Πρωτιές για Αμανάκη και Βιανιτάκη στο Παγκρήτιο Πρωτάθλημα

Και νέες επιτυχίες για το Ηράκλειο Ο.Α.Α., αυτή τη φορά σε παγκρήτιο επίπεδο στο τέννις...

Ο Νικόλας Αμανάκης κατέκτησε την πρώτη θέση στα αγόρια 14 ετών και η Μιχαέλα Βιανιτάκη αντίστοιχα στα κορίτσια 14 ετών.

Το Παγκρήτιο τουρνουά έγινε σε δυο φάσεις, από 29-30/4 η πρώτη για τις κατηγορίες 12 και 16 ετών και από 6-7/5 η δεύτερη για τις κατηγορίες 10 και 14 ετών με διοργανωτές το «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» Ο.Α.Α. και το Ace Tennis Academy.

Συμμετείχαν συνολικά 22 αθλητές και αθλήτριες ως εξής:

Κατηγορία 10 ετών: Γιάννης Αποστολάκης, Κωνσταντίνος Σκορδαλάκης, Αλέξανδρος Τιτάκης Καρτσωνάκης και Ηρακλής Χρηστάκης.

Κατηγορία 12 ετών: Κωνσταντίνος Σενετάκης, Αλέξανδρος Τιτάκης Καρτσωνάκης, Γιώργος Τρούλης και Ηρακλής Χρητάκης.

Κατηγορία 14 ετών: Νικόλας Αμανάκης, Κωνσταντίνος Αποστολάκης, Βασίλης Κληρονόμος, Κωνσταντίνος Λαμπράκης, Γιώργος Τρούλης, Γιώργος Τσαπάκης, Βασιλεία Αγουρίδα, Ελευθερία Βασιλάκη, Μιχαέλα Βιανιτάκη, Αναστασία Δενδραλίδη, Όλγα Ρωξάνη Ζαχαράκη, Ελένη Λεβεντάκη, Βασιλίνα Πανταζοπούλου και Άλκηστη Σταματάκη.

Κατηγορία 16 ετών: Νικόλας Αμανάκης, Κωνσταντίνος Αποστολάκης, Βασίλης Κληρονόμος, Κωνσταντίνος Λαμπράκης, Βασίλης Τζωρμπατζάκης, Γιώργος Τσαπάκης, Ελευθερία Βασιλάκη,  Αναστασία Δενδραλίδη, Όλγα Ρωξάνη Ζαχαράκη, Ελένη Λεβεντάκη και Βασιλίνα Πανταζοπούλου.

Ο Νικόλας Αμανάκης στην κατηγορία 14 ετών κατέκτησε την πρώτη θέση, έπειτα από πέντε νικηφόρες αναμετρήσεις. Στον πρώτο αγώνα επικράτησε του Μανουσάκη (ΑΤ Ρεθύμνου) 40 40. Στην 16αδα πέρασε άνευ αγώνα τον Δρακάκη (ΟΑ Σούδας), στους 8 κέρδισε τον Κωνσταντίνο Αποστολάκη 41 41 και στους τέσσερις επικράτησε 60 63 του Ρεθυμνιώτη Γαγάνη. Στον τελικό κέρδισε τον συμπαίκτη του Κωνσταντίνο Λαμπράκη με 64 61. Στην κατηγορία των 16 όπου αγωνίστηκε και εκεί κατάφερε να μπει στην οκτάδα, όπου ηττήθηκε από τον Τσαπάκη 14 53 10-8.

Η Μιχαέλα Βιανιτάκη στα κορίτσια 14 ετών κατέκτησε την πρωτιά. Πραγματοποίησε συνολικά τρεις νίκες, την πρώτη επι της Αγουρίδα 42 42, την επόμενη επι της Βασιλάκη 63 61 και στον τελικο κέρδισε την Πανταζοπούλου 62 63.

