Τέννις

Με 15 αθλητές-τριες το Ηράκλειο ΟΑΑ συμμετείχε στο Πανελλήνιο

Θέσεις στην πρώτη τετράδα και καλά πλασαρίσματα για τους τενίστες του Ηρακλείου…

Στο Χαϊδάρι και την Πετρούπολη διεξήχθη η πρώτη φάση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος 2019, η οποία ξεκίνησε από 11 Απριλίου και ολοκληρώθηκε στις 21 Απριλίου. Σε αυτή την φάση διεξήχθησαν οι κατηγορίες αγοριών και κοριτσιών κάτω των 12 και 16 ετών.Το «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» Ο.Α.Α. συμμετείχε με συνολικά 15 αθλητές και αθλήτριες. 

Κατηγορία 12 ετών:
Αγόρια: Ζερβάκης Αντώνης, Δολιανίτης Ηλίας, Νικολιδάκης Γιάννης, Κατσαρός Φοίβος, Τσατσάκης Έκτορας και Τζωρμπατζάκης Βασίλης
Κορίτσια: Ζαχαράκη Αλεξάνδρα, Λαμπράκη Εβελίνα, Λαγουδάκη Γωγώ και Παρασκευαϊδη Μιχαέλα.

Κατηγορία 16 ετών:
Αγόρια: Γκαγκαουδάκης Στέλιος, Μανδαλενάκης Αναστάσης και Μπόγρης Βαγγέλης
Κορίτσια: Ζαφειροπούλου Κατερίνα και Κωστάκη Ελένη.

Οι περισσότεροι αθλητές-τριες κατάφεραν να κάνουν πολύ καλές εμφανίσεις, ενώ κάποιοι από αυτούς κατέλαβαν θέσεις στην πρώτη τετράδα των καλύτερων αθλητών στην Ελλάδα αλλά και πλασαρίσματα στην οκτάδα και τη δεκαεξάδα, που είναι εξίσου σημαντικά για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

Μεταξύ αυτών ξεχώρισαν στα μονά η είσοδος στην οκτάδα του Νικολιδάκη Γιάννη στην κατηγορία 12 ετών, της Κωστάκη Ελένης στην κατηγορία 16 ετών και την είσοδο στους 16 της Ζαχαράκη Αλεξάνδρας στην κατηγορία 12 ετών, της Ζαφειροπούλου Κατερίνας και του Μπόγρη Βαγγέλη στην κατηγορία 16 ετών.

Στα διπλά, είχαμε την Ζαχαράκη Αλεξάνδρα που με την Πρωιμάκη (ΟΑ Σούδας) κατέλαβαν την 3η θέση, τον Νικολιδάκη με τον Κακουρίδη (Αρκαδικός), που πήραν και αυτοί την 3η θέση, ενώ στα διπλά μικτά ο Μπόγρης με συμπαίκτρια την Ρουσσοπούλου (Ο.Α. Γλυφάδας) κατέκτησαν την 4η θέση.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Η Κωστάκη Ελένη μπήκε για πρώτη φορά στην οκτάδα Πανελληνίου Πρωταθλήματος, αφού προηγουμένως είναι κάνει 3 νίκες. Στον πρώτο γύρο κέρδισε την Ζαφείρη (ΟΑ Αθηνών) 61 63, στον επόμενο την Κατσίφλα (ΟΑ Μαγνησίας) 61 62. Στις 16 συναντήθηκε με το Νο7 την Λαζαρίδου (Καράτε Ερμής), της οποίας επικράτησε 63 76(6) σ’ ένα δύσκολο αγώνα. Στα προημιτελικά κόντρα στο Νο1 Γεωργιάδου, δεν τα κατάφερε, χάνοντας 60 60.

