Στίβος

Παγκρήτιο ρεκόρ στη σφυροβολία η Βαμβουκάκη στο Διασυλλογικό Στίβου

Αρκετές επιδόσεις ξεχώρισαν στους αγώνες που έγιναν το Σάββατο στο Παγκρήτιο και το Στάδιο Ελευθερίας...


Αρκετό ενδιαφέρον είχαν οι αγώνες της πρώτης ημέρας του Διασυλλογικού Πρωταθλήματος Στίβου που έγινε το περασμένο Σάββατο στο Παγκρήτιο και το Στάδιο Ελευθερίας.
Από τις επιδόσεις ξεχώρισαν ήταν το 10.45 και 10.62 στα 100μ. που πέτυχαν ο Γιάννης Νυφαντόπουλος (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος) και Γιάννης Κόκκινος (ΟΦΗ) με σχεδόν άπνοια. Ξεχώρισε το 56.22(+0.4) της Νεάνιδας Νοράγια Τζόνσον (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος) στην πρεμιέρα της στην απόσταση όπως βέβαια και οι σφυροβόλοι του ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος Μιχάλης Αναστασάκης (74.93μ) και Χρήστος Φραντζεσκάκης (68.78μ)
Παγκρήτιο ρεκόρ στην σφυροβολία Γυναικών πέτυχε η Κατερίνα Βαμβουκάκη (59.26μ) που αγωνίζεται φέτος με τα χρώματα του ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος.
Άγγιξε τα 50μ. στον ακοντισμό η Αφροδίτη Μανιού (ΟΦΗ) (49.40μ) ενώ άτυχη της διοργάνωσης ήταν η Αλέξια Κανάκη του ΟΦΗ που εγκατέλειψε με θλάση λίγο πριν τον τερματισμό των 400μ.


Συνολικά βαθμολογήθηκαν 11 σωματεία στην κατηγορία Ανδρών και 9 σε αυτή των Γυναικών. Ο ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος προηγείται στην βαθμολογία μετά την πρώτη ημέρα του Διασυλλογικού Πρωταθλήματος Ανδρών Γυναικών 2019 με 163 και 165 βαθμούς αντίστοιχα έναντι 88 και 93 του ΟΦΗ. Τα αγωνίσματα της δεύτερης ημέρας θα διεξαχθούν μετά από 15 μέρες ξανά στο Παγκρήτιο.
Στις βαθμολογίες των Μικρών (Κ-16) πρώτευσε ο ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος στους ΠΠΑ΄ (με 58β έναντι 54 του ΑΟΛ) και ο ΟΦΗ στις ΠΚΑ΄ με 132β έναντι 119 του ΓΣ Ελ.Βενιζέλος. Βαθμολογήθηκαν 15 σωματεία στους ΠΠΑ΄και 17 στις ΠΚΑ¨
Οι πρώτοι σε κάθε αγώνισμα έχουν ως εξής:
ΑΝΔΡΕΣ
100μ.: 1ος Νυφαντόπουλος Γ. (Ελ. Βενιζέλος) 10.45, 2ος Κόκκινος Γιάν. (ΟΦΗ) 10.62, 3ος Μουντριχας Πρ. (Ελ. Βενιζέλος) 10.99. 400μ.: 1ος Ποταμιανάκης Γιάν.(ΓΕΗ) 49.84, 2ος Καλογεράκης Γιωργ. (ΟΦΗ)50.26, 3ος Τζατζαράκης Αλ. (ΟΦΗ) 50.55.
1500μ.: 1ος Βασιλάκης Κων. (Ελ. Βενιζέλος) 4.06.00, 2ος Τσολάκης Θεοδ. (Κύδων) 4.10.70, 3ος Γκαντάτσιος Δημ. (ΓΕΗ) 4.15.66.
110μ. εμπ: 1ος Φιλανδαράκης Ν. (Ιεράπετρας) 14.70, 2ος Σαϊσανάς Ν. (Ελ. Βενιζέλος) 15.46, 3ος Κουκουρογιαννάκης Παντ. (Λασιθίου)16.24.
Ύψος: 1ος Κοτζαμπασάκης Αλεξ. (ΓΕΗ) 1.82Μ., 2ος Κουβεδάκης Γιωργ. (Ελ. Βενιζέλος) 1.72μ., 3ος Σφακιανάκης Δημ. (Αθλητική Ακαδημία Ηρακλείου) 1.67μ.
Τριπλούν: 1ος Μουδατσάκης Δημ (ΟΦΗ) 12.88μ., Κουβεδάκης Γιωργ. (Ελ. Βενιζέλος) 12.67μ., 3ος Γκιουλμιχάλης Εμμ. (ΟΦΗ) 12.57μ.
Σφαιροβολία: 1ος Βουρλάκης Ελευθ. (Κύδων) 15.65μ., 2ος Κονιαράκης Γιωργ. (Πήγασος) 14.50μ.,3ος Παπαδάκης Στεφ. (ΣΜΚ) 13.84μ.
Δισκοβολία: 1ος Κονιαράκης Γιωργ. (Πήγασος) 51.95μ., 2ος Πεντίκης Εμμ. (Ελ. Βενιζέλος) 50.80μ., 3ος Παπαδάκης Στεφ. (ΣΜΚ) 46.57μ.
Σφυροβολία: 1ος Αναστασάκης Μιχ. (Ελ. Βενιζέλος) 74.93μ., 2ος Φραντζεσκάκης Χρ. (Ελ. Βενιζέλος) 68.78μ., 3ος Γουμενάκης Ελευθ. (Ελ. Βενιζέλος) 54.17μ.
10.000 βάδην: 1ος Τσαμουδάκης Ζαχ. (ΟΦΗ) 42.50μ. 2ος Τζατζιμάκης Γιωργ. (Ελ. Βενιζέλος)43.35.
4χ100μ.: 1ος Ελ. Βενιζέλος (Κιοσές, Μουντρίχας, Σαϊσανάς, Παπαδάκης) 43.71, 2ος ΟΦΗ (Σαατσάκης, Ετπαμηνιτάκης, Φραγκιαδάκης, Κόκκινος), 3ος Κύδων (Κατανάς, Βαρδής, Μαλαμός, Σουφλάκης).

