Miami Open: Γκρέμισε ό,τι έχτιζε ο Τσιτσιπάς

Έχασε από τον Χουρκάτς και αποκλείστηκε από τα ημιτελικά της διοργάνωσης

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς είχε απόψε την ευκαιρία να προκριθεί στα ημιτελικά του Miami Open αλλά την… πέταξε στα σκουπίδια γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 (2-6, 6-3, 6-4) από τον Πολωνό Χούμπερτ Χουρκάτς και έτσι αποκλείστηκε από τη διοργάνωση.

Ο Έλληνας τενίστας ήταν το φαβορί στον αγώνα αλλά το επιβεβαίωσε μόνο στο πρώτο σετ, το οποίο το κέρδισε με σχετική άνεση 6-2. Από εκεί και πέρα όμως ανεξήγητα τον διακατείχε νευρικότητα και έκανε εύκολα λάθη.

Παρότι στο δεύτερο σετ προηγήθηκε 2-0, είδε τον Πολωνό να κάνει την ανατροπή και να το κερδίζει με 6-3, ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ.

Το ματς κρίθηκε έτσι σε τρίτο σετ. Παρά το καλό ξεκίνημα, ο Τσιτσιπάς βρέθηκε να χάνει με 4-2 και βρέθηκε κοντά στην ήττα, την οποία τελικά δεν απέφυγε, με το 6-4 να δίνει τη νίκη και την πρόκριση στον Χουρκάτς. Στα ημιτελικά, ο Πολωνός θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Κόρντα-Ρούμπλεφ.