Νέες επιτυχίες από τους κρητικούς αθλητές-τριες στη Σερβία…

Αρκετά τα μετάλλια και στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα...

Πολύ καλή παρουσία είχαν και στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ανδρών-Γυναικών στο Σμεντέρεβο της Σερβίας οι κρητικοί αθλητές-τριες αφού επέστρεψαν με διακρίσεις και μετάλλια. Η ελληνική αποστολή είχε ως απολογισμό 20 μετάλλια σε μία αρκετά παραγωγική συνάντηση αφού τα μέλη της κατάφεραν να πετύχουν σε μεγάλο βαθμό το στόχο τους και να συγκεντρώσουν τους βαθμούς που θα φέρουν τη συμμετοχή ,κάποιων εξ΄αυτών, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Σε τροχιά Ολυμπιακών Αγώνων επέστρεψε η Πεσιρίδου που έκανε 13.06 στα 100μ. εμπόδια και ήταν 1η , όπως και ο Καραλής στο επι κοντώ με 5.70μ. Ολυμπιακή πρόκριση και για την Σπανουδάκη στα 200μ. με 23.16.

Σε ότι αφορά, τις κρητικές παρουσίες, σε διάστημα μίας εβδομάδας η Δήμητρα Γναφάκη (φωτό) κατάφερε να βελτιώσει για 2η φορά το ατομικό της ρεκόρ στα 400 μ. εμπ. επιβεβαιώνοντας την ανοδική της πορεία. Η χανιώτισσα πρωταθλήτρια τερμάτισε πρώτη στα χαμηλά εμπόδια σε 57.00 βελτιώνοντας το 57.06 που πέτυχε την περασμένη εβδομάδα στη Ρουμανία. Η Γναφάκη έκανε πολύ καλή κούρσα ενώ κατάφερε στο δέκατο εμπόριο να ξεπεράσει την Αγκάτα Ζούπιν, η οποία μπήκε πρώτη στην τελική ευθεία, αλλά δεν άντεξε στην πίεση της πρωταθλήτρια μας και τερμάτισε 2η σε 57.22. Η Γναφάκη, αρχικά είδε τον πίνακα να γράφει 56.99, ωστόσο τελικά το επίσημο αποτέλεσμα ήταν 57.00, έτσι θα επιδιώξει στον επόμενο αγώνα της στις 30 Ιουνίου στη Λιέγη ένα χρόνο κάτω από τα 57.00, που είναι ο μεγάλος της στόχος. Η αθλήτρια του Κύδωνα στις 3 Ιουλίου θα τρέξει στην Ολλανδία.

Ο Χρήστος Φραντζεσκάκης και ο Μιχάλης Αναστασάκης (Ελ. Βενιζέλου) δεν κατάφεραν να κινηθούν σε μεγάλες βολές, ωστόσο βρέθηκαν στη 2η και 3η θέση του αγωνίσματος με 72,74 μ. και 72,02 μ. αντίστοιχα και πήραν βαθμούς, που θα τους φανούν πολύτιμοι για την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Χαμηλά έμεινε και ο νικητής Εσρέφ Απάκ, που πέτυχε 73,60 μέτρα. Ο Φραντζεσκάκης είχε ακόμη έγκυρες βολές στα 69,94 μ., 71,29 μ., 71,06 μ., 72,74 μ., 72,35 μ. και ο Αναστασάκη στα 68,63 μ., 70,16 μ., 71,00 μ., 69,37, 72,02 μ.

Στους Άνδρες στα 100μ. ο Γιάννης Νυφαντόπουλος (Ελ. Βενιζέλος) κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με 11.53, ενώ είχε σημειώσει 10.52 στον προκριματικό. Ο πρωταθλητής του Συλλόγου των Χανιών κατέκτησε την 2η θέση και στα 4χ100μ. με τους : Κώστα Ζήκο, Θοδωρή Βροντινό, Παναγιώτη Τριβυζά και χρόνο 40.04.

Στα 400 μ. των Γυναικών η ηρακλειώτισσα Ειρήνη Βασιλείου (Αμεινίας Μεσογείων) κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο με χρόνο 53.32. Η ομάδα 4χ400μ. στην οποία συμμετείχε η Βασιλείου μαζί με τις: Καρκαλάτου, Πολίτη και Φέρρα πήρε το ασημένιο μετάλλιο με 3.34.87.