Έχασαν Τσιτσιπάς- Nαδάλ στο διπλό του Laver Cup

Ο ι Στέφανος Τσιτσιπάς και Ράφα Ναδάλ αγωνίστηκαν ως δίδυμο στο διπλό του Laver Cup απέναντι στους Κύργιο και Σοκ και γνώρισαν την ήττα με 2-1 σετ (6-4, 3-6, 10-6) με την Team World να μειώνει σε 7-5 τη διαφορά από την Team Europe.

Ο Έλληνας τενίστας και ο Ισπανός δεν είχαν αγωνιστεί ποτέ ξανά μαζί σε αντίθεση με τους Κύργιο και Σοκ που έχουν παίξει αρκετές φορές μαζί με αποτέλεσμα να φτάσουν στην ήττα στο super tie-break.

Οι Κύργιος και Σοκ ξεκίνησαν καλά στο πρώτο σετ και έκαναν break από το 1ο game της αναμέτρησης και έφτασαν τελικά στην επικράτηση με 6-4.

Στο δεύτερο σετ Ναδάλ και Τσιτσιπάς έκαναν τη δική τους επίθεση, έφτασαν στο 5-1 και αν και έχασαν δυο γκέιμ έφτασαν τελικά στην επικράτηση με 6-3.

Στο super tie-break οι Κύργιος και Σοκ με ένα σερί πέντε πόντων έκαναν το 9-4 έχοντας πέντε διαδοχικά ματς πόιντ, αξιοποίησαν το τρίτο και έφτασαν στη νίκη με 10-6 μετά από μια ώρα και είκοσι λεπτά παιχνιδιού.