WTA: Προκρίθηκε η Μαρία Σάκκαρη

Κέρδισε την Αρίνα Σαμπαλένκα με 2-1

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια επικράτησε με 7-6(1), 6-7(6), 6-3 σε 2 ώρες και 48 λεπτά για να κλείσει μεγάλο ραντεβού με την υπερφορμαρισμένη Ανέτ Κονταβέιτ, πρώτη του άλλου γκρουπ, στην τετράδα της σπουδαίας διοργάνωσης!

Η Μαρία έμεινε πίσω με 3-5 στο πρώτο σετ και 1-3 στο τρίτο, όμως βρήκε τον τρόπο να κάνει ανατροπή και να πάρει τεράστια νίκη επί της Νο.2 τενίστριας στον κόσμο! Σημειώστε, μάλιστα, ότι μετρούσε τέσσερις διαδοχικές ήττες από την 23χρονη Λευκορωσίδα από το 2019.

Αυτή τη φορά, όμως, η Μαρία έπαιξε με μεγάλη ψυχή, πήρε δύναμη από την τρομερή ατμόσφαιρα στη Γουαδαλαχάρα και είναι έτοιμη να ολοκληρώσει τη σεζόν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο!

Σε ένα κλειστό πρώτο σετ η Σαμπαλένκα πήρε το προβάδισμα με 3-5 και είχε την ευκαιρία να σερβίρει για το 0-1, αλλά η Σάκκαρη έμεινε όρθια (4-5), έσωσε σετ πόιντ στο δικό της service game και όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ.