Διακρίσεις για τους αθλητές-τριες του Ηράκλειο ΟΑΑ στα Χανιά

Με πολλά κύπελλα και μετάλλια επέστρεψαν από την αποστολή στα Χανιά και τη Σούδα, οι τενίστες του «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» που συμμετείχαν στο τουρνουά επιπέδου Ε2 από 19-23/10/2018. Οι αθλητές του Ομίλου κατάφεραν να αποσπάσουν πρώτες θέσεις, δεύτερες και τρίτες θέσεις στις κατηγορίες μονών και διπλών σε 12, 14 και 16 ετών.

Ο Μανδαλενάκης Αναστάσης κατέκτησε την πρώτη θέση σε μονά και διπλά στη κατηγορία αγόρια 14 ετών, ο Μπουνάκης με τον Καρακώστα κατέκτησαν την πρώτη θέση στα διπλά αγόρια 12 ετών, η Νταμπακάκη με την συμπαίκτρια της Ρήγα κατέκτησαν την πρώτη θέση στα διπλά στην κατηγορία κορίτσια 14 ετών, ο Μπόγρης Βαγγέλης κατέκτησε τη δεύτερη θέση στην κατηγορία αγόρια 16 ετών και η Κωστάκη Ελένη κατέκτησε την δεύτερη θέση στην κατηγορία κορίτσια 16 ετών. Επίσης την τρίτη θέση κατέκτησαν οι Μπουνάκης και Καρακώστας στα αγόρια 12 ετών στα μονά, και η Ζαφειροπούλου Κατερίνα στην κατηγόρια των κοριτσιών 16 ετών.

Όλοι οι αθλητές έπαιξαν πολύ καλό τένις και είχαν πήραν καλές θέσεις σε όλες τις κατηγορίες που συμμετείχαν. Ο Όμιλος συμμετείχε συνολικά με 23 αθλητές-τριες.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Αγόρια 16 ετών

Ο Μπόγρης Βαγγέλης κέρδισε τον Κυρμιζάκη (ΓΑΣ Γουρνών) 61 61 και τον Χαϊδεμένο (Πεύκη) 64 61. Στον τελικό έχασε από τον Ταμιωλάκη 63 60.

Ο Γκαγκαουδάκης Στέλιος έχασε από τον Χαϊδεμένο (Πεύκη) 60 60.

Αγόρια 14 ετών

Ο Μανδαλένακη Αναστάσης κέρδισε τον Σπυρόπουλο (ΟΑ Ρεθύμνου) 62 60 και τον Ματσαμάκη (ΟΑ Χανιών) 62 63. Στα ημιτελικά κέρδισε τον Ζαρειφόπουλο (ΑΚΑ Μαραθώνα) 62 57 64, ενώ στον τελικό επικράτησε του Μαστρογαμβάκη (ΑΟΑ Φιλοθέης) 62 76. Ο Μανδαλένακης με τον Μαστρογαμβράκη στα διπλά κέρδισαν την πρώτη θέση αφου προηγουμένως είχαν αποκλεισει στον πρώτο γύρο τους Καλαποθάκο/Τζωμπατζάκη 62 61 και τους Ματσαμάκη/ Χαλακατεβάκη 62 63 στα ημιτελικά. Στον τελικό κέρδισαν τους Ζαρειφόπουλο/ Κοκκινάκη 63 61.

Ο Γενναράκης Νίκος έχασε από τον Ζαρειφόπουλο (ΑΚΑ Μαραθώνα) 62 62.

Αγόρια 12 ετών

Ο Μπουνάκης Δημήτρης κέρδισε τον Τζωμπατζάηκη 63 61 και τον Μαννέτα (Ροδιακός) 60 60. Στην οκτάδα κέρδισε τον ΓΙαννιτσιώτη (ΟΑ Κερατσινίου) 63 64 και στα ημιτελικά έχασε από τον Ζερβό (ΟΑ Χανιών) 63 64.

Ο Καρακώστας Σπύρος κέρδισε τον Βισβίκη (ΑΚΑ Μαραθώνα) 61 64 και τον Κουρουνιώτη (Αργολίδα) 62 60. Στην οκτάδα κέρδισε τον Βελεντάκη 62 61 και στα ημιτελικά έχασε από τον Καλαϊτζή (ΑΟΑ Αστέρας Θεσσαλονίκης) 63 63.

Στα διπλά Μπουνάκης και Καρακώστας, κατέκτησαν την πρώτη θέση, επικρατώντας στον τελικό των Τζοτζολάκη/ Στρομπά 61 75. Στον πρώτο γύρο είχαν αποκλείσει τους Χαϊδεμένο/ Μαλαβάζο 60 60. Στον επόμενο γύρο πέρασαν τους Κουρουνιώτη/ Βασιλόπουλο 1-0 ret. Στα ημιτελικά κέρδισαν τους Δημητρίου/ Γιαννιτσιώτη 75 46 10-6 και πέρασαν στον τελικό.

