Άνετη πρόκριση για τη Σάκκαρη στην εκκίνηση του «Open Rome»

Με επιβλητική νίκη επί της Μπάρμπορα Στρίκοβα, ξεκίνησε η Μαρία Σάκκαρη τις υποχρεώσεις της στο τουρνουά της Ρώμης.

Η Ελληνίδα τενίστρια χρειάστηκε 80 λεπτά για να ξεπεράσει με 6-1, 6-3 το εμπόδιο της 37χρονης Τσέχας και να προκριθεί στον 3ο γύρο, όπου θα αντιμετωπίσει, είτε την Καναδή Μπιάνκα Αντρεέσκου, είτε την επίσης Τσέχα Μαρκέτα Βοντρούσοβα.

Χαρακτηριστικό του αγώνα ήταν ότι η Σάκκαρη είχε 6/10 break points, ενώ στο 2ο γκέιμ του δεύτερου σετ (κι αφού η Στρίκοβα είχε κρατήσει για πρώτη φορά το σερβίς της) βρέθηκε στο 0-40, αλλά επανήλθε και μετά από τρεις ισοπαλίες κράτησε το σερβίς της. Ακολούθως πήρε άλλα τέσσερα συνεχόμενα γκέιμ και, παρότι η αντίπαλός της μείωσε σε 5-3, η Σάκκαρη «έκλεισε» τον αγώνα με ακόμη ένα break.