Τέταρτος στην Ελλάδα ο στίβος του ΟΦΗ

Πολύ καλή παρουσία στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα από την ομάδα του Ηρακλείου...

Την δυναμική της έδειξε και στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων-Κορασίδων (Κ18), που έγινε στα Τρίκαλα η ομάδα στίβου του ΟΦΗ. Στο πρωτάθλημα που είναι η δεξαμενή του κλασσικού αθλητισμού της χώρας και συμμετείχαν 1320 αθλητές από όλη την Ελλάδα, ο ΟΦΗ κατέκτησε τρία μετάλλια, ενώ είχε και πολύ καλά πλασαρίσματα αθλητών του.Συνολικά ο ΟΦΗ κατέλαβε την 4η θέση στην Ελλάδα.Συγκεκριμένα, ο ΟΦΗ κατέκτησε ένα αργυρό μετάλλιο με την Μαρία Παπαχατζάκη στο ακόντιο (43.62) και δυο χάλκινα μετάλλια, το ένα από τον Αλέξιο Τζατζαράκη στα 400 μέτρα (με χρόνο 49.33, που είναι νέο ατομικό ρεκόρ) και το άλλο με την ομάδα 4Χ400 των αγοριών (Τζατζαράκης-Χριστοφοράκης-Σχοιναράκης-Λίλος),με χρόνο 3.27,48.

Η εικόνα της αποστολής στους αγώνες, άφησε απόλυτα ικανοποιημένους τους ανθρώπους του τμήματος στίβου, καθώς επιβεβαιώθηκε για μια ακόμη φορά ότι ο ΟΦΗ παραμένει στην ελίτ του κλασσικού αθλητισμού της χώρας.

O OΦΗ συγκέντρωσε φέτος 89 βαθμούς, πολύ πάνω από τους 57 που είχε πέρσι στο αντίστοιχο πρωτάθλημα και κατέλαβε την 4η θέση στο σύνολο, σε Πανελλήνιο επίπεδο.

Αναλυτικά οι καλύτερες επιδόσεις των αθλητών του ΟΦΗ: Μαρίνα Παπαχατζάκη 2η στο ακόντιο με 43.62μ. Αλέξιος Τζατζαράκης 3ος στα 400 μ. με χρόνο 49.33 (νέο ατομικό ρεκόρ). 4Χ400 3η θέση με χρόνο 3.27.48 (Τζατζαράκης-Χριστοφοράκης-Σχοιναράκης-Λίλος). Μαρία Ελενα Καλογιαννάκη 6η θέση στα 100μ. με 12.55 και 7η θέση στο μήκος με 5.50μ. . Δημήτρης Μουδατσάκης 6ος στο τριπλούν με άλμα στα 14.09μ.. Αθηνά Περδίκη 10η στα 100μ. εμπόδια με χρόνο 25.32 . 4Χ400 κοριτσιών (Μανδηλάκη, Ντουμή, Σκουλά, Ρεθυμνιωτάκη) 7η θέση με χρόνο 4.08.88. Σοφία Ρεθυμνιωτάκη 7η στα 400μ. εμπόδια με 66.40 (ατομικό ρεκόρ). Ανδρέας Σχοιναράκης 10ος στα 110μ. εμπ. με 16.30.