Αισιόδοξο ξεκίνημα για τους τενίστες του «Ηράκλειο ΟΑΑ»

Μετά την παρουσία τους στους αγώνες που έγιναν στη Σούδα…

Στο Παγκρήτιο Πρωτάθλημα Τένις έλαβαν μέρος οι αθλητές του «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» Ο.Α.Α. που έγινε το Σαββατοκύριακο 10-11 Σεπτεμβρίου στην Σούδα για τις κατηγορίες Αγόρια- Κορίτσια 12 και 16 ετών.Συνολικά συμμετείχαν 20 αθλητές και αθλήτριες.

Κατηγορία 12 ετών: Γιώργος Αποστολάκης, Κώστας Αποστολάκης, Βασίλης Κληρονόμος, Κωνσταντίνος Λαμπράκης, Γιώργος Τρούλης, Βασιλεία Αγουρίδα, Ελευθερία Βασιλάκη, Μιχαέλα Βιανιτάκη, Όλγα- Ρωξάνη Ζαχαράκη, Αναστασία Δενδραλίδη, Ελένη Λεβεντάκη, Άλκηστη Σταματάκη και Βασιλίνα Πανταζοπούλου.

Κατηγορία 16 ετών: Νικόλας Αμανάκης, Σπύρος Καρακώστας, Γιάννης Νικολιδάκης, Γιώργος Τσαπάκης, Αλεξάνδρα Ζαχαράκη, Μαρία Ζαχαράκη και Εβελίνα Λαμπράκη.

Οι αθλητές του «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» κατέκτησαν 3 πρώτες, 3 δεύτερες και 6 τρίτες θέσεις.

Στην κατηγορία αγόρια 12 ετών, ο Κωνσταντίνος Λαμπράκης κατέλαβε την πρώτη θέση. Στον τελικό προηγήθηκε του Γιώργου Αποστολάκη με 62, όμως στο 2-2 ο Αποστολάκης εγκατέλειψε λόγω τραυματισμού και ο Λαμπράκης πήρε το χρυσό μετάλλιο. Ο Λαμπράκης, επιβλήθηκε στον ημιτελικό του Κληρονόμου με 62 61, ενώ νωρίτερα πραγματοποίησε δυο ακόμα νίκες επι των Καραγιαννάκη στους 41 40 και Μαρκαντωνάκη 40 40.

Η Μιχάελα Βιανιτάκη ήταν η νικήτρια της κατηγορία 12 ετών. Η Βιανιτάκη είχε χάσει το πρωτο σετ 60 από την Πανταζοπούλου, στο δευτερο σετ κέρδιζε με 5-3, όμως η Πανταζοπούλου αισθάνθηκε πόνο και εγκατέλειψε με την Βιανιτάκη να κατακτά την πρώτη θέση. Στον ημιτελικό η Βιανιτάκη κέρδισε την Λεβεντάκη με 76(0) 26 61, ενώ νωρίτερα επικράτησε της Βασίλα (ΠΟΗ) 54(3) 40.

Ο Σπύρος Καρακώστας, ήταν νικητής της κατηγορίας 16 ετών. Στον τελικό επι του Κόκκαλη, επικράτησε με 61, όμως στο 32 ο Κόκκαλης σταμάτησε έπειτα από τραυματισμό. Ο Καρακώστας στο ημιτελικό κέρδισε τον Φανδριδάκη (ΟΑ Σούδας) 60 63. Στις δυο προηγούμενες αναμετρήσεις κέρδισε τους Χατζηβασιλείου (ΟΑ Σούδας) 60 60 και τον Βισκαδουράκη (Τεν. Ακαδημία) 60 60.

Την δεύτερη θέση στα αγόρια 12 ετών, κατέκτησε ο Γιώργος Αποστολάκης. Ο Αποστολάκης στον ημιτελικό επικράτησε του Κώστα Αποστολάκη 63 76(8-6), ενώ είχε κερδίσει σε δυο ακόμα αναμετρήσεις τους Αραβοσιτά 40 40 και Λακωνίτη 42 35 (11-9).