Ο Κωνσταντίνος Λαμπράκης κατέκτησε την δεύτερη θέση στην κατηγορία 14 ετών. Ο  Λαμπράκης στον πρώτο γύρο κέρδισε τον Τσαγκαράκη (Γας Γουρνών) 40 40. Στους 16 ο αντίπαλος του τραυματίστηκε με αποτέλεσμα να περάσει στον επόμενο γύρο, όπου έπαιξε με τον Σπυριδάκη και κέρδισε 41 42. Στους τέσσερις κέρδισε τον Γεωργιάδη 61 62. Στον τελικό ηττήθηκε από τον Αμανάκη 64 61. Στην κατηγορία 16 ετών κέρδισε στον πρώτο γύρο τον Χοχλάκη (Τεν. Ακαδημια) 41 41 και στην συνέχεια ηττήθηκε από τον Αμανάκη 35 54(5) 10-3.

Η Βασιλίνα Πανταζοπούλου πήρε την δεύτερη θέση. Επικράτησε πρώτα με 53 40 της Δενδραλίδη, στην συνέχεια κέρδισε την Λεβεντάκη 62 61 και στον τελικό έχασε από την Βιανιτάκη 62 63. Στην κατηγορία των 16 ετών η Βασιλίνα πήρε την τρίτη θέση. Στον ημιτελικό έχασε από την Σινάνη (ΟΑ Σούδας) 63 62. Νωρίτερα είχε πραγματοποιήσει δυο νίκες, στον πρώτο γύρο επι της Βασιλάκη 40 53 και στην οκτάδα επι της Καραγεώργου (Λατώ Αγ. Νικολάου) 41 42.

Η Ελευθερία Βασιλάκη στα κορίτσια 14 ετών πήρε την τρίτη θέση. Στον ημιτελικό με την Βιανιτάκη ηττήθηκε 63 61. Στην οκτάδα κέρδισε την Σταματάκη 41 41.

Η Ελένη Λεβεντάκη πήρε την τρίτη θέση στα κορίτσια 14 ετών. Στον ημιτελικό έχασε από την Πανταζοπούλου 62 61. Σημειώσε συνολικά δυο νίκες, η πρώτη επι της Παπακώστα (ΟΑ Σούδας) 40 40 και η άλλη επι της Ζαχαράκη 53 54(3).

Ο Τρούλης στην κατηγορία του, στα αγόρια 12 ετών, κατέκτησε την δεύτερη θέση. Στον τελικό έπαιξε με τον Γεωργιάδη από τον οποίο έχασε 75 62. Ο Τρούλης στους 16 κέρδισε τον Στρατάκη (Τεν. Ακαδημια) 41 40. Στους 8 επικτράτησε 40 40 του Παπαγεωργίου (ΟΑ Σούδας), ενώ στα ημιτελικά κέρδισε και τον Καραγιαννάκη (ΟΑ Σούδας) 62 60. Στην κατηγορία των 14 ετών ηττήθηκε στον πρώτο γύρο.

Ο Αλέξανδρος Τιτάκης- Καρτσωνάκης στην κατηγορία 10 ετών κατέκτησε την δεύτερη θέση. Στον τελικό αγωνίστηκε με τον Λειβαδιτάκη, από τον οποίο έχασε 63. Στην 16αδα κέρδισε τον Κωνσταντίνο Σκορδαλάκη 63, στην οκτάδα τον Μακατουνάκη (Τεν. Ακαδημία) 63 και στον ημιτελικό τον Καλαιτζάκη (Τεν. Ακαδημία) 64. Στην κατηγορία 12ετών κέρδισε τον Ζωνουδάκη (ΟΑ Ρεθύμνου) 24 42 14-12 και μπήκε στους 16.

