Μεγάλη νίκη ΟΦΗ, μπαίνει πρώτος στα μπαράζ ανόδου!

Στο τελευταίο του παιχνίδι, για την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος της Α2, ο ΟΦΗ νίκησε και τον Πανιώνιο με 3-1 σετ στο κλειστό γυμναστήριο του Βαρδινογιάννειου αθλητικού κέντρου, τερμάτισε πρώτος στον όμιλο του και θα μπει με αβαντάζ ενός βαθμού στα μπαράζ, για τη δεύτερη φάση, η κλήρωση των οποίων θα γίνει την προσεχή Δευτέρα (1.30μμ) στα γραφεία της Ομοσπονδίας.

Στην δεύτερη φάση, θα αναμετρηθούν οι 4 πρώτες ομάδες του ομίλου και η κάθε μια θα δώσει 6 αγώνες.

Να σημειωθεί ότι το παιχνίδι ΟΦΗ-Πανιώνιος καθυστέρησε να ξεκινήσει 2 ώρες και 45 λεπτά, καθώς η αποστολή του Πανιωνίου που ταξίδευε από τον Πειραιά για το Ηράκλειο, λόγω του απαγορευτικού, που υπήρχε έφτασε στο Ηράκλειο, αντί το πρωί του Σαββάτου στις 4 το απόγευμα! Έτσι το παιχνίδι, αντί για τις 3μμ ξεκίνησε στις 5.45μμ!!

ΟΦΗ και Πανιώνιος πρόσφεραν κατά διαστήματα ωραίο θέαμα, έδειξαν ότι είναι δυο από τις καλύτερες ομάδες της κατηγορίας (πρώτος ο ΟΦΗ, τρίτος ο Πανιώνιος) και ανανέωσαν το ραντεβού τους για την επόμενη φάση. Να σημειωθεί ότι ο ΟΦΗ πήρε και τη ρεβάνς από τον Πανιώνιο για την ήττα στον πρώτο γύρο (3-1 σετ), καθώς ο Πανιώνιος (και η Ρόδος) είναι οι μοναδικές ομάδες που έχουν κερδίσει τον ΟΦΗ φέτος.

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι, σε αντίθεση με τον Πανιώνιο, που έδειξε επηρεασμένος από το ταξίδι με το πλοίο. Ο ΟΦΗ προηγήθηκε γρήγορα με 13-5, αναγκάζοντας την τεχνική ηγεσία του Πανιωνίου να πάρει δυο ταιμ-άουτ. Παρ’ όλα αυτά ο ΟΦΗ ήταν φανερά καλύτερος και βάδισε ήρεμα στο σετ με 20-11, 21-12 και το τελικό 25-18.

Το δεύτερο σετ ήταν πιο ανταγωνιστικό. Ο Πανιώνιος ήταν καλύτερος από το πρώτο σετ και ταλαιπώρησε τον ΟΦΗ. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το 20-20.

Στο κρίσιμο σημείο και πάλι όμως, ο ΟΦΗ έκανε αυτό που έπρεπε και καθάρισε το σετ με 25-20.

Το τρίτο σετ ήταν του Πανιωνίου. Έπαιξε καλύτερα και το πήρε δίκαια με 22-25. Ξεκίνησε καλά (8-11) και δεν πανικοβλήθηκε στην αντεπίθεση του ΟΦΗ (18-18)

Δυο λάθη του ΟΦΗ στο 22-23, του έδωσαν το σετ (23-25).

Ο ΟΦΗ δεν μπήκε καλά ούτε στο τέταρτο σετ. Ο Πανιώνιος έδειξε να παίζει καλύτερα (4-7, 6-10) και το 9-14 έκανε τον Δημήτρη Ζλατιλίδη, να πάρει τάιμ-άουτ.

Το κακό σερβίς του ΟΦΗ πρόσφερε εύκολους πόντους στον Πανιώνιο (11-17), αλλά ακόμα και όταν βρέθηκε «στριμωγμένος» ο ΟΦΗ βρήκε τη λύση.

Με ένα σερί 6-0, μετέτρεψε 13-19 σε 19-19 και σετ ξεκίνησε από την αρχή!

Ο ΟΦΗ με άσο του Μπάση πέρασε μπροστά 22-21 και με ένα δυνατό καρφί του Εφραιμίδη 23-21!

Με το δυνατό σερβίς του Μπάση, ο ΟΦΗ τελείωσε το σετ με 25-21 και πανηγύρισε τη νίκη με 3-1 σετ!

Να σημειωθεί ότι με τον ΟΦΗ δεν αγωνίστηκε ο τραυματίας Δημητριάδης και ο Τζελάτι, ο οποίος είχε άδεια, καθώς το παιχνίδι με τον Πανιώνιο, ήταν ουσιαστικά αδιάφορο βαθμολογικά.

Τους πόντους του ΟΦΗ σημείωσαν οι: Εφραιμίδης 21, Κολιτσιάκης 12, Μπάσης 12, Αντιφάκος 9, Κομιτούδης 4, Μονιάκης 3, Καρατζάς 2.

Τα σετ: 25-18 (21 λεπτά), 25-20 (25 λεπτά), 22-25 (26 λεπτά), 25-21 (25 λεπτά).

ΟΦΗ: Αντιφάκος, Μπάσης, Σκαρλατίδης, Κολιτσιάκης, Κομητούδης, Μύρος, Εφραιμίδης, Τεφτσής, Μονιάκης, Καρασαββίδης, Καρατζάς.