Την δεύτερη θέση στα κορίτσια 12 ετών πήρε και η Βασιλίνα Πανταζοπούλου, η οποία στον τελικό αισθάνθηκε αδιαθεσία και εγκατέλειψε αφού κέρδιζε στο πρώτο σετ 60. Στον ημιτελικό είχε κερδίσει την Σταματάκη 60 63, ενώ επικράτησε στην οκτάδα της Βασιλάκη 40 41.

Την τρίτη θέση πήρε ο Γιάννης Νικολιδάκης στην κατηγορία 16 ετών. Στον ημιτελικό έχασε από τον Κόκκαλη (ΓΣ Λυβικός) 61 63. Στους 16 επικράτησε του Περδικάκη (ΟΑ Σούδας) 61 63 και στους 8 του Γαγάνη (ΟΑ Σούδας) 60 61.

Η Αλεξάνδρα Ζαχαράκη στα κορίτσια 16 ετών, πήρε την δεύτερη θέση. Στον τελικό με την Λαγουδάκη (Τεν. Ακαδημία) έχασε 64 63. Στην οκτάδα κέρδισε την Σηφάκη (ΟΑ Σούδας) 64 61 και στον ημιτελικό την Δημητριάδη (Τεν. Ακαδημια) 62 61.

Η Εβελίνα Λαμπράκη έχασε στα ημιτελικά από την Λαγουδάκη 62 61 και παρέμεινε στην τρίτη θέση. Επικράτησε σε δυο αγώνες, επι της Πρωιμάκη (ΟΑ Σούδας) 62 36 10-6 και Κορωνάκη (ΟΑ Σούδας) 63 62.

Την τρίτη θέση στα αγόρια 12 ετών κατέκτησαν αμφότεροι ο Βασίλης Κληρονόμος και ο Κώστας Αποστολάκης. Ο Κληρονόμος έχασε στον ημιτελικό από τον Λαμπράκη 62 61, ενώ είχε κάνει δυο νίκες επι των Μπαντουράκη (ΟΑ Χανιών) 41 42 και Καλογριδάκη (ΟΑ Ρεθύμνου) 41 40. Ο Κώστας Αποστολάκης έχασε στα ημιτελικά από τον Γιώργο Αποστολάκη 63 76(8-6), ενώ νωρίτερα επικράτησε του Γιώργο Τρούλη 40 54(2) και του Λαζάκη (ΟΑ Χανιών) 42 14 10-7.

Τις τρίτες θέσεις κατέκτησαν στα κορίτσια 12 ετών, η Ελένη Λεβεντάκη και η Άλκηστη Σταματάκη. Η Λεβεντάκη κέρδισε την Αγουρίδα 41 42, ενώ στον ημιτελικό ηττήθηκε από την Βιανιτάκη 76(0) 26 61. Η Άλκηστη Σταματάκη επικράτησε στην οκτάδα της Ρωξάνης Ζαχαράκη 45(4) 53 10-6, ενώ στον ημιτελικό κόντρα στην Πανταζοπούλου έχασε 60 63.

Η Αγουρίδα, η Ρ. Ζαχαράκη, Βασιλάκη και ο Τσαπάκης παρέμειναν στην οκτάδα.

Η Δενδραλίδη, ο Τρούλης, η Μ. Ζαχαράκη και ο Αμανάκης παρέμειναν στους 16.

Το Δ.Σ. συγχαίρει για τις επιτυχίες τους όλους τους αθλητές και αθλήτριες, τους προπονητές κ. Κώστα Τζιγκουνάκη και Νίκο Μελισσουργάκη καθώς και τον Τεχνικό Διευθυντή του τμήματος κ. Μανόλη Δολιανίτη και εύχεται σε όλους καλή συνέχεια.