Βρέθηκε μια "ανάσα" από τη πρόκριση αλλά δεν τα κατάφερε ο Τσιτσιπάς

Την ήττα με 6-4,1-6,7-6(4) από τον Ζοάο Σόουζα γνώρισε ο Στέφανος Τσιτσιπας ο οποίος δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του Όπεν που διεξάγεται στο Εστορίλ.

Η αν μη τι άλλο εντυπωσιακή πορεία του Στέφανου Τσιτσιπά στο Όπεν του Εστορίλ ολοκληρώθηκε στην ημιτελική φάση του τουρνουά αφού γνώρισε ήττα στις λεπτομέρειες από τον Ζοάο Σόουζα.

Ο αντίπαλος του Τσιτσιπά ήταν εκείνος που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι φτάνοντας έτσι στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 6-4. Ο Τσιτσιπάς στη συνέχεια αντέδρασε με ένα εκπληκτικό 5-0, ο Πορτογάλος μείωσε σε 5-1 όμως ο Έλληνας τενίστας δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει με 6-1.

Στο τρίτο σετ, τα πάντα κρίθηκαν στο tie break. Εκεί περισσότερο ψυχραιμία είχε ο Σόουζα ο οποίος με 7-4 κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Ακόμα ένα εξαιρετικό τουρνουά ολοκληρώθηκε για το Στέφανο Τσιτσιπά ο οποίος πλέον ετοιμάζεται για εκείνο της Μαδρίτης, όντας το νο40 της Παγκόσμιας κατάταξης.