Επιτυχημένο το Παγκρήτιο Πρωτάθλημα Τένις 10 και 14ων ετών

Με επιτυχία στέφθηκε και το Παγκρήτιο Πρωτάθλημα Τένις για Αγόρια και Κορίτσια 10 και 14 ετών που πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις του «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» Ο.Α.Α., με τη συμμετοχή 55 αθλητών-τριών από όλη την Κρήτη.

Οι διοργανωτές είχαν 12 συμμετοχές και κατέκτησαν την 1η θέση στα Αγόρια και την 2η στα κορίτσια 14 ετών καθώς και την 3η θέση και στις δύο κατηγορίες στην ηλικία των 10 ετών.

Αναλυτικότερα ο Βασίλης Τζωρμπατζάκης, ήταν ο νικητής της κατηγορίας 14 ετών. Ο Τζωρμπατζάκης Νο2 στο ταμπλό, έκανε τρεις νικηφόρους αγώνες. Στους «16» κέρδισε τον Σπυρόπουλο (ΟΑ Ρεθύμνου) 40 40, στην οκτάδα αντιμετώπισε τον Ευαγγελόπουλο (ΟΑ Χανιών) και τον κέρδισε 53 54 (3). Στα ημιτελικά κέρδισε τον Μαυρομάτη, με τον οποίο έκαναν έναν πολύ ωραίο αγώνα που έληξε στο τρίτο σετ με νικητή τον Τζωρμπατζάκη και σκορ 67 (3) 63 75. Στο τελικό κόντρα στον Φανδριδάκη από τη Σούδα, επικράτησε με 63 61 και κατέκτησε την 1η θέση.

Την 2η θέση στα κορίτσια 14 ετών, πήρε η Λαμπράκη που στον τελικό αντιμετώπισε την Πάντου (Τεν. Ακαδημία Κρήτης) και έχασε 61 40 med, ενώ ένας τραυματισμός κατά τη διάρκεια του αγώνα, την έκανε να εγκαταλείψει την προσπάθεια της. Η Λαμπράκη, Νο2 στο ταμπλό, κέρδισε νωρίτερα την Αρετάκη (ΟΑ Σούδας) 42 40. Στην οκτάδα έπαιξε με την Σινάνη (Ακαδ. Αντισφαίρισης Χανιών) και επικράτησε 41 41. Στον ημιτελικό αγώνα έπαιξε με την Αλεξάνδρα Ζαχαράκη την οποία κέρδισε 64 61.

Η Ζαχαράκη έφτασε στα ημιτελικά, κερδίζοντας αρχικά την Χατζηκώστα (Ο.Α. Σητείας) με 40 40 και στην συνέχεια την Λαγουδάκη (Τεν. Ακαδημία Κρήτης) με 24 40 10-3. Στον ημιτελικό αντιμετώπισε την συμπαίκτρια της Λαμπράκη από την οποία έχασε 64 61 και κατέκτησε την 3η θέση.

Ο Έκτορας Τσατσάκης Νο 1 του ταμπλό κατάφερε να φτάσει στα ημιτελικά των 14αριών, παίζοντας πολύ ωραίο τένις. Αρχικά κέρδισε τον Φανουράκη (Φιλία ΤΚ) 40 41 και στον επόμενο γύρο τον Τσιλιμιγκάκη(Ο.Α. Χανιών) 41 54 (3). Στον ημιτελικό αντιμετώπισε τον Φανδριδάκη (ΟΑ Σούδας), από τον όποιο έχασε 61 64, παραμένοντας στην 3η θέση.

Στην οκτάδα έφτασε η Ρωξάνη Ζαχαράκη, ενώ στις «16» έφτασαν η Μαργαρίτα Μαχλή, η Ελένη Λεβεντάκη και η Μαρία Ζαχαράκη, που έκαναν από μια νίκη.

O Γιώργος Τσαπάκης έκανε μια νίκη και μπήκε στους «16» ο Μανόλης Χατζιδάκης παρέμεινε στους «32».

Στην κατηγορία των αγοριών 10 ετών, συμμετείχε ο 9 χρόνος Γιώργος Τρούλης που έχασε στον πρώτο γύρο του ταμπλό και συνέχισε στο consolation (δεύτερης ευκαιρίας). Εκεί κατάφερε να κάνεις τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες και να πάρει την 1η θέση.

Το Διοικητικό Συμβούλιο συγχαίρει τα παιδιά για τις επιδόσεις τους και τους προπονητές τους Μανόλη Δολιανίτη, Κώστα Τζιγκουνάκη και Νίκο Μελισσουργάκη για την συνεχή προετοιμασία και στήριξη τους.

Οι αθλητές- τριες του «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» Ο.Α.Α. θα συμμετάσχουν το προσεχές διάστημα στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Τένις 2021 που θα ξεκινήσει στις 26 Ιουνίου στην Αθήνα με τις κατηγορίες 12 και 14 ετών και θα ολοκληρωθεί στις 16 Ιουλίου με τις κατηγορίες 10, 16 και 18 ετών.