Στα ημιτελικά Τζόκοβιτς – Νισικόρι και Σερένα

Με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον συνεχίζονται οι αγώνες για το Αυστραλιανό Όπεν...

Mόνο σε ένα σετ τα βρήκε δύσκολα ο Νόβακ Τζόκοβιτς, κόντρα στον Ντανίλ Μεντβέντεβ. Πήρε το πρώτο σετ με 6-4, έχασε το δεύτερο στο τάι μπρέικ με 7-6(5), και στην συνέχεια επικράτησε άνετα με 6-2, 6-3 του 22χρονου Ρώσου, Νο 19 στον κόσμο.

Αυτό ήταν μόλις το δεύτερο σετ που χάνει ο 31χρονος Σέρβος στην διοργάνωση, αφού έχει νικήσει όλα τα ματς με 3-0, με εξαίρεση αυτό με τον Ντένις Σαποβάλοβ (3-1).

Αντίπαλος του Τζόκοβιτς στα προημιτελικά θα είναι ο Κέι Νισικόρι. Ο 29χρονος Ιάπωνας, νο 9 στον κόσμο, νίκησε μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα και με ανατροπή 6-7(8), 4-6, 7-6(4), 6-4, 7-6(8) τον 27χρονο Ισπανό, Πάμπλο Καρένιο Μπούστα, νο 23.

ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΗ Η ΣΕΡΕΝΑ ΓΟΥΙΛΙΑΜΣ

Η Σερένα Γουίλιαμς έκανε άλλο ένα βήμα προς το 24ο Grand Slam, καθώς νίκησε τη Σιμόνα Χάλεπ έπειτα από μεγάλη μάχη με 6-1, 4-6, 6-4 έπειτα από μεγάλη μάχη στη Rod Laver Arena. Κινδυνεύει άμεσα το Νο1 για τη Χάλεπ, μετά από 11 συνεχόμενους μήνες.

Στα προημιτελικά της Μελβούρνης, θα αντιμετωπίσει την Καρολίνα Πλίσκοβα, που έκανε ένα απίστευτο ματς σήμερα. Κέρδισε την Γκαρμπίν Μουγκουρούθα με 6-3, 6-1 μέσα σε μια ώρα, στην οποία είχε 23 winners και μόνο 3 αβίαστα λάθη.