Ήττα στα Βριλήσσια για τη Μεσαρά

Με νίκη θα ανέβαινε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Pre League

Την ήττα με 3-1 σετ γνώρισε η Μεσαρά στην έδρα του Φ.Ο. Βριλησσίων στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής της Pre League βόλεϊ γυναικών.

Τα κορίτσια του Παναγιώτη Ιωάννου έχασαν μεγάλη ευκαιρία να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα και να ανέβουν στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Τα σετ: 25-17, 25-17, 25-27, 25-19.

ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ (Μπουτσουρής): Ντόνα, Κάββουρα, Γιαννέλου Έρωτα, Μικρουδάκη, Σαντέ / Μαθιουδάκη (λ), Παπασταύρου, Ζαμπάτη.

ΓΑΣ ΜΕΣΣΑΡΑΣ (Ιωάννου): Ξαγοραράκη Τζίνα, Ξαγοραράκη Βαρβάρα, Μαυρέα, Ποδαρά, Τσοπούλου, Αποστολάκη  / Σαμπάτη (λ), Γεωργιλά.

Ο ΟΦΗ ήθελε «καθαρή» νίκη για να πάρει τη 2η προνομιούχο θέση

Αποχαιρέτισε το όνειρο να συμμετέχει στα μπαράζ ανόδου η ομάδα βόλεϊ του ΟΦΗ καθώς ηττήθηκε στην Πάτρα με 3-2 σετ από την Ολυμπιάδα στην αυλαία της α’ φάσης του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής κατηγορίας των ανδρών.

Η ηρακλειώτικη ομάδα ήθελε «καθαρή» νίκη για να εξασφαλίσει τη 2η προνομιούχο θέση όμως δεν τα κατάφερε. Παρότι μπήκε εντυπωσιακά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 2-0 σετ η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους, πήραν το 3ο σετ με 25-17 και ουσιαστικά η 2η θέση κρίθηκε στο 4ο σετ, το οποίο είχε συγκλονιστική εξέλιξη και κρίθηκε στο 32-30! Από τη στιγμή που το ματς οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ, η πρόκριση είχε χαθεί για τον ΟΦΗ και η απογοήτευση των παικτών του φάνηκε εντός του παρκέ καθώς οι Πατρινοί πήραν το 5ο σετ και μαζί τη νίκη με 15-8.

Τα σετ: 15-25, 23-25, 25-17, 32-30, 15-8

Έτσι, την πρώτη θέση κατέκτησε ο Απόλλων Αθηνών και τη δεύτερη η Παλλήνη, η οποία πήρε ακούραστα τους βαθμούς της νίκης καθώς ο σημερινός αντίπαλός της, ο Σ.Φ.Π. Χανίων έχει αποσυρθεί από το πρωτάθλημα.