Στίβος

10ος ο Κόκκινος του ΟΦΗ στο Ευρωπαϊκό Κ23

Δύο χρυσά μετάλλια, ένα από τον Μίλτο Τεντόγλου στο μήκος και ένα από τον Εμμανουήλ Καραλή στο επί κοντώ ολοκληρώθηκε η παρουσία της ελληνικής αποστολής στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23 στο Γκέβλε της Σουηδίας
Στον προκριματικό της σκυταλοδρομίας 4Χ100 μ. συμμετείχε η εθνική μας ομάδα με τον Γιάννη Κόκκινο του ΟΦΗ στην αποστολή της. Οι Παππάς, Κόκκινος, Αρβανίτης και Γκαραγκάνης διένυσαν την απόσταση σε 40.38 πραγματοποίησαν καλή παρουσία και κατέλαβαν την 10η θέση στο σύνολο των δύο σειρών. Η πρόκριση στον τελικό έκλεισε με 40.05, επίδοση που ήταν στις δυνατότητες της εθνικής μας.
Στο 6ο χιλιόμετρο ολοκληρώθηκε η προσπάθεια του Χανιώτη Γιώργου Τζατζιμάκη στα 20χλμ. βάδην. Ο πρωταθλητής του Γ.Σ. "Ελ. Βενιζέλος" δέχτηκε τρεις τεχνικές ποινές και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του αγώνα στο 6ο χιλιόμετρο.
Εξαιρετικό αγώνα πραγματοποίησε η Σοφία Αλικανιώτη στα 20χλμ. βάδην αφού τερμάτισε στην 7η θέση με 1.39.11.
Ο Αντώνης Μέρλος στο ύψος ολοκλήρωσε τον αγώνα του στην 9η θέση με καλύτερη προσπάθεια στα 2,11 μ.
Η Ολυμπία Καραγιάννη έχει κάθε λόγο να αισθάνεται ικανοποιημένη αφού έτρεξε στην 2η ημιτελική σειρά των χαμηλών εμποδίων, όπου πέτυχε 59.21, επίδοση που της έδωσε την 12η θέση στο σύνολο.
Η πρώτη συμμετοχή του Άρη Περιστέρη σε μεγάλη διοργάνωση στο 10θαλο ήταν επιτυχημένη δεδομένο του ότι ο αθλητής κατάφερε να σταθεί με αξιοπρέπειά. Ο 21χρονος στην πρώτη του χρονιά στο αγώνισμα κατέλαβε την 12η θέση με 7.141 β.
Στον προκριματικό του τριπλούν συμμετείχαν ο Νίκος Ανδρικόπουλος και ο Δημήτρης Μονόπωλης. Ο τελευταίος κατέλαβε την 16η με 15,77 μ. (1,1), ενώ ο Ανδρικόπουλος την 18η με 15,63 μ. (1,8).
Η Ειρήνη Μιχάλα εκπροσώπησε τη χώρα μας στα 10.000 μ. Η 22χρονη αθλήτρια πραγματοποίησε καλή εμφάνιση, αφού κατέλαβε την 17η θέση με 35.39,98, επίδοση που βελτιώνει το φετινό της ρεκόρ.
Η Ελένη Κουτσαλιάρη συμμετείχε στον προκριματικό του μήκους. Η 21χρονη αθλήτρια δεν πήγε όσο καλά θα ήθελε, αφού δεν μπόρεσε να βρει άλμα στη βαλβίδα κι έτσι ολοκλήρωσε τον αγώνα της με καλύτερη προσπάθεια στα 5,98 μ. (-0,1).