Στίβος

Με κορυφαία ονόματα στο Ηράκλειο αύριο το Διασυλλογικό στίβου ανδρών-γυναικών

Παρουσία κορυφαίων αθλητών και αθλητριών που αγωνίζονται για τα κρητικά σωματεία θα πραγματοποιηθεί αύριο Σάββατο η πρώτη αγωνιστική ημέρα των διασυλλογικών αγώνων στίβου ανδρών-γυναικών 2018. Οι αγώνες θα φιλοξενηθούν στο Στάδιο Ελευθερίας (σφύρα) και στο Παγκρήτιο Στάδιο, ενώ την ευθύνη έχει η ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Κρήτης με συνδιοργανωτές την Περιφέρεια Κρήτης, τις Περιφερειακές Ενότητες Χανίων, Ρεθύμνης, Ηρακλείου, Λασιθίου, τη Δημοτική Επιχείρηση Ανάπτυξης Αθλητισμού Ηρακλείου και το ΕΑΚΗ.

 

Οι αγωνιζόμενοι βρίσκονται στο ξεκίνημα της σεζόν για τον ανοικτό στίβο και ουσιαστικά οι αυριανοί αγώνες θα τους δώσουν την ευκαιρία να κάνουν μία καλή προπόνηση ενόψει των σημαντικών διοργανώσεων που ακολουθούν. Παράλληλα θα αγωνιστούν για να χαρίσουν βαθμούς στους συλλόγους τους στη μάχη που θα γίνει για την ανάδειξη του πρωταθλητή Κρήτης.

 

Από τις συμμετοχές σίγουρα ξεχωρίζει η παρουσία του Λυκούργου Τσάκωνα, ο οποίος θα κάνει ντεμπούτο τρέχοντας στα 100μ. και 4Χ100μ. Η περυσινή χρονιά ήταν αρκετά καλή και σίγουρα ο αθλητής του Ελ. Βενιζέλου ευελπιστεί σε μία ακόμα καλύτερη. Απών θα είναι πιθανότατα ο έτερος σπρίντερ του χανιώτικου σωματείου Γιάννης Νυφαντόπουλος, ο οποίος αισθάνθηκε ένα τράβηγμα στην προπόνηση και όλα δείχνουν ότι δε θα ρισκάρει να επιβαρύνει το πόδι του. Από τις αδελφές Βασιλείου θα αγωνιστεί μόνο η Άννα, η οποία θα τρέξει με τα χρώματα της ΓΕΗ στα 400μ. Η Ειρήνη Βασιλείου θα δοκιμάσει στη 2η αγωνιστική του διασυλλογικού. Το «παρών» θα δώσουν και οι σημαντικότεροι αθλητές και αθλήτριες του ΟΦΗ και των υπόλοιπων σωματείων του νησιού, ενώ μεγάλο ενδιαφέρον θα έχει και η σφυροβολία που θα φιλοξενηθεί στο Στάδιο Ελευθερίας καθώς αναμένεται να αγωνιστούν τόσο ο Μιχάλης Αναστασάκης όσο και ο Χρήστος Φραντζεσκάκης του Ελ. Βενιζέλου.

Παράλληλα με το διασυλλογικό ανδρών-γυναικών θα πραγματοποιηθεί και το αντίστοιχο παμπαίδων – παγκορασίδων. Συνολικά αναμένεται να αγωνιστούν περίπου 500 αθλητές και αθλήτριες.

 

Οι διοργανωτές έδωσαν στη δημοσιότητα τις σπουδαιότερες συμμετοχές των αυριανών αγώνων οι οποίες έχουν ως εξής:

 

ΑΝΔΡΩΝ

 

100: Τσάκωνας Λυκούργος, Νυφαντόπουλος Γιάννης (Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος), Κόκκινος Γιάννης (Ο.Φ.Η.), Ξενικάκης Νίκος (ΓΑΣ Ιεράπετρας)

400: Αλμπάνης Χρήστος (Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος), Καλογεράκης Γιώργος (Ο.Φ.Η.)

1.500: Βασιλάκης Κώστας (Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος), Βότσος Χρήστος (Γ.Σ. Β. Κορνάρος)

110 Εμπ: Σαϊσανάς Νίκος (Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος), Φιλανδαράκης Νίκος (Γ.Α.Σ. Ιεράπετρας), Κουκουρογιαννάκης Παντελής (Α.Ο. Λασιθίου)

Τριπλούν: Μπόφτσης Παύλος, Γαλαζούλας Τάσος (Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος)

Σφύρα: Αναστασάκης Μιχάλης, Φραντζεσκάκης Χρήστος (Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος)

 

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

 

100: Σαρρή Κατερίνα, Τζόνσον Νοράγια (Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος).