Ο Νικολιδάκης Γιάννης, κατάφερε και μπήκε κι αυτός στην οκτάδα του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος, σημειώνοντας τρεις νίκες. Αρχικά κέρδισε τον Ντάνο |(ΟΑ Γουδίου) 61 62, στους 32 κέρδισε τον Παπαζήκο (ΟΑ 3 Βήτα) 26 60 63, ενώ στους 16 με ευκολία επικράτησε του Βισβίκη (ΑΚΑ Μαραθώνα) 61 61. Στους οκτώ έχασε από το Νο4 Μακρή (ΑΟΑ Χαιδαρίου) 62 16 63.

Στα διπλά, ο Νικολιδάκης με συμπαίκτη τον Κακουρίδη, κέρδισαν στον πρώτο γύρο τους Παναγιωτόπουλο/ Αρβανιτάκη 60 60. Στους 16 με ευκολία πέρασαν του Βάλσαμο/ Φέρτη 62 60 και μπήκαν στην οκτάδα, όπου επικράτησαν των Κίτσιου/ Στεφανίδη 75 61. Στα ημιτελικά δυστυχώς έχασαν από τους μετέπειτα νικητές της κατηγορίας Σακκά/ Μακρή 75 75. Στον μικρό τελικό με τους Πουρναρόπουλο/ Μαντέλλα, επικράτησαν 61 46 10-8 και πήραν τη 3η θέση.

Η Ζαχαράκη Αλεξάνδρα με συμπαίκτρια την Πρωιμάκη πήραν την 3η θέση έχοντας κερδίσει στον 1ο γύρο τις Παπαγεωργίου / Μπαμπουσκάκη 62 63, Ρεντούμη / Κακαρη 64 62 και Γρηγοριάδου / Πατσίκα 76(4) 63. Στον ημιτελικό κόντρα στις Μπατζή / Παναγιωτίδου δεν τα κατάφεραν και ηττήθηκαν με 06 26. Στον μικρό τελικό όμως επικράτησαν των Κεφαλά / Παπασταύρου με 63 62.

Στα μικτά, ο Μπόγρης με συμπαίκτρια τη Ρουσσοπούλου μπήκε στην 4άδα του Πανελληνίου και πήραν τη 4η θέση, κερδίζοντας σε δυο αγώνες τους Μπένο/ Καραγιάννη 60 64 και τους Λουκίσα/ Καμπά 62 36 10-7. Στα ημιτελικά έχασαν από τους Τσελέπη/ Γεωργιάδου 63 61 και έπαιξαν στο μικρό τελικό, όπου δυστυχώς δεν κατάφεραν να επικρατήσουν των Αστρεινίδη/ Βέργου, χάνοντας 36 64 16-14 αν και είχαν 5 match points!

Στα μικτά το ζευγάρι Ζαχαράκη/ Νικολιδάκης, επικράτησαν στον πρώτο γύρο των Παντελάρα/ Βάλσαμος 62 76(7). Στον επόμενο γύρο κέρδισαν τους Βένου/ Βένο 63 75 και μπήκαν στους 8, όπου έχασαν από τους Καζάκου/ Γελαδάρη 62 62.

Στα διπλά, οι Μπόγρης/ Σαμολαδάς κέρδισαν στον πρώτο γύρο τους Μανδαλενάκη/ Γκαγκαουδάκη 64 62. Στην συνέχεια επικράτησαν των Μπράβου/Τσιτσάνη 63 64, όμως στους 8 έχασαν από το Νο2, τους Σταμούλο/ Κυπριώτη 75 76(3).

Τα κορίτσια Κωστάκη/ Ζαφειροπούλου, έφτασαν οκτάδα. Στον πρώτο γύρο επικράτησαν των Μαυρομάτη/ Κωλέτση 62 61 και στον επόμενο των Μοσχοβάκη/ Μειδάνη 62 26 10-8. Στους 8 έχασαν από το Νο 2 Παύλου/ Αδαμοπούλου 62 64.

O Μπόγρης Βαγγέλης στα μονά, μπήκε στη 16άδα, όπου έχασε πολύ δύσκολα από τον Ζερβό Αλέξανδρο (ΟΑ Κέρκυρας) 64 57 75. Νωρίτερα είχε σημειώσει 2 νίκες, επί των Νικολέτου (ΣΑ Ραφήνας) 60 61 και Κωνσταντέλλου (ΑΣ Ακρόπολις) 60 62.

