Τέννις

Πρωταθλητής Ελλάδας Ανδρών στο τένις ο Χάρης Καπογιάννης

Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Γιάννη Μπροκάκη…

Σπουδαία επιτυχία σημείωσε ο αθλητής του Ηράκλειο ΟΑΑ Χάρης Καπογιάννης που κατέκτησε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα τένις Ανδρών κερδίζοντας τον 19χρονο Αλέξανδρο Σκορίλα.
Ο γιατρός που ζει τα τελευταία χρόνια στο Ηράκλειο, αγωνίστηκε για 4η διαδοχική χρονιά στον τελικό του Πανελληνίου Πρωταθλήματος και 5η συνολικά, πανηγύρισε την κατάκτηση του δεύτερου τίτλου του, κερδίζοντας τον Σκορίλα με 6-3, 6-0.

Θυμίζουμε πως ο 29χρονος Έλληνας τενίστας του Ηράκλειο ΟΑΑ, βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στον ημιτελικό, αλλά κέρδισε σ' έναν πολύ ωραίο παιχνίδι τον Λευτέρη Θεοδώρου, με 3-6, 6-4, 6-2.

Με σετ πίσω είχε βρεθεί και στα προημιτελικά, όπου είχε κερδίσει τον Τάσο Παυλή με 4-6, 6-3, 6-3. Στα δυο υπόλοιπα παιχνίδια του δεν είχε χάσει σετ, κερδίζοντας τον Σπύρο Ζέρβα στον 1ο γύρο με 6-0, 6-1 και τον Κωνσταντίνο Ράπτη στον 2ο γύρο με 6-3, 6-1.

Για 2η φορά είναι ο πρωταθλητής Ελλάδας, με πρώτη να είναι το 2016, όταν είχε κερδίσει στον τελικό τον Γιάννη Στεργίου.

Ο Σκορίλας, ο οποίος είναι 19 ετών, αγωνίστηκε για πρώτη φορά στον τελικό του Πανελληνίου, κερδίζοντας μεταξύ άλλων και τον περσινό πρωταθλητή, Πάρι Γεμουχίδη, σ' έναν πολύ κλειστό ημιτελικό χθες, με 5-7, 7-6 (3), 6-3.

Πολύ καλή παρουσία όμως είχε και ο Γιάννης Μπροκάκης που πήρε την 3η θέση στο Μικτό.