Ο Βασίλης Τζωρμπατζάκης στην κατηγορία των 16 ετών κατέκτησε την τρίτη θέση. Στον ημιτελικό έπαιξε με τον Φανδριδάκη από τον οποίο ηττήθηκε 46 61 62. Ο Τζωρμπατζάκης στους 16 κέρδισε τον Κληρονόμο 53 41 και στην οκτάδα τον Αποστολάκη 53 41.

Ο Γιώργος Τσαπάκης στην κατηγορία των 16 ετών κατέκτησε την τρίτη θέση. Ξεκίνησε με νίκη επι του Καλογριδάκη (ΑΤ Ρεθύμνου) 40 42, στην συνέχεια επικράτησε του Χατζιδάκη (ΠΟ Ηρακλείου) 40 40 και στην οκτάδα κέρδισε τον Αμανάκη 14 53 10-8. Στα ημιτελικά έχασε από τον Βεγόπουλο (Τεν. Ακαδημία)  61 62. Ο Τσαπάκης στην κατηγορία των 14 ετών ηττήθηκε στον πρώτο γύρο.

Ο Γιάννης Αποστολάκης κατέκτησε την τρίτη θέση. Αρχικά κέρδισε τον Πανούση (Τεν. Ακαδημία) 62, στους 16 κέρδισε τον Μάνολη Χρηστάκη 62. Στον ημιτελικό κόντρα στον Λειβαδιτάκη (ΟΑ Σούδας) έχασε 63.

Ο Βασίλης Κληρονόμος, μπήκε στην οκτάδα, αφού σημείωσε δυο νίκες, η πρώτη επι του Τσαγλιώτη (ΑΤ Ρεθύμνου) 40 41 και η επόμενη επι του Μαυράκη (ΟΑ Σούδας) 40 41. Στην οκτάδα ηττήθηκε από τον Γεωργιάδη (ΟΑ Σούδας) 53 04 10-7. Στην κατηγορία των 16ετών κέρδισε την πρώτη αναμέτρηση κόντρα στον Πολυχρονόπουλο (ΠΟ Ηρακλείου) 40 41 και στους 16 ηττήθηκε από τον Τζωρμπατζάκη 53 41.

Ο Κωνσταντίνος Αποστολάκης ηττήθηκε στην οκτάδα από τον Αμανάκη 41 41. Στους δυο προηγούμενους αγώνες είχε επικρατήσει των Σφυρογιαννάκη (Λατώ Αγ. Νικολάου) 40 41 και του Μαστέλλου (ΟΑ Ρεθύμνου) 41 40. Στην κατηγορία των 16 ετών κατάφερε να φτάσει και πάλι στην οκτάδα, όπου έχασε από τον Βασίλη Τζωρμπαζάκη 53 41. Στον προηγούμενο γύρο κέρδισε τον Βαλεργά (Τεν. Ακαδημια) 42 42.

Η Βασιλεία Αγουρίδα μπήκε στην οκτάδα σημειώνοντας νίκη επί της Βασίλα (ΠΟ Ηρακλείου) 41 40.

Η Αναστασία Δενδραλίδη μπήκε στην οκτάδα με νίκη επι της Μανεσίνα (ΠΟ Ηρακλείου) 42 42.

Η Όλγα- Ρωξάνη Ζαχαράκη μπήκε στις 8 με νίκη επι της Πανούση (Τεν. Ακαδημία) 40 40.

Ο Μανόλης Χρηστάκης μπήκε στους 8 αφού σημείωσε νίκη επι του Αγγελέτου (Τεν. Ακαδημία) 60.

Ο Ηρακλής Χρηστάκης στην κατηγορία 12 ετών μπήκε στους 16, αφού κέρδισε στον πρώτο γύρο τον Κοκκινάκη (ΟΑ Σούδας) 40 40.

Η Άλκιστής Σταματάκη παρέμεινε στις 16.

Οι Κωνσταντίνος Σκορδαλάκης μπήκε στους 16 με νίκη επι του Μάρκου (ΑΤ Ρεθύμνου) 62.