Στίβος

Εντυπωσιακή η συγκομιδή μεταλλίων των κρητικών στο Πανελλήνιο Στίβου

Για μία ακόμη χρονιά

Σε μία ακόμη Πανελλήνια διοργάνωση, ο κλασικός αθλητισμός της Κρήτης έδειξε τα διαπιστευτήρια του καθώς πέτυχε σημαντικές επιτυχίες και διακρίσεις στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της Πάτρας. Οι αθλητές-τριες των κρητικών συλλόγων είχαν αρκετές θέσεις στο βάθρο των αγώνων μετά από μία εξαιρετικά δύσκολη χρονιά λόγω της πανδημίας. Πιο συγκεκριμένα η συγκομιδή των μεταλλίων έφτασε τα 13! Χρυσό κατέκτησαν οι: Γναφάκη, Βασιλείου, Φραντζεσκάκης, Τσίτσος, Νυφαντόπουλος, Θανόπουλος. Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου βρέθηκαν οι: Ανασταστάκης και Αλβερτσιάν ενώ χάλκινο μετάλλιο κέρδισαν οι: Ντουσάκης, Μυλωνάς, Καπνισάκη, Μανιού και Ραφαηάλκη.
Αναλυτικότερα: Η Δήμητρα Γναφάκη (Κύδων Χανίων) υπερασπίστηκε το χρυσό μετάλλιο στα 400 μ. εμπ., που κατέκτησε την περσινή χρόνια, αφού πέρασε πρώτη τη γραμμή τερματισμού με 58.63. Η Χανιώτισσα αθλήτρια έκανε την πρώτη κούρσα της σεζόν στα εμπόδια κι έδειξε πως με τον ανάλογο συναγωνισμό, θα μπορέσει να βελτιώσει το ατομικό της 58.17.

Το αργό πέρασμα στο πρώτο μισό της κούρσας στέρησε στην Ειρήνη Βασιλείου (Αμεινίας Μεσογείων) μια επίδοση καλύτερη από το 52.89, που της έδωσε τη νίκη στο αγώνα των 400μ. Η έμπειρη ηρακλειώτισσα πρωταθλήτρια μπήκε δεύτερη στην τελική ευθεία, ωστόσο προσπέρασε την Ανδριάνα Φέρρα (ΟΣΦΠ) που τερμάτισε σε 53.53. Η περσινή νικήτρια του αγώνα Κορίνα Πολίτη (ΓΣ Χαιδαρίου) ήταν 3η με 54.13, όσο είχε πετύχει και στα Χανιά. Στα 200μ. η Ειρήνη Βασιλείου (Αμεινίας Μεσογείων) έμεινε στην 5η θέση με 23.99.

Ο Χρήστος Φραντζεσκάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος) επανέλαβε το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε την περσινή χρονιά και το έκανε με βολή στα 76,05 μ. στην 5η του προσπάθεια. Ο αθλητής του Κωστή Παπαμαρκάκη είχε μια μεγάλη βολή στην 6η προσπάθεια, που έφυγε εκτός τομέα. Σταθερές προσπάθειες είχε ο Μιχάλης Αναστασάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος), που ακολούθησε στη 2η θέση με 73,62 μ., ενώ 3ος με νέο ατομικό ρεκόρ ήταν ο Ορέστης Ντουσάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος) όπου έστειλε τη σφύρα στα 69,06 μ. και βελτίωσε το 68,44 μ., που είχε πετύχει στην Τρίπολη.
Στον ακοντισμό ο Δημήτρης Τσίτσος (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος) αναδείχθηκε νικητής στην έκτη προσπάθεια με τη βολή στα 74,23 μέτρα. Δεύτερος με 72,43 μ. ήταν ο Γιώργος Χριστακάκος (ΟΣΦΠ) και 3ος ο Κώστας Μυλωνάς (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος) με 68,80 μέτρα.

