Νικηφόρο ξεκίνημα για τη Μεσσαρά στην Pre League

Επικράτησε εκτός έδρας του Ηρακλή Κηφισιάς με 3-1 σετ…

Η Μεσσαρά ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο της υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα της Pre League αφού πέρασε από την έδρα το Ηρακλή Κηφισιάς με 3-1 σετ.

Η ομάδα του Παναγιώτη Ιωάννου εκμεταλλεύτηκε τα πολλά λάθη απειρίας που έκαναν οι αθλήτριες του Βασίλη Μανθάτη και έφυγε από το Ζηρίνειο με τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Ο Ηρακλής Κηφισιάς κατέκτησε το πρώτο σετ, με τη Μεσσαρά να απαντάει άμεσα για την ισοφάριση. Στο τρίτο και τέταρτο σετ η ομάδα του Βασίλη Μανθάτη ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ, ωστόσο έκανε πολλά λάθη σε κρίσιμα σημεία, με τη Μεσσαρά να μην τα αφήνει ανεκμετάλλευτα. Στο 25-25 του τρίτου σετ, ο προπονητής της κρητικής ομάδας, Παναγιώτης Ιωάννου, διαμαρτυρήθηκε έντονα προς τον διαιτητή του αγώνα όταν καταλόγισε μπλοκ άουτ στην επίθεση της Καραγιαννίδου που διαμόρφωσε το 26-25 και αποβλήθηκε από το σετ.

Τα σετ: 1-3 (27-25, 19-25, 27-29, 21-25)

ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Μανθάτης): Δελατόλα 3 (2/16 επ., 1 άσσος, 78% υπ.), Σκαρλάτου 5 (2/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γιαννίκη 9 (4/21 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Καραγιαννίδου 18 (15/45 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 59% υπ.), Περγαντή 9 (3/7 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Τοπουρτή / Νικολέτου (λ, 59% υπ.), Βάθη 1 (1 άσσος), Τζίμα 2 (2/8 επ., 75% υπ.), Γαλανοπούλου.

ΜΕΣΣΑΡΑ (Ιωάννου): Μιχαήλ 7 (3/6 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Αποστολάκη 21 (20/60 επ., 1 άσσος, 36% υπ.), Μυγδάλη Ε. 3 (1/1 επ., 2 άσσοι), Τσελάνη 7 (4/22 επ., 3 μπλοκ), Κλεισιάρη 21 (16/45 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 68% υπ.), Καρουζάκη 1 (1/4 επ.) / Μυγδάλη Μ. (λ, 43 υπ.), Κωνσταντακάκη (λ, 55% υπ.), Μπριλάκη Στ. 4 (1 άσσος, 3 μπλοκ), Μπριλάκη Κ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της πρεμιέρας στην Pre League: Ηρακλής Κηφισιάς- Μεσσαρά 1-3, Βριλήσσια- Λαμία 1-3, Άρτεμις- ΑΕΚ 0-3, Πανιώνιος – Αιγάλεω 0-3. Αύριο 16:30 ΧΑΝΘ- ΖΑΟΝ, 16:45 Παναθηναϊκός- ΠΑΟΚ.