Γιόρτασε τα γενέθλια με... ανατροπή ο ΠΑΟΚ

Έπειτα από δύο σερί αποκλεισμούς, ο ψυχωμένος ΠΑΟΚ , όντας εκπληκτικός επικράτησε με 3-2 σετ του Ολυμπιακού και πλέον βρίσκεται στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Με τον καλύτερο τρόπο γιόρτασε το 92α γενέθλια του ο ΠΑΟΚ, ο οποίος μια ημέρα νωρίτερα από την επέτειο ίδρυσης του σημείωσε τεράστια νίκη επί του Ολυμπιακού και πέρασε στον τελικό.

Ο ΠΑΟΚ παρά το γεγονός ότι έχασε το πρώτο σετ 25-19 ισοφάρισε στο δεύτερο με 22-25. Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν ξανά στο τρίτο σετ και επικράτησαν ξανά με 25-19.

Στο τέταρτο σετ ο ΠΑΟΚ, ο οποίος δε θυμίζει την περυσινή ομάδα που κατέκτησε τον τίτλο έβγαλε ψυχή και κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στο 2-2(22-25).

Στο πέμπτο και τελευταίο σετ ο «Δικέφαλος» του Βορά ήταν εκπληκτικός, κάνοντας το μπρέικ με σκορ 15-8.

Τεράστιο παιχνίδι από Κουμεντάκη και Ουσίκοφ, με 20 και 19 πόντους αντίστοιχα, «κέρβερος» στην άμυνα ο Κωνσταντινίδης, αλλά ουδείς από τους «ασπρόμαυρους» υστέρησε.

Τα σετ: 2-3 (25-19, 22-25, 25-19, 22-25, 09-15)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Αλεξίεφ 19 (16/28 επ., 3 μπλοκ, 70% υπ.), Μπέμε 6 (6/9 επ.), Ντρίζγκα 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Οϊβάνεν 14 (12/32 επ., 2 άσσοι), Πετρέας 7 (3/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ραούβερντινκ 18 (17/35 επ., 1 μπλοκ, 59% υπ.) / Στεφάνου (λ, 66% υπ.), Δαρίδης (λ), Ανδρεάδης, Ζουπάνι 2 (2/4 επ.), Χριστοφιδέλης, Στιβαχτής.

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Βάλκιερς 4 (1/2 επ., 3 άσσοι), Κουμεντάκης 20 (15/34 επ., 5 μπλοκ, 53% υπ.), Ουτσίκοφ 19 (15/33 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πελεκούδας 4 (4/10 επ.), Σαφράνοβιτς 2 (1/5 επ., 1 άσσος), Τακουρίδης 13 (9/12 επ., 4 μπλοκ) / Κωνσταντινίδης (λ, 65% υπ.), Γκιόν 10 (10/21 επ., 75% υπ.), Σακόγλου 3 (3/6 επ.), Σωτηρίου, Τερζής.