Νικητής ο Ρώσος Ντμίτρι Ουσχάροφ στον 9ο Διεθνή αγώνα Ψηλορείτη

Με τη συμμετοχή αθλητών και αθλητριών από 20 χώρες πραγματοποιήθηκε την περασμένη Κυριακή ο 9ος διεθνής αγώνας δρόμου Ψηλορείτη, ο οποίος μάλιστα είναι διαπιστευμένος από την Διεθνή Ένωση τρεξίματος.

Εκατοντάδες δρομείς έδωσαν το παρών στην εκκίνηση και ανταπεξήλθαν στις δύσκολες συνθήκες της διαδρομής απόστασης 35 χιλιομέτρων. Νικητής αναδείχτηκε ο Ντμίτρι Ουσχάροφ από τη Σιβηρία, ο οποίος αποδείχτηκε αρκετά σκληραγωγημένος για να ανταποκριθεί στα δύσβατα μονοπάτια και τις καιρικές συνθήκες τερματίζοντας πρώτος σε ώρες και ένα λεπτό. Στη δεύτερη θέση τερμάτισαν μαζί ο Αυγουστίνος Πασχαλίδης και ο Μανόλης Λουκάκης με χρόνο 4 ώρες και 13 λεπτά.

Στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Αρετή Αγγελή με χρόνο 5 ώρες και 18 λεπτά και εννέα δευτερόλεπτα, ενώ δεύτερη ήταν η Σλοβένα Μάγια Πριγατέλι-Βίντεμσεκ με χρόνο 5:29:38 και τρίτη η Αλβανίδα Μπέτι Φιγκιρέτε με 5:40:08.

Παράλληλα πραγματοποιήθηκαν αγώνες 8,5 χιλιομέτρων τρεξίματος και βάδην, όπου νικητής αναδείχτηκε ο Αχιλλέας Ντινόπουλος με χρόνο 41’:04:03, ενώ δεύτερος ήταν ο Νεκτάριος Οικονομάκης με 41:44:03 και τρίτος ο Φρανκίσκος Μπαξεβάνης με 41’:44:03. Στο βάδην νικήτρια ήταν η Αγγελική Καραγιάννη με 1:01:28:08.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα:

35χλμ γενική κατάταξη: Usharov Dmitrii (Ρωσία) 4:01:00, Πασχαλίδης Αυγουστίνος 4:13:00, Λουκάκης Μανόλης 4:13:00.

35χλμ γυναίκες: Αγγέλη Αρετή 5:18:09, Prijatelj-Videmsek Maja (Σλοβενία) 5:29:38, Fiqirete Beti (Αλβανία) 5:40:08.

35χλμ κατηγορία 30-39: Οικονομάκης Ιωάννης 4:18:27.

35χλμ κατηγορία 40-49: Λαχνιδάκης Δημήτρης 4:16:06.

35χλμ κατηγορία 50-59: Larsson Pontus 4:55:38.

35χλμ 60+: Van Den Broeck Raphael 4:59:08.

8,5χλμ γενική: Ντινόπουλος Αχιλλέας 0:41:04:03, Οικονομάκης Νεκτάριος 0:41:44:03, Μπαξεβάνης Φρανκ 0:42:00:03.

8,5χλμ βάδην: Καραγιάννη Αγγελική 1:01:28:08, Ζαχαροπούλου Μαριλένα 1:06:40:04, Σημαιάκη Ιωάννα 1:19:33:08.