Στίβος

Με κρητική εκπροσώπηση η ομάδα για τους Μεσoγειακούς Στίβου

Με 40 αθλητές και αθλήτριες, μεταξύ των οποίων και εκπρόσωποι των κρητικών σωματείων, θα συμμετάσχει η χώρα μας στους 18ους Μεσογειακούς Αγώνες, που θα γίνουν στην Ταραγόνα της Ισπανίας 27-30 Ιουνίου.

Η ελληνική αποστολή θα πάρει μέρος με δυνατή ομάδα, ικανή να διεκδικήσει εξαιρετικές επιδόσεις, αλλά και μετάλλια σε πολλά αγωνίσματα.

Συγκεκριμένα στα 100μ. και στην ομάδα 4χ100μ. θα συμμετάσχει ο Νυφαντόπουλος του Ελ. Βενιζέλου αλλά και ο Γαλαζούλας του ίδιου σωματείου στο μήκος.

Στα 400μ. θα αγωνιστούν οι Ειρήνη και Άννα Βασιλείου της ΓΕΗ, η Αλβερτσιάν του Ελ. Βενιζέλου στο τριπλούν όπως και η Κατερίνα Σαρρή στα 4χ100μ.

Στην αποστολή μετέχουν πέντε αθλητές και αθλήτριες, που το 2013 κατέκτησαν μετάλλιο στην Μερσίνη και θα κληθούν να το υπερασπιστούν στη διοργάνωση , που θα γίνει στην Ισπανία.

Πρόκειται για τους Κώστα Μπανιώτη και Κώστα Δουβαλίδη, που είχαν κατακτήσει τα χρυσά μετάλλια σε ύψος και 110 μ. εμπ., αντίστοιχα, αλλά και για την Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου, που ήταν τρίτη στην δισκοβολία, αλλά και τους Μάκη Στεργιούλη και Γρηγορία Κεραμιδά, που είχαν κατακτήσει μετάλλια με τις ομάδες 4Χ100 μ. ανδρών και γυναικών, αντίστοιχα.

Με υψηλές προσδοκίες θα συμμετάσχουν στους αγώνες η Νικόλ Κυριακοπούλου στο επί κοντώ, η Ελισάβετ Πεσιρίδου στα 100 μ. εμπ. και η Ραφαέλα Σπανουδάκη στα 100 μέτρα, αθλήτριες που έχουν ήδη το όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Βερολίνου. Στη διοργάνωση θα συμμετάσχουν και νεαρότεροι αθλητές και αθλήτριες, που θα έχουν την ευκαιρία να αποκτήσουν πολύτιμες εμπειρίες για τη συνέχεια.

Τα μέλη της αποστολής θα αναχωρήσουν σε τρεις πτήσεις (δείτε εδώ τη σχετική λίστα) ενώ θα παραλάβουν τον εξοπλισμό τους από τα γραφεία της ομοσπονδία, την Πέμπτη (21/6, 14.00- 18.00) .

Ανδρες

100 μ., 4Χ100 μ.: Γιάννης Νυφαντόπουλος (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος), Ευθύμιος Στεργιούλης (Παναξιακός)
200 μ., 4Χ100 μ.: Παναγιώτης Τρυβιζάς (ΟΣΦΠ)
800 μ.: Χρήστος Κοτίτσας (ΓΣ Κηφισιάς)
1.500 μ.: Ανδρέας Δημητράκης (Παναξιακός)
5.000 μ.: Μάρκος Γκούρλιας (Εθνικός Αλεξανδρούπολης), Γιώργος Τάσσης (ΑΕΚ)
Ημιμαραθώνιος: Χρήστος Καλλίας (ΑΟ Μυκόνου), Κώστας Γκελαούζος (ΠΑΟ)
3.000 μ. στιπλ: Νίκος Γκότσης (ΣΑΚΑ)
110 μ. εμπ.: Κώστας Δουβαλίδης (ΣΚΑ Δράμας)
400 μ. εμπ.: Κώστας Νάκος (ΓΣ Τρικάλων)
Υψος: Κώστας Μπανιώτης (Ολυμπιάδα Κομ.), Αντώνης Μάστορας (ΓΣ Ηρακλής)
Μήκος: Τάσος Γαλαζούλας (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος), Μιχάλης Μερτζανίδης (ΑΟ Ηφαίστεια)
Σφαιροβολία: Νίκος Σκαρβέλης (ΓΣ Τρικάλων), Κυριάκος Ζώτος (ΑΣΣ Ηρακλής)
Δισκοβολία: Γιώργος Τρέμος (ΓΕΑ Τρικάλων), Ιάσωνας Θανόπουλος (ΠΑΣ Πρωταθλητών Κ.)
4Χ100 μ.: Κώστας Ζήκος (ΓΕΑ Τρικάλων)

Γυναίκες
100 μ., 4Χ100 μ.: Ραφαέλα Σπανουδάκη (ΓΣ Ηλιούπολης)
200 μ., 4Χ100 μ.: Γρηγορία Κεραμιδά (ΑΣΣ Ηρακλής)
400 μ.: Άννα Βασιλείου (ΓΕΗ), Ειρήνη Βασιλείου (ΓΕΗ)
800 μ.: Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου (ΓΣ Κηφισιάς)
1.500 μ.: Αθηνά Κοΐνη (ΓΕΑ Τρικάλων), Ανθή Κυριακοπούλου –Κοραϊνη (ΓΣ Γλυφάδας)
5.000 μ.: Αναστασία Καρακατσάνη (ΓΣ Γλυφάδας)
Ημιμαραθώνιος: Ελευθερία Πετρουλάκη (ΑΟ Μυκόνου)
100 μ. εμπ., 4Χ100 μ.: Ελισάβετ Πεσιρίδου (ΓΣ Κηφισιάς)
400 μ. εμπ.: Ελπίδα Τόκα, (ΣΔΥ Αργολίδας), Έφη Θεοδώρου(Νεάπολη Χαλκίδας)
Επί κοντώ: Νικόλ Κυριακοπούλου (ΑΓΕΣ Κάμειρος)
Μήκος: Λίλη Αλεξούλη (Πελασγός Λάρισας)
Τριπλούν: Αλβερτσιάν Χριστίνα (Ελ. Βενιζέλος ΓΣ)
Δισκοβολία: Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (ΓΣ Κερατέας)
Σφυροβολία: Κατερίνα Βαμβουκάκη (Ζευς Τρικάλων)
4Χ100 μ.: Κατερίνα Σαρρή (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος), Κυριακή Σαμάνη (Αίολος Μακεδονίας)

Σχόλια