Τρίτος στην Τουρκία ο Αναστασάκης

Ο πρωταθλητής μας είχε καλύτερη βολή στην σφυροβολία 71.42μ.

Την τρίτη θέση κατέκτησε ο Μιχάλης Αναστασάκης στο σημερινό αγώνα στην Τουρκία στο GloriaCup. Πρόκειται για ένα καλό τεστ για την μεταβατική αυτή εποχή.

Ο πρωταθλητής μας είχε καλύτερη βολή στην σφυροβολία 71.42μ. και πήρε την τρίτη θέση. Νικητής ήταν ο Λευκορώσος Πάβελ Μπαρέισα με 72.86μ. και δεύτερος ο Ρώσος Αλεξέι Σοκίρσκι 72.15μ.

«Ήθελα να τεστάρω τις αντοχές μου για μια τέτοια περίοδο χωρίς πολύ προπόνηση. Μπορούσα σαφώς καλύτερη επίδοση αλλά δεν «βγήκε». Δεν απογοητεύομαι κρατάω μια ακόμη όμορφη εμπειρία» δήλωσε ο αθλητής του Αλέξανδρου Παπαδημητρίου μετά τον αγώνα του.

Στο ίδιο αγώνα συμμετείχε και η πρωταθλήτρια στα 400μ. εμπόδια Ελπίδα Τόκα θέλοντας να κλείσει τη χρονιά με μια καλύτερη επίδοση από το 59.27. Όμως η αθλήτριά μας δεν τα κατάφερε, τερμάτισε σε 61.24 και πήρε την τέταρτη θέση. Νικήτρια στην κούρσα των χαμηλών εμποδίων ήταν η Ουκρανή ΒικτώριαΤκάτσουκ 57.00.