Διακρίσεις για τους αθλητές-τριες του Ηράκλειο ΟΑΑ στη Σούδα

Συνολικά στα μονά και διπλά τα παιδιά κατέλαβαν τέσσερις πρώτες, τρεις δεύτερες και τέσσερις τρίτες, ενώ αρκετοί ήταν και αυτοί που μπήκαν στην οκτάδα.

Πολύ καλή παρουσία είχαν οι 26 αθλητές-τριες του Ηράκλειο ΟΑΑ που συμμετείχαν στο 1ο Εθνικό Πρωτάθλημα τένις επιπέδου 2 που έγινε στη Σούδα, στα Χανιά.

Οι αθλητές του «Ηράκλειο ΟΑΑ» κατάφεραν για μια ακόμη φορά να διακριθούν και να αποσπάσουν αρκετές και σημαντικές θέσεις στο πρώτο τουρνουά του χρόνου αυτού του επιπέδου, κάτι που γεμίζει χαρά και αισιοδοξία τόσο τους ίδιους, όσο και τους προπονητές και τους γονείς για την συνέχεια.

Στα αγόρια 12 ξεχώρισε ο Νικολιδάκης Γιάννης, που κατέκτησε την πρώτη θέση σε μονά και διπλά με συμπαίκτη τον Τζωρμπατζάκη Βασίλη. Στα κορίτσια 16 ετών την πρώτη θέση στα διπλά πήραν οι Κωστάκη/ Ζαφειροπούλου, ενώ η Κωστάκη στα μονά κατέλαβε και τη δεύτερη θέση. Ο Μπόγρης Βαγγέλης στα Αγόρια 16, πήρε την πρώτη θέση στα διπλά και την τρίτη θέση στα μονά. Η Ζαχαράκη Αλεξάνδρα κατέκτησε την δεύτερη θέση στα διπλά και την τρίτη θέση στα μονά στα κορίτσια 12 ετών. Η Νταμπακάκη Χρυσή πήρε την τρίτη θέση σε μονά και διπλά στα κορίτσια 14 ετών. Ο Μανδαλενάκης Αναστάσης κατέλαβε τη δεύτερη θέση στα διπλά στα αγόρια 16 ετών. Οι Λαγουδάκη/ Παρασκευαϊδη κατέκτησαν την τρίτη θέση στα διπλά 12 ετών.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Αγόρια 12 ετών

Ο Νικολιδάκης Γιάννης ήταν ο νικητής της κατηγορίας αγόρια 12 ετών. Στον τελικό κέρδισε τον Βισβίκη (ΑΚΑ Μαραθώνας) 63 62. Στον πρώτο γύρο κέρδισε τον Ματζοράκη (Ο.Α. Σούδας) 60 60, στους 8 πέρασε τον Μαυρομάτη (Ο.Α. Ρεθύμνου) εύκολα 61 61. Στον ημιτελικό έπαιξε με τον Μανέττα (Ροδιακός Ο.Α.) και τον κέρδισε 60 62 και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό,

Ο Τζωρμπατζάκης Βασίλης κέρδισε στον πρώτο γύρο τον Βυζιράκη Νίκο 61 61 και μπήκε στους 16, όπου κέρδισε τον Χαϊδεμένο (ΑΟ Πεύκης) 63 63. Στην οκτάδα έχασε από τον Μανέττα (Ροδιακός Ο.Α.) 67(1) 60 64.

Στα διπλά Νικολιδάκης/ Τζωρμπατζάκης κατέκτησαν την πρώτη θέση με τρεις σερί νίκες. Στον τελικό κέρδισαν τους Βισβίκη/ Μανέττα 75 60. Στον ημιτελικό είχαν κερδίσει τους Παπαζήκο/ Δασκαλογιάννη 42 41, ενώ στον προηγούμενο γύρο τους Μαρή/Τσιλιμιγκάκη 40 41.

Ο Βισκαδουράκης Αντώνης κέρδισε στον πρώτο γύρο του ταμπλό τον Βεγόπουλο (Φιλία Τ.Κ.) 46 62 62 και μπήκε στους 16, όπου έχασε από τον Μανέτα (Ροδιακός Ο.Α.) 60 60.

Ο Τσατσάκης Έκτορας κέρδισε στον πρώτο γύρο τον Μαρή (Ο.Α. Χανίων) 61 61 και μπήκε στους 16, όπου έχασε από τον Βισβίκη (ΑΚΑ Μαραθώνα) 63 64.

Ο Ζερβάκης Αντώνης έχασε στο πρώτο γύρο του ταμπλό από τον Ματζοράκη (ΟΑ Σούδας) 63 63.

Ο Δολιανίτης Ηλίας έχασε στον πρώτο γύρο του ταμπλό από τον Μανέττα (Ροδιακός Ο.Α.) 60 60.

