Στίβος

Στο ΣΕΦ τα βλέμματα του στίβου με τη συμμετοχή κρητικών αθλητών-τριών

Οι κορυφαίοι του αθλήματος μετέχουν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα

Στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας είναι στραμμένα σήμερα και αύριο τα βλέμματα των φίλων του στίβου, καθώς διεξάγεται το 34ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κλειστού στίβου, όπου θα αγωνιστούν τα κορυφαία ονόματα του ελληνικού κλασικού αθλητισμού, που ενέταξαν στο πρόγραμμά τους τη χειμερινή δράση.
Το διήμερο της δράσης αναμένεται να είναι συναρπαστικό, κάτι που αποδεικνύεται από τις συμμετοχές και την κατάσταση στην οποία βρίσκονται οι συμμετέχοντες. Ονόματα όπως αυτά των Μίλτου Τεντόγλου, Παναγιώτη Τριβυζά, Κώστα Μπανιώτη, Κώστα Δουβαλίδη, Κώστα Φιλιππίδη, Κώστα Ζήκου και Ελένης Πόλακ, Σοφίας Υφαντίδου και Ειρήνης Βασιλείου μαγνητίζουν το ενδιαφέρον.
Στις γυναίκες η Ειρήνη Βασιλείου (Αμεινίας Μεσογείων) είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί στα 200 μ., αφού διανύει εξαιρετική σεζόν. Η 30χρονη Ηρακλειώτισσα πρωταθλήτρια έχει κάνει φέτος 23.73 και δε θα αποτελέσει έκπληξη αν καταφέρει να βελτιώσει κι άλλο το ρεκόρ της. Η Ειρήνη Βασιλείου θα είναι το μεγάλο όνομα και στα 400 μ., με ατομικό ρεκόρ από φέτος 52.93 και μια σειρά από καλές παρουσίες.
Αναλυτικά οι συμμετοχές σε ό,τι αφορά τους αθλήτες-τριες των κρητικών σωματείων:
ΑΝΔΡΕΣ
60 μ.: Καλογεράκης Γεώργιος (ΟΦΗ), Τατάρογλου Δημ. (Α.Ο. Κύδων Χανίων), Δουβαλίδης Κων/νος (Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος), Νυφαντόπουλος Ιωάν. (Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος), Μυλωνάκης Εμμ. (Σητειακός Α.Ο.), Σουφλάκης Παύλος (Α.Ο. Κύδων Χανίων).
200 μ.: Εργάς Γεώργιος (ΟΦΗ), Τουλούμης Γεώργιος (Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος), Μυλωνάκης Εμμ. (Σητειακός Α.Ο.).
400 μ.: Ξενιδάκης Χαρίδ. (Σητειακός Α.Ο.), Εργάς Γεώργιος (ΟΦΗ), Μαυρουδής Ιωάν. (ΟΦΗ).
800 μ.: Ξενιδάκης Χαρίδ. (Σητειακός Α.Ο.), Βασιλάκης Κων/νος (Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος).
1.500 μ.: Βότσος Χρήστος (Γ.Σ. Βιτσέντζος Κορνάρος).
3.000 μ.: Βότσος Χρήστος (Γ.Σ. Βιτσέντζος Κορνάρος).
60 μ. με εμπόδια: Δουβαλίδης Κων/νος (Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος), Φιλανδαράκης Νικ. (ΓΑΣ Ιεράπετρας), Καλογεράκης Γεώργιος (ΟΦΗ).
5.000 μ. βάδην: Τζατζιμάκης Γεώργιος (Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος).
Άλμα εις ύψος: Κοτζαμπασάκης Αλέξ. (Γ.Ε. Ηρακλείου).
Άλμα επί κοντώ: Τεοντοσίου Εμμ. (Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος), Νταμοτσίδης Βαλ.(Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος).
Σφαιροβολία: Βουρλάκης Ελ. (Α.Ο. Κύδων Χανίων).
Σκυταλοδρομία 4x400 μ.: Καλογεράκης Γεώργιος (ΟΦΗ), Εργάς Γεώργιος (ΟΦΗ), Τζατζαράκης Αλέξιος-Σπυρίδων (ΟΦΗ), Μαυρουδής Ιωάν. (ΟΦΗ).
ΓΥΝΑΙΚΕΣ
60 μ.: Σαρρή Αικ. (Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος).
200 μ.: Αργυρού Μαρία (Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος), Τσαλουκίδου Ελένη (Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος), Κανάκη Αλεξία (ΟΦΗ), Γκάμμις Ραφαέλα - Βασιλική (ΟΦΗ), Σαρρή Αικ. (Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος).
400 μ.: Αθανασιάδου Ιωάννα (Α.Ο. Κύδων Χανίων).
3.000 μ. βάδην: Φιλτισάκου Κυριακή (Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος).
Άλμα εις ύψος: Δόση Παναγιώτα (Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος).
Άλμα επί κοντώ: Κασσωτάκη Μυρτώ (Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος).
Άλμα εις μήκος: Αλβερτσιάν Κριστίνα (Γ.Σ. Ελευθέριος Βενιζέλος).
Άλμα τριπλούν: Αλβερτσιάν Κριστίνα (Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος).
Πένταθλο: Περδίκη Αθηνά (ΟΦΗ).
Το απογευματινό πρόγραμμα έχει ως εξής: 17:15 3.000 μ. βάδην Γυναικών (Τελικός), 17:20 τριπλούν Ανδρών (Τ), 17:40 5.000 μ. βάδην Ανδρών (Τ), 18:00 Άλμα επί κοντώ Ανδρών (Τ), 18:15 Σφαιροβολία Ανδρών (Τ), 18:50 Άλμα σε ύψος Γυναικών (Τ), 19:05 Τριπλούν Γυναικών (Τ), 19:10 60 μ. Ανδρών (1η τελική σειρά), 19:16: 60μ. Ανδρών (2η τ.σ.), 19:25 60 μ. Γυναικών (1η τ.σ.), 19:31 60 μ. Γυναικών (2η τ.σ.), 19:40 400 μ. Ανδρών (1η τ.σ.), 19:46 400 μ. Ανδρών (2η τ.σ.), 19:55 400 μ. Γυναικών (1η τ.σ.), 20:01 400 μ. Γυναικών (2η τ.σ.) 20:10 1.500 μ. Γυναικών (τελικές σειρές), 20:20 1.500 μ. Ανδρών (τ.σ.).
Οι αγώνες θα μεταδοθούν ζωντανά από την ErtSports σήμερα (19:00 με 20:30) και αύριο από την ΕΡΤ3 (από τις 18:00 έως τις 19:30).

Σχόλια