Μπορούσε ένα σετ η Μεσαρά, έχασε (0-3) από την ΑΕΚ στις Μοίρες...

Κόσμος και από τις δυο ομάδες στο κλειστό...

Η Μεσαρά πάλεψε, ειδικά στο τρίτο σετ που μπορούσε να το πάρει, ωστόσο τα κοριτσια της ΑΕΚ έδειξαν γενικότερα τη δύναμή τους και έφυγαν με νίκη (0-3 σετ) από τις Μοίρες, σε ενα παιχνίδι που παρακολούθησαν (φωτό) φίλοι και των δύο ομάδων...

Τα κορίτσια της ΑΕΚ μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και από νωρίς πήραν μια μικρή διαφορά (9-11), την οποία διατήρησαν στη συνέχεια (12-15). Κάποια κενά διαστήματα έδωσαν τη δυνατότητα στον ΓΑΣ Μεσσαρά να ισοφαρίσει (18-18), αλλά οι «κιτρινόμαυρες» αφυπνίστηκαν και πήραν τα ηνία και πάλι (19-23), φτάνοντας στην κατάκτηση του πρώτου σετ (20-25).

Στη συνέχεια, οι γηπεδούχες προσπάθησαν να φανούν ανταγωνιστικές και να παραμείνουν σε επαφή με το σκορ (6-7), αλλά η ομάδα της Ελένης Μεμετζή... πάτησε γκάζι και ξέφυγε με 5 πόντους (7-12), ενώ ανέβασε έπειτα, περισσότερο τη διαφορά (10-18). Έτσι, η ΑΕΚ έκανε το 2-0 στα σετ με μεγαλύτερη ευκολία (14-25).

Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ μπήκε πιο χαλαρή και αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο ΓΑΣ Μεσσαράς να κάνει το παιχνίδι του και να προηγηθεί με 11-7. Η Ένωση δεν μπορούσε να βρει λύσεις σε επίθεση και άμυνα, με τη γηπεδούχο ομάδα να διατηρεί μια διαφορά ασφαλείας (15-7, 21-12). Οι «κιτρινόμαυρες» παρόλα αυτά έκαναν την δική τους αντεπίθεση και μείωσαν στους 4 πόντους (22-18), ενώ στη συνέχεια πλησίασαν στον πόντο (22-21), με το παιχνίδι να γίνεται ντέρμπι και τις ισοπαλίες να σημαδεύουν το ματς (25-25, 26-26, 27-27). Η ΑΕΚ είχε πιο καθαρό μυαλό και ψυχραιμία, καταφέρνοντας να πάρει τελικά το σετ με 30-28 (!) και τη νίκη με 3-0 σετ.

Τα σετ: 20-25, 14-25, 28-30.