Άδοξο φινάλε στο Wimbledon για Σάκκαρη

Η Σβιτολίνα έκοψε το δρόμο της ελληνίδας τενίστριας προς τη φάση των «16»

Η Μαρία Σάκκαρη πλήρωσε τα πολλά αβίαστα λάθη (48) και χάνοντας 2-1 σετ από την Ελίνα Σβιτολίνα, αποχαιρέτησε το Wimbledon.

Η 24χρονη Ουκρανή, Νο.8 στον κόσμο, επικράτησε με 6-3, 6-7(1), 6-2 και έκοψε τον δρόμο της Ελληνίδας προς την πρώτη συμμετοχή σε φάση «16» Grand Slam.

Ήταν μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τη Μαρία, που πλήρωσε τα λάθη της στα κρίσιμα σημεία του αγώνα, αλλά και το μέτριο πρώτο σερβίς της (57%).

Η Σάκκαρη μπορεί να κέρδισε τα μεγάλα ράλι του ματς, αλλά όλα τα μικρά πήγαν στη Σβιτολίνα, που ήταν σαφώς πιο αποτελεσματική στο πρώτο σερβίς (68%) και μπόρεσε παράλληλα να ελέγχει περισσότερο τις επιστροφές της.

Η Μαρία ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα και κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 1-3, αλλά από εκεί και πέρα «χάρισε» το σετ στην αντίπαλό της με τη σωρεία αβίαστων λαθών.

Είναι χαρακτηριστικό ότι μετά τους τρεις πόντους που πήρε στο πέμπτο γκέιμ, μπόρεσε να πάρει μόλις έναν μέχρι το φινάλε του σετ!