Ο Γιάννης Νυφαντόπουλος (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος) πέτυχε τον αρχικό του στόχο, αφού τερμάτισε σε 10.54 τα 100 μ. και αναδείχθηκε πρωταθλητής για τέταρτη διαδοχική χρονιά. Ο αθλητής του Συλλόγου των Χανίων παρότι έμεινε πίσω στην εκκίνηση κατάφερε στα τελευταία μέτρα να περάσει πρώτος τη γραμμή του τερματισμού, αφήνοντας δεύτερο τον Κώστα Ζήκο (ΓΕΑ Τρικάλων) που σημείωσε 10.56. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Θοδωρής Βροντινός (ΠΑΟΚ) με 10.61.
Η Αναστασία Ντραγκομίροβα (ΑΣ Κένταυρος) ήταν η νικήτρια στα σφαιροβολία με 15,69 μ.. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Μαρία Μαγκούλια (Ένωση Καζώνης Κάλυμνος) με 15,34 μ., η οποία έδωσε συνέχεια στις καλές φετινές εμφανίσεις. Η Ειρήνη Kαπνισάκη (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος) ήταν 3η με 13,89 μέτρα.
Ο Ιάσωνας Θανόπουλος (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος) ήταν νικητής στη δισκοβολία με 55,72 μέτρα. Ο Κυριάκος Ζώτος (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) μετά τη νίκη στη σφαιροβολία ήταν δεύτερος στη δισκοβολία με 53,47 μ., ενώ ο Τάσος Λατιφλάρι (ΑΣ Κένταυρος) όπως και στη σφαίρα έτσι και στο δίσκο κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με 51,80 μέτρα.
Στον ακοντισμό Γυναικών η Ελίνα Τζένγκο (ΑΣ Κένταυρος) έστειλε το ακόντιο στα 60,45 μ. και ήταν πρώτη. Πολύ καλή παρουσία πραγματοποίησε και η Σοφία Υφαντίδου (ΟΚΑ Βικέλας), που ήταν δεύτερη με 56,62 μ., ενώ τρίτη με φετινό ρεκόρ ήταν η Αφροδίτη Μανιού (ΟΦΗ) που σημείωσε 55,34 μέτρα.
Στο τριπλούν η Σπυριδούλα Καρύδη (Κερκυραϊκός ΓΣ) και φέτος αναδείχθηκε νικήτρια στο με 13,98 μ. Η Χριστίνα Αλβερτσιάν (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος) ήταν 2η με 12,98 μ. και η Οξάνα Κορένεβα (ΓΣ Κηφισιάς) 3η με 12,90 μ.
Η Ισαβέλλα Κοτσαχείλη (Πανιώνιος) ήταν νικήτρια στα 3.000 μ. στιπλ με 10.27 και άφησε πίσω της, την Σταυρούλα Χρυσαειδή (Πανιώνιος ΓΣΣ) με 10.42.19 και στην τρίτη θέση την Νικολέτα Ραφαϊλάκη (ΑΟ Λασιθίου) με 10.55.49.
Σε ότι αφορά την παρουσία των υπολοίπων αθλητών, σε λιγότερο από δύο εβδομάδες από το 8,60 μ. της Καλλιθέας ο Μίλτος Τεντόγλου (ΓΣ Κηφισιάς) φρόντισε να επιβεβαιώσει την αγωνιστική του δυναμική και παράλληλα την ετοιμότητα του ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο καθώς ολοκλήρωσε τον αγώνα του με 8,48 μ. (0,1) που είναι η δεύτερη επίδοση φέτος στον κόσμο, πίσω από το δικό του 8,60 μέτρα. Υψηλού επιπέδου ήταν όπως άλλωστε αναμενόταν το επίπεδο στο επί κοντώ των Γυναικών. Η Κατερίνα Στεφανίδη (ΑΟ Φιλοθέης) συμμετείχε εκτός συναγωνισμού, αφού επέλεξε να μην μπει στον προκριματικό προκειμένου να μην επιβαρυνθεί ενόψει των υποχρεώσεών της στο υπόλοιπο της σεζόν. Η έμπειρη αθλήτρια ολοκλήρωσε τον αγώνα της στα 4,75 μ., Νικήτρια του αγωνίσματος αναδείχθηκε η Νικόλ Κυριακοπούλου (ΑΓΕΣ Κάμειρος) με 4,65 μ.