Βόλεϊ

Στον τελικό του Λιγκ Καπ ο Παναθηναϊκός

Παρά την ήττα με 3-2 από τον Φοίνικα στη Σύρο…

Τον πρώτο του τίτλο μετά το 2010 θα διεκδικήσει ο Παναθηναϊκός στο βόλεϊ ανδρών. Παρά την ήττα με 3-2 σετ από τον Φοίνικα οι πράσινοι ήταν εκείνοι που πήραν την πρόκριση και θα περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλο τους στον τελικό ο οποίος θα προκύψει από το ζευγάρι του Ολυμπιακού με τον ΠΑΟΚ.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν επικρατήσει με 3-0 στο πρώτο ματς και έχουν το προβάδισμα για την ρεβάνς (05/12).

Στα του αγώνα της Σύρου ο Παναθηναϊκό ήταν εξαιρετικός στα πρώτα δύο σετ, τα οποία και κατέκτησε σφραγίζοντας την πρόκριση. Στην συνέχεια ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του για να ατους έχει έτοιμους στην συνέχεια των υποχρεώσεων.

Για τους πράσινους από 11 πόντους είχαν οι Στάροβιτς και Ράπτης με τον πρώτο να αγωνίζεται για τρία σετ και τον δεύτερο για δύο. Στην αντίπερα όχθη 19 πόντους είχε ο Μίλης και από 18 οι Στερν και Στοΐλοβιτς που έπαιξαν σε όλη την διάρκεια του αγώνα.

Να τονίσουμε πως σύμφωνα με την προκύρηξη θα έχουμε διπλό τελικό με έναν αγώνα στην έδρα κάθε ομάδας.