Τσιτσιπάς: Με Ρούμπλεφ αύριο για τον τελικό του Ρότερνταμ

Στις 4 το απόγευμα ο αγώνας με τον Ρώσο

Ξανά Ρώσος ο αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά, που θα αντιμετωπίσει τον Αντρέι Ρούμπλεφ στο… δρόμο για τον τελικό του Ρότερνταμ.

Ο αγώνας θα γίνει αύριο στις 4 το απόγευμα (Cosmote Sport 6).

Πιο δύσκολα από ό,τι αναμενόταν, ο Νο.8 τενίστας στον κόσμο λύγισε με 7-6(2), 6-7(2), 6-4 τον Ζερεμί Σαρντί (Νο.64) και φάνηκε συνεπής στο μεγάλο ραντεβού με τον Στέφανο στα ημιτελικά. Χρειάστηκε 2 ώρες και 40 λεπτά, ενώ πέταξε δύο ματς πόιντ στο δεύτερο σετ.

Το σκορ στο head to head είναι 2-2, με τον Τσιτσιπά να έχει κερδίσει τις δύο τελευταίες αναμετρήσεις τους σε Roland Garros και ATP Finals 2020. Οι δύο ήττες του, βέβαια, είναι ξεκάθαρα... οδυνηρές, αφού σημειώθηκαν στον πρώτο γύρο του US Open 2019 και στον περσινό τελικό του Αμβούργου. Ο Στεφ νίκησε τον 23χρονο Ρώσο και στο Next Gen Finals του 2018.

Συνολικά στην καριέρα του έχει παίξει σε δέκα ημιτελικούς και έχει χάσει μόλις έναν! Ο Στέφανος, από την πλευρά του, έχει αγωνιστεί σε 23 και έχει κερδίσει τους 12.