Η Ζαφειροπούλου Κατερίνα, έφτασε κι αυτή για πρώτη φορά σε Πανελλήνιο στις 16. Κέρδισε αρχικά τη Βουδούρη (ΑΕΚ Τρίπολης) 60 63. Στον επόμενο γύρο πέρασε εύκολα την Κουρουκλή (ΟΑ Αθηνών) 60 61. Στις 16 έχασε από τη Ρουσσοπούλου (ΟΑ Γλυφάδας) 63 63.

Στα κορίτσια κάτω των 12 ξεχώρισε η παρουσία της Ζαχαράκη Αλεξάνδρας που έφτασε στην 16άδα. Στον πρώτο γύρο κέρδισε την Κοσκινά (ΑΟ Γλυφάδας) 62 62. Στον επόμενο γύρο επικράτησε της Χύσο (Περιστέρι) 60 62 και στις 16 έχασε από τον Νο2 Μπάτζη (Ακαδημία Πρωταθλητών) 62 62.

Η Λαμπράκη Εβελίνα, έκανε μια νίκη στο πρώτο γύρο, επί της Πόλια (ΑΟΑ Αιγάλεω) και έχασε στον επόμενο από την Πατσίκα (Βικέλας Βέροιας), Νο 9, 62 61.

Ο Τσατσάκης Έκτορας έκανε μια νίκη στον πρώτο γύρο από του Θεοδώρου (ΚΑ Λειβαδιάς) 36 75 60 και μπήκε στους 32, όπου έχασε από τον Πουρναρόπουλο (Μενεμένη) 60 60.

Ο Τζωρμπατζάκης Βασίλης, έχασε στους 64 από τον Γαβριήλ (Φθιωτικός) Νο 8 του ταμπλό με 57 62 61.

Η Παρασκευαϊδη Μιχαέλα, έχασε στον πρώτο γύρο από την Παπασταύρου (ΟΑ Αθηνών) 62 61.

Η Λαγουδάκη Γωγώ ηττήθηκε στον 1ο γύρο από την Γρηγοριάδου (ΑΟΑ Ποσειδών Θες) με σκορ 06 16.

Ο Γκαγκαουδάκης Στέλιος έχασε στον πρώτο γύρο από το Νο 2 Αστρεινίδη (ΑΟΑ Παπάγου) 61 60, το ίδιο και ο Μανδαλενάκης Αναστάσης που δεν κατάφερε να κερδίσει τον Παλιούρα (ΑΟ Σταυρούπολης) 62 61.

Οι Τζωρμπατάκης/ Τσατσάκης έχασαν από το Νο1 Καρπούζα/ Σκαλτσογιάννη 60 62.

Ο Τσατσάκης με την Μιχαλοχρήστα έχασαν στον πρώτο γύρο από τους Παπαγεωργίου/ Παπανδρέου 62 64.

Τέλος στα προκριματικά αγωνίστηκε ο Ζερβάκης Αντώνης, ο οποίος κέρδισε στον πρώτο του αγώνα τον Χολέβα (Πεύκη) 61 60, άλλα έχασε στον επόμενο από τον Μαντσιτς 60 16 64. Ο Κατσαρός Φοίβος, έχασε στον πρώτο γύρο από τον Μυτιλιανάιο (Ο.Α Πετρούπολης) 46 60 62. Ο Δολιανίτης Ηλίας έχασε και αυτός στο πρώτο γύρο από τον Πασσά (|ΑΣ Κολλέγιο Ντερή) 62 61.

Τα παιδιά συνόδευσαν οι προπονητές του συλλόγου Δολιανίτης Μανώλης και Τζιγκουνάκης Κώστας. Το Δ.Σ. συγχαίρει όλους τους αθλητές- τριες για την προσπάθεια τους και τις διακρίσεις τους και εύχεται καλή συνέχεια σε όλους.

Σχόλια