ΓΥΝΑΙΚΕΣ
100μ. : 1η Σαρρή Αικατ. (Ελ. Βενιζέλος) 12.46, 2η Φακιδάρη Μαρία (Ελ. Βενιζέλος) 12.60, 3η Καλογιαννάκη Μαρία- Ελένη (ΟΦΗ) 12.93.
400μ.: 1η Τζόνσον Νοράγια (Ελ. Βενιζέλος) 56.55, 2η Αθανασιάδου Ιωάν. (Κύδων) 57.48, 3η Αργυρού Μαρία- Μύρτα (Ελ. Βενιζέλος) 57.52.
1500μ.: Δοβρού Κατ. (Κύδων) .4.41.62, Επιτροπάκη Ζωή (ΟΦΗ) 4.53.57, 3η Μαριδάκη Γεωργ. (Λιβυκός) 5.02.58.
110μ. εμπ: 1η Αρναντωνάκη Γεωργία (Ελ. Βενιζέλος) 15.69.
Μήκος: 1η Αλβερτσιάν Κριστίνα (Ελ. Βενιζέλος) 5.76μ., 2η Περδίκη Αθ. (ΟΦΗ) 5.60μ., 3η Ζαμετάκη Αγγ. (Ιεράπετρας) 5.27μ.
Σφυροβολία: 1η Βαμβουκάκη Κατ. (Ελ. Βενιζέλος) 59.26μ., 2η Σταφυλαράκη Ελπίδα (Ελ. Βενιζέλος)44.28μ. , 3η Αϊβαλιώτη Αικ. (ΟΦΗ)40.02μ.
Ακοντισμός: 1η Μανιού Αφροδίτη (ΟΦΗ) 49.40μ. 2η Γκέλη Ελένη (Ιεράπετρας) 44.47μ., 3η Παπαχατζάκη Μαρίνα (ΟΦΗ)39.67μ.
100μ. βάδην: 1η Φιλτισάκου Κυριακή (Ελ. Βενιζέλος) 51.35.
4χ100μ.: 1ος Ελ. Βενιζέλος (Φακιδάρη, Αρναντωνάκη Μ., Αρναντωνάκη Γ. Σαρρή) 49.25, 2ο Αρκάδι (Τσιμπισκάκη, Δραμιτινού, Μπισκέσκου, Γιαννουλάτου)51.03, 3ος ΟΦΗ ( Μανδυλάκη, Σκουλά, Χανιωτάκη, Καλογιαννάκη).
Στη βαθμολογία: Άνδρες: 1ος Ελ. Βενιζέλος, 2ος ΟΦΗ, 3ος Κύδων, 4ος ΑΟ Λασιθίου, 5η ΓΕΗ. Γυναίκες: 1ος Ελ. Βενιζέλος, 2ος ΟΦΗ, 3ος Κύδων, 4ος ΑΟ Λασιθίου, 5η ΓΕΗ.

Σχόλια