Στίβος

Ασημένιο Καλογεράκης και Κόκκινος του ΟΦΗ στη Λάρισα

Στο βάθρο ανέβηκαν οι Χαρίδημος Ξενιδάκης (Σητειακού), Θανάσης Καλάκος (Γλυφάδας)…

Εκτός από τις επιτυχίες που είχαν οι αθλητές-τριες των σωματείων της Κρήτης το Σάββατο και την Κυριακή το πρωί στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Κ23, είχαμε μετάλλια και στα απογευματινά αγωνίσματα της Κυριακής. Συγκεκριμένα ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε στον ακοντισμό ο Γεράσιμος Καλογεράκης του ΟΦΗ, κάνοντας νέο ατομικό ρεκόρ με βολή στα 64.46μ. . Οι προσπάθειές του στον τελικό ξεκίνησαν με βολή στα 63.98 και συνεχίστηκαν με 64.46, 62.52, 64.34, 63.82 και μία άκυρη για το φινάλε. Πρωταθλητής Ελλάδας αναδείχθηκε ο Γιώργος Χριστακάκος του Ολυμπιακού με βολή στα 69.26, με 3ο τον Αρτέμη Καπασακαλίδη (ΑΣ Κένταυρος) που είχε καλύτερη βολή στα 62.20.

Στα 800μ. Νέων Ανδρών η Κρήτη έκανε το "2-3" , με τον Χαρίδημο Ξενιδάκη του Σητειακού να κατακτά το ασημένιο μετάλλιο με 1:52.43 και τον Γιώργο Παπούλη του Γ.Σ. "Ελ. Βενιζέλος" το χάλκινο με 1:53.26. Πρωταθλητής Ελλάδας αναδείχθηκε ο Θανάσης Καλάκος του ΓΣ Γλυφάδας με 1:51.83.

Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε στα 200μ. ανδρών ο Γιάννης Κόκκινος του ΟΦΗ, κάνοντας ατομικό ρεκόρ. Ο αθλητής του ηρακλειώτικου συλλόγου νίκησε στο νήμα για το ασημένιο μετάλλιο τον Παναγιώτη Αρβανίτη του ΑΓΣ Ιωαννίνων με 21.63 (21.628 έναντι 21.630). Ατομικό ρεκόρ έκανε και ο πρωταθλητής Ελλάδας Σωτήρης Γκαραγκάνης (ΟΦΚΑ Οδυσσέας) με 21.53. Τρίτος στην πρώτη τελική σειρά και 7ος συνολικά ήταν ο Γιώργος Καλογεράκης του ΟΦΗ, με χρόνο 22.00.

Στην 8η θέση τερμάτισε στη σκυταλοδρομία 4Χ400μ. νέων ανδρών ο ΟΦΗ, με τους Επταμηνιτάκη, Μαυρουδή, Τζατζαράκη και Καλογεράκη.