Ο Βελεντάκης Γιάννης κέρδισε τον Ξιάρχο (Λατώ Αγ. Νικολάου) 36 62 61 και τον Δημητρίου (ΑΟΑ Παπάγου|) 63 61, έχασε στους 8 από τον Καρακώστα 62 61.

Ο Νικολιδάκης Γιάννης κέρδισε τον Τσατσάκη 61 61 και τον Πατερομιχελάκη (ΟΑ Σούδας) 60 63. Έχασε στους 8 από τον Καλαϊτζή (ΑΟΑ Αστέρας Θεσσαλονίκης) 61 60.

Ο Τσατσάκης Έκτορας έχασε στον πρώτο γύρο από τον Ζερβό (ΟΑ Χανιών) 61 60.

Ο Δολιανίτης Ηλίας έχασε στον πρώτο γύρο από τον Τζοτζολάκη (ΟΑ Σούδας0 62 60.

Ο Τζωρμπατζάκης Βασίλης έχασε στον πρώτο γύρο από τον Μπουνάκη 63 61.

Ο Τσατσάκης Πάρης έχασε στον πρώτο γύρο από τον Νικολιδάκη 61 61

Ο Καλατζής Αλέξανδρος έχασε στον πρώτο γύρο από τον Πατερομιχελάκη (ΟΑ Σούδας) 61 63.

Οι Βελεντάκης και Τζωμπατζάκης στα διπλά κέρδισαν τους Τσατσάκη Πάρη και Έκτορά στον πρώτο γύρο 63 67 (6) 11-9 και στην συνέχεια έχασαν από τους Τζοτζολάκη/ Στρομπά 62 61.

Οι Δολιανίτης και Νικολιδάκης αποκλείστηκαν στον πρώτο γύρο από τους Τζοτζολάκη/ Στρομπά 63 63.

Κορίτσια 14 ετών

Η Νταμπακάκη κέρδισε τη Θωμακη (Ακαδ. Χανιών) 64 64 και έχασε στις 8 από την Πιτσινή (ΟΑ Χαλκίδας) 63 61. Στα διπλά με συμπαίκτρια την Ρήγα κέρδισαν τις Δαβράδου/ Θωμάκη 64 63 και τις Παππά/ Λιάπη 36 63 10-5 στα ημιτελικά. Στον τελικό επικράτησαν με 20ret των Μοσχοβάκη/ Μειδάνη και πήραν την πρώτη θέση.

Η Μπόγρη έχασε στον πρώτο γύρο από την Δαβράδου (Λατώ Αγ. Νικολάου) 64 61.

Η Δερμιτζάκη έχασε στον πρώτο γύρο από τη Θωμάκη (Ακαδ. Χανιών) 64 60.

Κορίτσια 12 ετών

Η Ζαχαράκη Αλεξάνδρα κέρδισε την Νικολαϊδη 62 60 και έχασε στις 16 από την Ρεντούμη (ΣΑ Ραφήνας) 63 63.

Η Παρασκευαϊδη Μιχαέλα κέρδισε την Βασιλοπούλου (ΑΟΑ Πατρών) 76(4) 62 και στις 16 έχασε από την Παντζελιουδάκη (ΟΑ Σούδας) 61 63.

Η Λαμπρακη Εβελίνα έχασε στον πρώτο γύρο από τη Ρεντούμη (ΣΑ Ραφήνας) 64 64

Η Λαγουδάκη Γωγώ έχασε στον πρώτο γύρο από την Μάγια (ΑΟΑ Φιλοθέης) 60 61.

Στα ημιτελικά έφτασαν οι Ζαχαράκη/ Λαμπράκη που στον πρώτο γύρο απέκλεισαν τις Κακάρη/ Παπαγεωργίου 61 64 και στην συνέχεια τις Ράλλη/ Ζουμπουλάκη 62 62. Στον ημιτελικό αποκλείστηκαν από τις Παπακωνσταντίνου/ Μάγια 61 63.

Οι Παρασκευαϊδη με την Λαγουδάκη κέρδισαν στον πρώτο γύρο τις Μπαντουράκη/ Καραβιτάκη 62 60 και στη συνέχεια πέρασαν τις Θεοδωράτου/Γορανίτη 1-1ret. στα ημιτελικά έχασαν από τις Παντζελιουδάκη/ Πρωιμάκη 1-0ret.

Το Δ.Σ. του «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» Ο.Α.Α. συγχαίρει όλα τα παιδιά που συμμετείχαν στους αγώνες, τους προπονητές τους κ.κ. Δολιανίτη Μανόλη, Τζιγκουνάκη Κώστα και Μελισσουργάκη Νίκο για την εξαιρετική δουλειά που κάνουν στο αθλητικό σχολείο του «ΗΡΑΚΛΕΙΟ».