Στίβος

Η καλύτερη επίδοση στην Ελλάδα στο δίσκο από 15χρονο στο Παγκρήτιο

Σημαντικές εμφανίσεις από Παίδες και Κορασίδες στο Διαλλυλογικό Στίβου

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκαν το περασμένο Σάββατο στο Παγκρήτιο Στάδιο και στο ΕΑΚ Ελευθερίας (η σφυροβολία) το Παγκρήτιο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα ΠΚ που διοργάνωσε η ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Κρήτης με συνδιοργανωτές τις Περιφερειακές ενότητες Χανίων - Ρεθύμνου - Ηρακλείου και Λασιθίου.

Ξεχώρισαν με τις επιδόσεις τους οι αθλητές του ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος Ορέστης Ντουσάκης, Κώστας Μπουζάκης, Νοράγια Τζόνσον και Μαρία Μαυρεδάκη.

Ελπιδοφόρα εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ορέστης Ντουσάκης στη σφυροβολία, ο οποίος ήταν νικητής με 68,88 μ., δύο μόλις εκατοστά από το όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18 του Γκιορ. Ο αθλητής του Κωστή Παπαμαρκάκη θα έχει την ευκαιρία στους αγώνες που ακολουθούν να κλείσει θέση για το κορυφαίο γεγονός της κατηγορίας και να κυνηγήσει βολές πάνω από τα 70,00 μέτρα

Η Νοράγια Τζόνσον ήταν από τις αθλήτριες που ξεχώρισαν, αφού ήταν νικήτρια τόσο στα 100 μ. όσο και στα 100 μ. με 12.37 (1,4) και 25.03 (0,3) αντίστοιχα.

Ο Κώστας Μπουζάκης ήταν νικητής στη δισκοβολία με 54,09 μ. και έδειξε πως στη διάρκεια της σεζόν θα μπορέσει να κυνηγήσει το όριο για το Γκιορ (56,00 μ.), δεδομένου παράλληλα ότι είναι η καλύτερη επίδοση στην Ελλάδα από 15άχρονο με δίσκο 1.5 κιλού. Η καλύτερη επίδοση όλων των εποχών από 15χρονο με παιδικό δίσκο ήταν 53.56 του Χρήστου ΠΑπαδόπουλου από το 1980. Κάτι ανάλογο ισχύει και για την Μαρία Μαυρεδάκη, που στο αντίστοιχο αγώνισμα κορασίδων πέτυχε 43,95 μ., με το όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα να είναι 46,00 μέτρα.
Στις βαθμολογίες τόσο των Παίδων όσο και των Κορασίδων κέρδισε ο ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος με μεγάλη διαφορά μπροστά από τον ΟΦΗ στις Κορασίδες και τον Κύδωνα στους Παίδες.


Οι τρείς πρώτοι ανά αγώνισμα :

100μ Παίδων (Ανεμος 0.0): Χριστοφοράκης Γεώργιος (ΟΦΗ) 11.47, Αρτεμάκης Γεώργιος (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 11.59, Πετσαγκουράκης Εμμανουήλ (ΓΑΣ Ιεράπετρας) 11.72

200μ Παίδων (Ανεμος +0.4) Πετσαγκουράκης Εμμανουήλ (ΓΑΣ Ιεράπετρας) 23.64, Κιοσες Χαβατζής (ΑΟ Κύδων) 23.79, Λαμψακινός Αλέξανδρος (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 23.00

400μ Παίδων : Σερβινάς Δημήτριος (ΑΟ Κύδων) 52.85, Πατεράκης Βαγγέλης (ΑΟ Κύδων) 53.25, Ψύχουλας Κων/νος (ΟΚΑ Αρκάδι) 53.38

800μ Παίδων : Λεσι Σκελζεν (ΑΟ Κισάμου) 2.09.46, Μέγας Γεώργιος ((ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 2.10.30, Πετράκης Πέτρος (ΑΟ Κύδων) 2.17.31

1500μ Παίδων : Παπαγεωργόπουλος νίκος (ΑΟΛ) 4.25.07, Παραγιουδάκης Παντελής (ΟΚΑ Αρκάδι) 4.26.57, Μέγας Στυλιανός (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 4.26.73

3000μ Παίδων : Σπαντιδάκης Αντώνης (ΑΟ Κύδων) 10.15.93, Μανουσάκης Βασίλης (ΓΕΗ) 10.20.01, Μητάκης Ανδρέας (ΓΕΗ) 12.36.95

110 εμπόδια Παίδων (Ανεμος -0.1) : Βασιλόπουλος Άγγελος (ΑΟΛ) 16.79, Κακουδάκης Δαίδαλος (ΟΦΗ) 19.82

400μ εμπόδια Παίδων : Βασιλάκης Γεώργιος (ΓΣ Λιβυκος Ιεράπετρας) 1.00.06, Σχοιναράκης Ανδρέας (ΟΦΗ) 1.00.07, Τζατζαράκης Αλέξιος (ΟΦΗ) 1.00.58

2000μ Παίδων Στήπλ : Παπαγεωργόπουλος Νίκος (ΑΟΛ) 6.38.43, Βαρδάκης Εμμανουήλ (ΓΑΣ Ιεράπετρας) 7.42.90

Υψος Παίδων : Τζολάκης Κωνσταντίνος (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 1.80, Κοτζαμπασακης Αλέξανδρος (ΓΕΗ) 1.72, Κουβεδάκης Γεώργιος (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 1.68

Επί κοντώ Παίδων: Τεοντοσιου Εμμανουέλ (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 3.70, Κόζης Κωνσταντίνος (ΟΦΗ) 3.40

