Στα ημιτελικά με ανατροπή ο Τσιτσιπάς

Τρομερό παιχνίδι και νίκη επί του Στρουφ…

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πέτυχε σπουδαία ανατροπή σε βάρος του Γιάν Λέναρντ Στρουφ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Dubai Duty Free Tennis Championships, μετά από τρομερό ματς.

O Έλληνας τενίστας μπορεί να έχασε το πρώτο του σετ μετά από 12 συνεχόμενα κερδισμένα στο Tour, όμως βρήκε τον τρόπο να επιστρέψει από πολύ δύσκολη θέση στον προημιτελικό του με τον Στρουφ, παίρνοντας εν τέλει το πολυπόθητο εισιτήριο για τα ημιτελικά.

Ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή του στα τελευταία γκέιμς του αγώνα, ο Στέφανος γλίτωσε τον πρόωρο αποκλεισμό από το Dubai Championships και μετά από 2 ώρες και 23 λεπτά αγώνα, “σφράγισε” τη δεύτερη σερί του πρόκριση σε ημιτελικά ΑΤΡ θεσμού.

Τελικό σκορ 4-6, 6-4, 6-4 για τον 21χρονο Έλληνα, Νο6 τενίστα της παγκόσμιας κατάταξης και ραντεβού με τον Βρετανό Ντάνιελ Έβανς στο ματς “4αδας” της Παρασκευής. Ο Έβανς απέκλεισε με 6-2, 7-6(9) τον Αντρέι Ρούμπλεφ νωρίτερα μέσα στην ημέρα.