Italian Open: Δυσκολεύτηκε, αλλά προκρίθηκε στους «16» ο Τσιτσιπάς

Ο Έλληνας τενίστας νίκησε 2-0 τον Μάριν Τσίλιτς

Στους «16» του Italian open προκρίθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, παρότι δεν βρέθηκε σε καλή μέρα κόντρα στον Μάριν Τσίλιτς.

Ο Έλληνας τενίστας επικράτησε 2-0 σετ του 32χρονου Κροάτη (Νο.43) με 7-5, 6-2 και περιμένει τώρα τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Ματέο Μπερετίνι και τον Τζον Μίλμαν.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας τα βρήκε… σκούρα στο πρώτο σετ, καθώς άργησε να βρει τα χτυπήματά του και είδε τον αντίπαλό του να έχει δύο μπρέικ πόιντ στο 4-4. Έμεινε, όμως, όρθιος και κατάφερε τελικά να «μιλήσει» στο πιο κρίσιμο σημείο του σετ: όταν ο Τσίλιτς σέρβιρε στο 6-5 για να στείλει το σετ στο τάι μπρέικ.

Τα πράγματα, λοιπόν, έγιναν πιο απλά στο δεύτερο σετ, με τον Στεφ να παίρνει το προβάδισμα με 3-0 και να μη δυσκολεύεται να κλείσει το ματς στο 5-2, όταν σέρβιρε υπό πίεση ο Τσίλιτς. Χρειάστηκε συνολικά 1 ώρα και 43 λεπτά.

Ο αγώνας δεν ήταν και πολύ υψηλής ποιότητας, όμως η ουσία είναι πως ο Στέφανος κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο ενός επικίνδυνου αντιπάλου, που έχει στην κατοχή του έναν Grand Slam τίτλο.