Στίβος

Η Κρήτη θα είναι παρούσα και στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου

Δύσκολη ωστόσο η παραμονή στη μεγάλη κατηγορία για την ελληνική ομάδα...

Ο στόχος της παραμονής στην Σουπερ Λίγκ για την Εθνική ομάδα στίβου είναι πάρα πολύ δύσκολος. Φέτος υποβιβάζονται πέντε ομάδες με βάση τις επερχόμενες αλλαγές (οι ομάδες μειώνονται από 12 σε 8 στην κατηγορία) με την οκτάδα να κλείνει η πρωταθλήτρια ομάδα της Α’ κατηγορίας. Ωστόσο η προσπάθεια θα γίνει τον Αύγουστο στο Μπιντκοζ...

Όσον αφορά τους εκπροσώπους της Κρήτης αυτοί είναι οι: Γιάννης Νυφαντόπουλος (ΓΣ Ελ. Βενιζέλος), Μιχάλης Αναστασάκης (ΓΣ Ελ. Βενιζέλος), Μαρία Μελιμπασάκη (Παναξιακός ΑΟ), Ειρήνη Βασιλείου (Αμεινίας Μεσογείων).

Εκτός έμεινε ο πρωταθλητής Ελλάδας, Γεράσιμος Καλογεράκης του ΟΦΗ με τον Δημήτρη Τσίτσο (χάλκινος πρωταθλητής Ευρώπης Κ20 στο Μπόρας) να έχει σημειώσει 77.79 στην Σουηδία και να παίρνει αυτός το εισιτήριο για το Μπίντγκοζ ενώ έμεινε εκτός πανελληνίου πρωταθλήματος προληπτικά λόγω ενοχλήσεων στον ώμο. 

Η χώρα μας μετέχει στο ίδιο γκρουπ με τις Τσεχία, Φινλανδία, Γαλλία, Γερμανία, Μ. Βρετανία, Ιταλία, Πολωνία, Ισπανία, Σουηδία, Ελβετία, Ουκρανία.

Η αποστολή για το Μπίντγκοζ της Πολωνίας είναι η εξής:

Ανδρες
100 μ.: Γιάννης Νυφαντόπουλος (ΓΣ Ελευθέριος Βεν.) 
200 μ.: Παναγιώτης Τριβυζάς (ΟΣΦΠ) 
400 μ.: Μιχάλης Παππάς (ΕΚΑ Δωδώνη)
800 μ.: Χρήστος Κοτίτσας (ΓΣ Κηφισιάς)
1.500 μ.: Ανδρέας Δημητράκης (Παναξιακός ΑΟ)
3.000 μ: Ανδρέας Δημητράκης (Παναξιακός ΑΟ)
5.000 μ.: Μάρκος Γκούρλιας (ΑΟ Μυκόνου)
110 μ. εμπ.: Κώστας Δουβαλίδης (ΑΟ Ηφαιστία)
400 μ. εμπ.: Κώστας Νάκος (ΓΣ Τρικάλων)
3.000 μ. στιπλ: Νίκος Σάκης (Ερμής 1877)
Ύψος:Κώστας Μπανιώτης (Ολυμπιάδα Κ.) 
Επί κοντώ: Κώστας Φιλιππίδης (ΠΓΣ) 
Μήκος: Μίλτος Τεντόγλου (ΓΣ Κηφισιάς) 
Τριπλούν: Δημήτρης Τσιάμης (ΟΣΦΠ) 
Σφαιροβολία: Νικόλας Σκαρβέλης (ΓΣ Τρικάλων) 
Δισκοβολία: Γιώργος Τρέμος (ΓΕΑ Τρικάλων)
Σφυροβολία: Μιχάλης Αναστασάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βεν.)
Ακοντισμός: Δημήτρης Τσίτσος (ΟΦΚΑ Οδυσσέας)
4Χ100 μ.: Ζήκος, Γκαραγκάνης, Νυφαντόπουλος, Δουβαλίδης, Τριβυζάς , Αρβανίτης
4Χ400 μ.: Τριβυζάς, Παππάς, Κυριακίδης (ΟΣΦΠ), Ντέτσικας (Ρόδος Σταματίου), Νάκος
Αναπληρωματικός:

3.000μ./5.000 μ.: Μάριος Αναγνώστου (ΓΣ Αναγέννηση Λαμίας)


Γυναίκες
100 μ.: Ραφαέλα Σπανουδάκη (ΓΣ Ηλιούπολης) 
200 μ.: Μαρία Μπελιμπασάκη (Παναξιακός ΑΟ)
400 μ.: Μαρία Μπελιμπασάκη (Παναξιακός ΑΟ)
800 μ.: Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου (ΓΣ Κηφισιάς) 
1.500 μ.: Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου (ΓΣ Κηφισιάς) 
3.000 μ.: Αναστασία Μαρινάκου (ΓΕΑ Τρικάλων)
5.000 μ.: Αναστασία Μαρινάκου (ΓΕΑ Τρικάλων)
100 μ. εμπ.: Ελισάβετ Πεσιρίδου (ΓΣ Κηφισιάς) 
400 μ. εμπ.: Αννα Κιάφα (ΓΣ Κηφισιάς) 
3.000 μ στιπλ: Ισαβέλα Κοτσαχείλη (Πανιώνιος)
Υψος: Τατιάνα Γκούσιν (ΓΣ Κηφισιάς) 
Επί κοντώ: Κατερίνα Στεφανίδη (ΑΟ Φιλοθέης)
Μήκος: Βούλα Παπαχρήστου (ΑΟ Κάλλιστος)
Τριπλούν: Βούλα Παπαχρήστου (ΑΟ Κάλλιστος) 
Σφαιροβολία: Ευαγγελία Σοφάνη (ΠΓΣ)
Δισκοβολία: Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (ΓΣ Κερατέας) 
Σφυροβολία: Σταματία Σκαρβέλη (ΓΣ Τρικάλων) 
Ακοντισμός: Σοφία Υφαντίδου (ΟΚΑ Βικέλας)
4Χ100 μ.: Σπανουδάκη, Πεσιρίδου, Γάτου (Κάμειρος Ρόδου), Σαμάνη (Αίολος Μακ.), Βενιέρη (Πανιώνιος), Μπελιμπασάκη
4Χ400 μ.: Μπελιμπασάκη, Βασιλείου Ειρ. (Αμεινίας Μεσ.), Μουρτά (Ολυμπιάδα Πάτρας), Καρκαλάτου (ΣΔΥ Αργολίδας), Πολίτη (ΓΣ Χαϊδαρίου), Αργυρού (Πανιώνιος)
Αναπληρωματικές
Μήκος: Εφη Κολοκυθά (ΓΑΣ Αλεξάνδρειας)
1.500 μ./3.000 μ.: Βικτόρια Τσόλη (ΓΣ Χαλανδρίου)

 

Σχόλια