Έχασε στην Πάτρα και έμεινε εκτός μπαράζ ανόδου ο ΟΦΗ

Ο ΟΦΗ ήθελε «καθαρή» νίκη για να πάρει τη 2η προνομιούχο θέση

Αποχαιρέτισε το όνειρο να συμμετέχει στα μπαράζ ανόδου η ομάδα βόλεϊ του ΟΦΗ καθώς ηττήθηκε στην Πάτρα με 3-2 σετ από την Ολυμπιάδα στην αυλαία της α’ φάσης του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής κατηγορίας των ανδρών.

Η ηρακλειώτικη ομάδα ήθελε «καθαρή» νίκη για να εξασφαλίσει τη 2η προνομιούχο θέση όμως δεν τα κατάφερε. Παρότι μπήκε εντυπωσιακά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 2-0 σετ η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους, πήραν το 3ο σετ με 25-17 και ουσιαστικά η 2η θέση κρίθηκε στο 4ο σετ, το οποίο είχε συγκλονιστική εξέλιξη και κρίθηκε στο 32-30! Από τη στιγμή που το ματς οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ, η πρόκριση είχε χαθεί για τον ΟΦΗ και η απογοήτευση των παικτών του φάνηκε εντός του παρκέ καθώς οι Πατρινοί πήραν το 5ο σετ και μαζί τη νίκη με 15-8.

Τα σετ: 15-25, 23-25, 25-17, 32-30, 15-8

Έτσι, την πρώτη θέση κατέκτησε ο Απόλλων Αθηνών και τη δεύτερη η Παλλήνη, η οποία πήρε ακούραστα τους βαθμούς της νίκης καθώς ο σημερινός αντίπαλός της, ο Σ.Φ.Π. Χανίων έχει αποσυρθεί από το πρωτάθλημα.