Στα διπλά επίσης οι Τσατσάκης Ε./ Δολιανίτης σημείωσαν μια νίκη και μπήκαν στους 8.

Ο Βυζιράκης Νίκος έχασε στον πρώτο γύρο του ταμπλό από τον Τζωρμπατζάκη Βασίλη 61 61

Ο Κατσαρός Φοίβος έχασε στα προκριματικά από τον Ματζοράκη (ΟΑ Σούδας) 60 60.

Ο Αλεξανδράκης Μάνος έχασε στα προκριματικά από τον Παπαχρήστο (ΑΚΑ Μαραθώνα) 60 62.

Κορίτσια 12 ετών

Η Ζαχαράκη Αλεξάνδρα κατέλαβε την τρίτη θέση, χάνοντας στα ημιτελικά από την Βογιατζάκη (ΟΑ Σούδας) 63 64. Νωρίτερα στον πρώτο γύρο είχε κερδίσει την Φαντριδάκη (ΟΑ Σούδας) 61 61 και μπήκε στις 16. Στην συνέχεια κέρδισε την Ράπτη (ΑΟΑ Ηλιούπολης) με 60 60 και προκρίθηκε στην οκτάδα, όπου και κέρδισε το Νο1 του ταμπλό Σμυρίου (ΟΑ Σερρών) 64 10ret. Στα διπλά η Ζαχαράκη με την Πρωιμάκη πήραν τη δεύτερη θέση. Σημείωσαν δυο νίκες επι των Κρανιά/ Δαψή 41 41 και των Λαγουδάκη/ Παρασκεύαίδη 40 42. Στον τελικό κόντρα στις Σμυρίδου/ Χατζηαβραάμ έχασαν 62 64.

Η Παρασκευαϊδη Μιχαέλα κέρδισε στον πρώτο γύρο την Ζέρβα (ΟΑ Γλυφάδας) 60 60 και μπήκε στην 16άδα, όπου κέρδισε την Ηλιάκη (ΟΑ Ρεθύμνου) 62 63. Στην οκτάδα έχασε από την Βογιατζάκη (ΟΑ Σούδας) 61 62.

Η Λαγουδάκη Γεωργία κέρδισε στον πρώτο γύρο του ταμπλό την Γελασάκη (Ο.Α. Σούδας) 60 60 και στην 16άδα έχασε από την Κάκαρη (ΑΟΑ Φιλοθέης) 64 62.

Στα διπλά Λαγουδάκη και Παρασκευαίδη πήραν την τρίτη θέση. Προηγουμένως κέρδισαν τις Ηλιάκη/ Βογιατζάκη με 24 54(4) 10-6 και πήραν την πρόκριση για τον ημιτελικό, όπου έχασαν από Ζαχαράκη/ Πρωιμάκη 40 42.

Η Λαγουδάκη Αθηνά έχασε από την Δημητριάδη 46 63 62.

Η Γαρεφαλάκη Ελένη έχασε στα προκριματικά από την Παπαχρήστου (Μέγας Αλέξανδρος) 76(4) 63.

Αγόρια 16 ετών

Ο Μπόγρης Βαγγέλης πήρε την τρίτη θέση στην κατηγορία του, αφού στα ημιτελικά έχασε δύσκολα από τον Σαμολάδα (ΑΟΑ Ηλιούπολης) 46 63 64. Στον πρώτο γύρο κέρδισε τον Μανδαλενάκη 61 63 και μπήκε στους 8. Στην συνέχεια κέρδισε τον Κασσή (ΑΟΑ Χαιδαρίου) 75 64 και προκρίθηκε στους 4, όπου έχασε. Στα διπλά ο Μπόγρης με τον Σαμολαδά πήραν την πρώτη θέση. Στον πρώτο γύρο κέρδισαν τους Αλεξανδρίδη/ Χαμηλάκη 41 40, στην τετράδα τους Πιλιτσίδη/ Κασαπάκη με 40 41 και στον τελικό τους Μανδαλενάκη/ Χαϊδεμένο 60 64.

Ο Μανδαλενάκης στον πρώτο γύρο κέρδισε τον Γκαγκαουδάκη Στέλιο 64 46 75 και μπήκε στους 16, όπου έχασε από τον Μπόγρη 61 63. Στα διπλά ο Μανδαλενάκης με συμπαίκτη τον Χαϊδεμένο πήραν την δεύτερη θέση. Μέχρι τότε σημείωσαν δυο νίκες επί των Λυμπέρη/Σταύρου 53 53 και των Σφυράκη/ Δαριβάκη 14 53 10-3.

Ο Γενναράκης έχασε στον πρώτο γύρο από τον Λυμπέρη (ΑΟ Πεύκης) 60 63.

