε πρόβλημα εκτός έδρας αφού κατάφερε να επικρατήσει με 0-3 σετ. Αυτό δε σημαίνει ωστόσο ότι οι γηπεδούχες δεν προσπάθησαν τουλάχιστον στα δύο πρώτα σετ. Τα κορίτσια του Μανώλη Μανωλάκη πήραν τα σετ με: 22-25, 22-25 και 15-25.
Η μόνη κρητική ομάδα που ηττήθηκε στις Εθνικές κατηγορίες του βόλεϊ ήταν η Μεσαρά που υποδέχθηκε τον αήττητο και πρωτοπόρο Απόλλων Καλαμάτας από τον οποίο έχασε 0-3 (13-25, 17-25, 10-25).