Η ΑΘΛΕΣΗ κέρδισε το ντέρμπι, πρώτη ήττα για τη ΓΕΗ

Η ομάδα της ΑΘΛΕΣΗ πήρε το ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Α2 βόλεϊ Γυναικών, επικρατώντας της ΓΕΗ στο τάι μπρέικ. Στο κλειστό των Πατελών έγινε ένα ωραίο παιχνίδι μεταξύ δύο ομάδων που άφησαν αισιόδοξα μηνύματα σε ότι αφορά το μέλλον του κρητικού γυναικείου βόλεϊ. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για την ομάδα της ΓΕΗ που βρίσκεται τώρα στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα (18β.) πίσω από τον Απόλλων Καλαμάτας (20β.). Η ΑΘΛΕΣΗ είναι στην 8η θέση (9β.) μαζί με την Μεσσαρά.

Σε ότι αφορά στον αγώνα του Σαββάτου, τα κορίτσια του Μανώλη Μανωλάκη μπήκαν πιο αποφασιστικά στον αγωνιστικό χώρο και παρά την σθεναρή αντίσταση της ομάδας της ΓΕΗ, πήραν το 1ο σετ με 25-23. Οι τυπικά φιλοξενούμενες ανέβασαν ρυθμό και με περισσότερες λύσεις έκαναν το 1-1 με 16-25, παίρνοντας μάλιστα και προβάδισμα στα σετ με 15-25. Στη συνέχεια όμως η ΑΘΛΕΣΗ κατάφερε να κάνει το 2-2, κερδίζοντας το 4ο σετ με 25-17 πηγαίνοντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ όπου η ΑΘΛΕΣΗ πιο ψύχραιμη και με σωστότερες επιλογές στα κρίσιμα σημεία επικράτησε 15-10, κερδίζοντας έτσι τον αγώνα. Τα σετ: 3-2 (25-23, 16-25, 15-25, 25-17, 15-10).

Την ήττα γνώρισε η Μεσαρά στην Αγία Παρασκευή από την ομώνυμη ομάδα με 3-0 σετ. Τα κορίτσια του Παναγιώτη Ιωάννου έχασαν εύκολα το 1ο σετ 25-13 ενώ προσπάθησαν στο 2ο (25-19) και στο 3ο (25-23)

Νέα ήττα για τους Άνδρες της ΓΕΗ στο πρωτάθλημα της Α2 Ανδρών, αυτή τη φορά από τον πρωτοπόρο Μίλωνα με 3-0 σετ (25-11, 25-16, 25-14).