Πρώτη ήττα για το βόλεϊ του ΟΦΗ, έχασε 3-2 σετ στην έδρα του Πανιωνίου

Πήρε ένα βαθμό και έμεινε στην κορυφή η ομάδα του Δημήτρη Ζλατιλίδη...

H ομάδα βόλει του ΟΦΗ γνώρισε την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα της Α2 των ανδρών από τον Πανιώνιο στο κλειστό του Μίλωνα, με 3-2 σετ.

Μετά από 6 νίκες, σε ισάριθμους αγώνες, ο ΟΦΗ δεν κατάφερε να συνεχίσει το σερί του. Πήρε μόνο ένα βαθμό από το παιχνίδι, αλλά παραμένει μόνος πρώτος στην κορυφή!

O OΦΗ δεν ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι, έχασε το πρώτο σετ με 28-26.

Πήρε εύκολα το δεύτερο (21-25) και το τρίτο (18-25) και εκεί που έδειχνε ότι έχει επιβάλει το ρυθμό του, έδωσε την ευκαιρία στον ψυχωμένο Πανιώνιο να πάρει το τέταρτο σετ (25-21) και όλα να κριθούν στο ται-μπρέικ, όπου οι γηπεδούχοι και πάλι πιο ψυχωμένοι και αποφασιστικοί πήραν το σετ με 15-12 και το παιχνίδι.

Στο πρώτο σετ ο ΟΦΗ... αυτοκτόνησε. Προηγήθηκε με 18-21, αλλά αντί να τελειώσει το σετ, έδωσε την ευκαιρία στον Πανιώνιο να περάσει μπροστά με ένα σερί 5-1 (23-22).

Από εκεί και μετά έσπασαν καρδιές. Ο ΟΦΗ είχε δυο σετ-μπολ (23-24 και 24-25), όπως και ο Πανιώνιος (26-25 και 27-26), με τους γηπεδούχους να παίρνουν τελικά το σετ με 28-26.

Στο δεύτερο σετ ο ΟΦΗ ήταν κυρίαρχος. Πήρε νωρίς μια διαφορά (6-12 και 9-15) και είχε ένα σχετικά ήρεμο φινάλε προηγούμενος με 16-22 και παίρνοντας το σετ με 21-25.

Φανερά βελτιωμένη η ομάδα του Δημήτρη Ζλατιλίδη σε σχέση με το πρώτο σετ.

Ο ΟΦΗ έκανε πολύ άσχημο ξεκίνημα στο τρίτο σετ (10-4), αλλά σοβαρεύτηκε γρήγορα, πέρασε μπροστά (15-16) και με ένα μεγάλο σερί κερδισμένων πόντων επέβαλε την ανωτερότητα του (15-22) και τελείωσε το σετ με 18-25, κάνοντας το 1-2.

Το τέταρτο σετ ήταν επίσης συναρπαστικό. Οι δυο ομάδες βάδισαν χέρι-χέρι μέχρι το 21-21. Εκεί ο ΟΦΗ έπαθε μπλάκ- άουτ και ο Πανιώνιος με ένα σερί 4-0 στο κρίσιμο σημείο πήρε το σετ.

Στο ται-μπρέικ ο ΟΦΗ δεν ξεκίνησε καλά (4-1), αλλά έφερε το παιχνίδι στα ίσια (10-10).

Ο Πανιώνιος ήταν και πάλι όμως πιο ψυχωμένος και αποφασιστικός στα κρίσιμα σημεία και πήρε το σετ με 15-12 και τη νίκη με 3-2 σετ.

Τα σετ: 28-26, 21-25, 18-25, 25-21, 15-12.