4ος στο Ευρωπαϊκό ο Χανιώτης Δημήτρης Τσίτσος

Ο ακοντιστής του Ελ. Βενιζέλου έκανε εκπληκτική εμφάνιση στο Ταλίν...

Τον καλύτερο αγώνα της ζωής του πραγματοποίησε χθες ο Χανιώτης Δημήτρης Τσίτσος στον τελικό του ακοντισμού στο φινάλε του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ23 στο Ταλίν, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό για να του δώσει το μετάλλιο στη διοργάνωση.

Ο αθλητής κατέλαβε την 4η θέση στον αγώνα με βολή στα 78,22 μ. επίδοση που πέτυχε στην 5η του προσπάθεια και αποτελεί ατομικό του ρεκόρ και για λίγο τον έφερε στην τρίτη θέση του αγωνίσματος.

Στον τελικό του ύψους, η Παναγιώτα Δόση του Ελ. Βενιζέλου κατέλαβε την 12η θέση με 1.80μ. Την 9η θέση στη δισκοβολία κατέλαβε ο Γιώργος Κονιαράκης. Ο αθλητής του Πήγασου Ηρακλείου που αγωνίστηκε με την Κύπρο είχε καλύτερη βολή στα 56.01μ.

Ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Καραλής στο επι κοντώ με 5.65μ. και η Καρύδη στο τριπλούν με 14.04μ. Υπενθυμίζουμε ότι στο βάθρο είχαν βρεθεί την Παρασκευή ο Χανιώτης Χρήστος Φραντζεσκάκης, στη σφυροβολία (75.23μ.) και ο Οδυσσέας Μουζενίδης στη σφαίρα (19.41μ.)