Πρώτη νίκη για τους Άνδρες της ΓΕΗ

Επικράτησαν 3-0 σετ του Πανιωνίου- Νίκη για την Μεσαρά, ήττα για την ΓΕΗ και την ΑΘΛΕΣΗ στις Γυναίκες...

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Α2 βόλεϊ των Ανδρών πέτυχε η ομάδα της ΓΕΗ που νίκησε με 3-0 σετ τον Πανιώνιο για την 8η αγωνιστιή του πρωταθλήματος. Το πρώτο σετ είχε πολύ μεγάλο ενδιαφέρον με την ομάδα του Γιώργου Σταυρόπουλου να επικρατεί τελικά με 30-28 ενώ το δεύτερο σετ ήταν ευκολότερα αναλογικά τα πράγματα για τους γηπεδούχους που επικράτησαν με 25-17. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους στη συνέχεια, πίεσαν τη ΓΕΗ που με πιο καθαρό μυαλό έφτασε στο τελικό 25-23. Τα σετ: 30-28, 25-17, 25-23).

Σε ότι αφορά στην Α2 Γυναικών (8η αγωνιστική), η ΓΕΗ γνώρισε 2η σερί ήττα αυτή τη φορά από τον πρωτοπόρο και αήττητο Απόλλων Καλαμάτα με 0-3. Τα κορίτσια της ΓΕΗ προσπάθησαν αρχικά, χάνοντας το 1ο σετ με 19-25, ενώ παρουσιάστηκαν πιο αδύναμες στη συνέχεια επιτρέποντας στις φιλοξενούμενες να επιβληθούν με 11-25. Η ομάδα της Καλαμάτας έχοντας περισσότερες λύσεις πήρε και το 3ο σετ με 21-25. Τα σετ: 19-25, 11-25, 21-25.

Σημαντική νίκη επί του Ηρακλή πέτυχε η ομάδα της Μεσαράς κερδίζοντας τον Ηρακλή στις Μοίρες με 3-0 σετ. Τα κορίτσια του Παναγιώτη Ιωάννου είχαν τον έλεγχο του αγώνα και δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά σε κανένα σημείο. Τα σετ: 25-19, 25-14, 25-16.

Η ΑΘΛΕΣΗ έχασε 3-0 από τον Μεσσηνικό εκτός έδρας, προβάλλοντας σθεναρή αντίσταση στο 1ο και 3ο σετ. Τα σετ: 25-21, 25-17 και 25-21.