400: Βασιλείου Άννα (Γ.Ε. Ηρακλείου), Κανάκη Αλέξια (Ο.Φ. Ηρακλείου), Τσαλουχίδου Ελένη (Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος), Ψυλλάκη Μαρία (Α.Ο. Κύδων).

1.500: Δόβρου Κατερίνα (Α.Ο. Κύδων), Ρήγα Σοφία (Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος).

3.000 Φ.Ε.: Μανιαδάκη Μαρίνα, Μαλιωτάκη Αθηνά (Α.Ο. Λασιθίου), Γουνάκη Βασιλεία (Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος).

100 Εμπ: Καστρινού Μελίνα, Λόπινε Μπεατρίς (Ο.Φ. Ηρακλείου)

Μήκος: Αλβερτσιάν Κριστίνα (Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος), Μπαλαμούτη Ζωή (Ο.Φ. Ηρακλείου).

Ακόντιο: Μανιού Αφροδίτη (Ο.Φ. Ηρακλείου), Γκέλη Ελένη (Γ.Α.Σ. Ιεράπετρας)

 

-RUN GREECE (29/4) : Για διευκόλυνση όλων όσων παραβρεθούν το Σάββατο στο  Παγκρήτιο, αλλά και για κάθε άλλο ενδιαφερόμενο δρομέα του RUN GREECE, θα διεξάγονται εγγραφές στη θύρα 1 και από ώρες 11.00 – 20.00

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ  ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΩΝ   ΑΓΩΝΩΝ   ΑΝΔΡΩΝ – ΓΥΝΑΙΚΩΝ   ΚΑΙ   ΠΠ – ΠΚ Α΄ (Κ16)

ΗΡΑΚΛΕΙΟ   -  ΣΑΒΒΑΤΟ  14  ΑΠΡΙΛΙΟΥ  2018

ΩΡΑ

ΣΤΑΔΙΟ  ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ

 

13.00

Σφύρα  Γ – ΠΠ Α΄

 

14.30

Σφύρα  ΠΚ Α΄

 

15.45

Σφύρα     Α

 

 

ΠΑΓΚΡΗΤΙΟ  ΣΤΑΔΙΟ

11.00

   10.000 Βάδην Α/Γ5.000 Βάδην ΠΠ Α΄ - 3.000 Βάδην ΠΚ Α΄

12.45

100 Γ   Προκριματικός

Οι προκριματικές σειρές θα διεξαχθούν μόνο στην περίπτωση

        που οι τελικές συμμετοχές είναι περισσότερες από 16

13.05

100 Α  Προκριματικός   

13.30

80 Εμπ. ΠΚ Α΄

 

 

13.45

100 Εμπ. ΠΠ Α΄ - Γ

 

 

14.00

110 Εμπ. Α

 

 

14.15

80  ΠΠ Α΄

       

Ακόντιο   ΠΠ Α΄

14.35

80  ΠΚ Α΄

 

 

15.00

100 Γ

   Επί Κοντώ  ΠΠ Α΄

 

15.15

100 Α

Μήκος  ΠΠ Α΄    -      Ύψος ΠΚ Α΄

Ακόντιο  Γ + ΠΚ Α΄

15.25

150  ΠΠ Α΄

 

                    

15.40

150  ΠΚ Α΄

 

 

16.00

600  ΠΠ – ΠΚ Α΄

 

Σφαίρα  ΠΠ Α΄

16.10

1.000 ΠΠ Α΄

Μήκος Γ 

Δίσκος  Α

16.20

1.000 ΠΚ Α΄

 

 

16.35

400  Γ

 

 

16.50

400 Α

                          Ύψος ΠΠ Α΄ + Α 

               Επί Κοντώ ΠΚ Α΄  

 

17.05

3.000 ΠΠ Α΄

2.000 ΠΚ Α΄

 

Σφαίρα  ΠΚ Α΄

17.25

300 ΠΠ Α΄

Μήκος ΠΚ Α΄  (Α΄ Σκάμμα)

                       

17.40

300 ΠΚ Α΄

 

Δίσκος  ΠΠ Α΄

17.55

300 Εμπ. ΠΠ – ΠΚ Α΄

             Τριπλούν  Α + ΠΠ Α΄

                                  (Β΄ Σκάμμα)

 

18.15

1.500 Γ - Α

 

 

18.35

4 Χ 100 Γ

 

Σφαίρα  Α

18.50

4 Χ 100 Α

                     

 

19.15

4 Χ 80 ΠΠ Α΄

 

Δίσκος  ΠΚ Α΄

19.30

4 Χ 80 ΠΚ Α΄

 

 

19.45

4 Χ 300 ΠΠ Α΄

 

 

20.00

4 Χ 300 ΠΚ Α΄

 

 

20.20

3.000 Φ.Ε.  Γ

 

 

20.40

3.000 Φ.Ε.  Α

 

 

 

Σχόλια