Στο ρελαντί ο Κύργιος, πρόκριση και για Ναδάλ

Ο Νικ Κύργιος δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στον Ροτζέριο Ντούτρα Σίλβα και τον απέκλεισε με 3-0. Εύκολη πρόκριση και για τον Ραφαέλ Ναδάλ στα τρια σετ.

Νικ Κύργιος δεν αντιμετώπισε πρόβλημα απέναντι στον Ροτζέριο Ντούτρα Σίλβα για τον πρώτο γύρο του Australian Open και χρειάστηκε λιγότερο από 1,5 ώρα για να τον αποκλείσει με 3-0 σετ. Για 5η σερί χρονιά, ο 22χρονος Ελληνοαυστραλός ξεκινά με το... δεξί τους αγώνες του στο πρώτο Grand Slam της χρονιάς.

Ο Κύργιος πήρε τα τρία σετ με 6-1, 6-2, 6-4, μετρώντας 16 άσους και 33 winners, ενώ κέρδισε 29 περισσότερους πόντους από τον αντίπαλό του (89 έναντι 60). Αυτή ήταν η 6η διαδοχική νίκη του, καθώς είχε αναδειχθεί πρωταθλητής στο Brisbane International, το πρώτο τουρνουά της χρονιάς.

Στον 2ο γύρο του Australian Open, o Κύργιος θα αντιμετωπίσει τον Βίκτορ Τροΐτσκι, ο οποίος απέκλεισε στα πέντε σετ με ανατροπή τον Άλεξ Μπολτ (6-7 (2), 4-6, 6-2, 6-3, 6-4).

ΕΥΚΟΛΗ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΝΑΔΑΛ

Εξάλλου, ο Ραφαέλ Ναδάλ νίκησε τον Βίκτορ Εστρέγια Μπούργος από τη Δομινικανή Δημοκρατία με 6-1, 6-1, 6-1 και πήρε το εισιτήριο για τον δεύτερο γύρο. Ήταν η πρώτη εμφάνιση του Ισπανού μέσα στο 2018, έπειτα από τον τραυματισμό του στο γόνατο, το οποίο τον ταλαιπώρησε για αρκετό διάστημα.

Η νίκη ήρθε σε 94 λεπτά για το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης, που έφτασε τις 52 νίκες στο Melbourne Park (52-11) και τις 227 συνολικά σε Grand Slam διοργανώσεις (227-33). Πλέον, θα αντιμετωπίσει τον Λεονάρντο Μάγιερ, που επικράτησε του Νίκολας Τζέιρι με 6-2, 7-6 (1), 6-3.