Κορίτσια 16 ετών

Η Κωστάκη Ελένη έφτασε στον τελικό και πήρε τη δεύτερη θέση, χάνοντας από την Παπαδοπούλου (Ροδιακός ΟΑ) 61 36 63. Νωρίτερα κέρδισε την Σαμολάδα (ΑΟΑ Ηλιούπολης) 62 62 και μπήκε στην οκτάδα. Εκεί κέρδισε την Γκρίμπελ (ΟΑ Χανιών) με 61 61 και στα ημιτελικά την Κασσή (ΑΟΑ Χαϊδαρίου) με 62 75, παίρνοντας την πρόκριση για τον τελικό.

Η Ζαφειροπούλου Κατερίνα κατέλαβε την τρίτη θέση, αφού έχασε στα ημιτελικά από την Παπαδοπούλου (Ροδιακός ΟΑ) με 61 62. Στον πρώτο γύρο είχε κερδίσει την Κοντολαιμάκη (Λατώ Αγ. Νικολάου) 63 63. Στην οκτάδα κέρδισε την Σμυρίδου (ΟΑ Σερρών) εύκολα 60 60 και προκρίθηκε στην τετράδα.

Οι Κωστάκη/ Ζαφειροπούλου κέρδισαν στον ημιτελικό τις Κασσή/ Μαρκάκη 61 75 και προκρίθηκα στον τελικό, όπου κατέκτησαν την πρώτη θέση. Στον τελικό κέρδισαν τις Παπαδοπούλου/ Μοσχοβάκη με 61 75.

Αγόρια 14 ετών

Ο Βελεντάκης Γιάννης κέρδισε στον πρώτο γύρο τον Ξιάρχο (Λατώ Αγ. Νικολάου) 62 64, ενώ στους 16 έχασε από τον Μαστρογαμβράκη (ΑΟΑ Φιλοθέης), Νο1 του ταμπλό, με 61 60.

Ο Καρακώστας Σπύρος κέρδισε στον πρώτο γύρο τον Στυλιανό (ΑΟΑ Παπάγου) 61 60. Στους 16 έχασε από τον Καπέλλο (ΑΣ Ακρόπολις) 64 61. Στα διπλά ο Καρακώστας με συμπαίκτη τον Θεοχάρη μπήκαν στην οκτάδα.

Ο Καλατζής Αλέξανδρος κέρδισε στα προκριματικά τον Αμανάκη Ζαχαρία με 61 76 64 και μπήκε στο κυρίως ταμπλό. Στον πρώτο γύρο του ταμπλό έχασε από τον Τσάντο (Μεγας Αλέξανδρος) 62 63.

Ο Τσατσάκης Πάρης κέρδισε τον Συμινελάκη (Νεοι Αγ. Νικολάου) 64 76 63 και προκρίθηκε στο ταμπλό. Έχασε στον πρώτο γύρο του ταμπλό από τον Βεγόπουλο (Φιλία ΤΚ) 60 63.

Στα διπλά συμμετείχαν οι Βελεντάκης/Τσατσάκης Π. χωρίς ωστόσο να σημειώσουν νίκη.

Κορίτσια 14 ετών

Η Νταμπακάκη Χρυσή έφτασε μέχρι τα ημιτελικά και πήρε την τρίτη θέση. Στον ημιτελικό έχασε από την Τσιρώνη (ΟΑ 3Β) με 62 61. Η Νταμπάκάκη κέρδισε την Παντζελιουδάκη (ΟΑ Σούδας) με 63 61 και την Παππά (Πάρνηθα) με 75 63 και προκρίθηκε στην τετράδα. Στα διπλά με συμπαίκτρια την Μαρινάκη πήραν την τρίτη θέση. Στον πρώτο γύρο κέρδισαν τις Βένιου/Ράλλη 61 60, αλλά εχασαν από τις Μάγια/ Τσιρώνη με 57 62 10-3

Η Δερμιτζάκη Ευαγγελία κέρδισε στον πρώτο γύρο την Δαβράδου (Λατώ Αγ. Νικολάου) 61 62, ενώ στον επόμενο γύρο έχασε από την Παππά (Πάρνηθα) 61 62.

Επόμενος αγωνιστικός σταθμός για τους τενίστες και τις τενίστριες του «Ηράκλειο» Ο.Α.Α. είναι η Αθήνα για τουρνουά Ε1, που είναι και μεγαλύτερης δυσκολίας.

Το Δ.Σ. του «Ηράκλειο» Ο.Α.Α. συγχαίρει παιδιά, προπονητές και γονείς τόσο για την συμμετοχή του κάθε αθλητή / αθλήτριας ξεχωριστά όσο και για τις διακρίσεις των περισσοτέρων και εύχεται σε όλους ακόμα μεγαλύτερες επιτυχίες στο μέλλον…