Μήκος Παίδων : Κουβεδάκης Γιάννης ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 6.33 (0.0), Καμαρίτης Βασίλειος (ΟΚΑ Αρκάδι) 6.11 (+0.1), Μουδατσάκης Δημήτριος (ΟΦΗ) 5.91 (-1.0)

Τριπλούν Παίδων : Μουδατσάκης Δημήτριος (ΟΦΗ) 12.70 (0.0), Κουβεδάκης Ιωάννης (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 12.65 (-0.1), Κουβεδάκης Γεώργιος (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 12.51

Σφαιροβολία Παίδων (5κιλ) : Μπομπολάκης Βασίλειος (ΓΣ Ελευθ.Βενιζέλος) 13.64, Μπουζάκης Κων/νος (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 13.54, Αθανασάκης Θεοχάρης (ΑΟ Κύδων) 13.48

Δισκοβολία Παίδων (1.5κιλ) Μπουζάκης Κων/νος (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 54.09, Ντουσάκης Ορέστης (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 47.13, Γουρμετάκης Κων/νος (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 46.10

Σφυροβολία Παίδων (5κιλ) : Ντουσάκης Ορέστης (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 68.88, Τουσισβίλι Γκεόργκι (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 54.96, Φουράκης Κώστας (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 51.18

Ακοντισμός Παίδων (600γρ) : Καλογεράκης Γεράσιμος (ΟΦΗ) 59.23, Πιτσιτάκης Εμμανουήλ (Βενιζέλος) 50.96, Παναγιωτάκης Εμμανουήλ (ΑΟΛ) 48.22

4Χ100μ Παίδων : ΑΟ Κύδων (Βαβουλές-Αμντουλάχ-Μπουρδαντωνάκης-Σουχλάκης) 47.05, ΟΚΑ Αρκάδι 47.13 (Καμαρίτης Β. - Δημητράκης Μ. - Κουγεντάκης Γ. - Κουμπαρ Μπ.)

4X400μ Παίδων : ΟΦΗ 3.38.09 (Λίλος Γ. - Χριστοφοράκης Ι. - Σχοιναράκης Α. - Τζατζαράκης Α), ΑΟ Κύδων 3.39.83 (Πατεράκης Ε. - Σερβίνας Δ. - Χιντεράσα Ε. - Μανουσάκης Ε.), ΓΣ Ελ.Βενιζέλος 3.49.33 (Ντουντουνάκης Ι. - Μέγας Γ. - Μέγας Στ. - Παπαηλιάκης Η.)

100μ Κορασίδων (Ανεμος +1.4) Νοράγια Τζόνσον (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 12.37, Καλογιαννάκη Μαρία-Ελένη (ΟΦΗ) 12.87, Σημαντηράκη Ειρήνη (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 12.98

200μ Κορασίδων (Άνεμος +0.3) Τζόνσον Νοράγια (ΓΣ Ελευθ.Βενιζελος) 25.03, Σκουλά Καλλιόπη (ΟΦΗ) 27.44, Μαυραντωνάκη Ευαγγελία (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 27.68 (Άνεμος +0.7)

400μ Κορασιδων : Ψυλλάκη Μαρία (ΑΟ Κύδων) 59.30, Μπιρίκου Μαρία (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 1.01.28, Σπαράκη Αγγελική (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 1.03.94

800μ Κορασίδων : Ραφαϊλάκη Νικολέτα (ΑΟΛΟ) 2.27.88, Κάσλεβα-Τσιριγώτη Ευδοκία (ΑΟ Κύδων) 2.30.44, Σταγογιάννη Μαρία (ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ) 2.32.48

1500μ Κορασίδων : Σπαράκη Χαρά (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 5.18.14, Κάσλεβα Τσιριγώτη Ευδοκία (ΑΟ Κύδων) 5.32.04, Αρτινού Ανδριάνα (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 5.37.64

3000μ Κορασίδων : ΠΑπαδογιαννάκη Στέλλα (ΑΟΚισάμου) 14.12.78

100μ εμπόδια Κορασίδων (Ανεμος -0.5) : Ραφαέλα Χαραλαμπάκη (Λιβυκός) 16.58, Ελένη Ψυχαράκη (ΟΦΗ) 18.33

400μ εμπόδια Κορασίδων : Τζαγκαράκη Μαρία (ΓΣ Λιβυκός Ιεράπετρας) 1.06.05, Ρεθυμνιωτάκη Σοφία (ΟΦΗ) 1.08.50, Κατσουλη Ελένη (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 1.09.88

200μ στηπλ Κορασιδων : Μαριδάκη Γεωργία (ΓΣ Λιβυκός) 8.29.20, Σταματάκη Ευαγγελία (ΓΣ Βιτς.Κορνάρος) 10.01.05

5000μ Βαδην Κορασίδων : Τζατζιμάκη Βασιλική (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 29.22.80, Ελληνικάκη Ελένη (ΓΣ Βιτσέντζος Κορνάρος) 31.53.08

Άλμα σε ύψος Κορασίδων : Τερεζάκη Έλενα (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 1.53, Παπαδάκη Γεωργία Μαρία (ΓΑΣ Μαλλίων) 1.50, Μουντάκη Κατερίνα (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 1.50

Επί κοντώ Κορασίδων : Τερεζάκη Ελένη 3.50, Σταμπολάκη Εβελίνα (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 3.30, Σπαράκη Σοφία (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 3.00

Άλμα σε μήκος Κορασίδων : Τζαγκαράκη Μαρία (ΓΣ Λιβυκός) 5.56 (-0.2) Αναγνωστάκη Ιωάννα (ΟΦΗ) 5.20 (-0.4) Πιτροπάκη Σοφία (ΓΣ Λιβυκός) 5.10 (-1.2)

Άλμα Τριπλούν Κορασίδων : Παπαδάκη Γεωργία-Μαρία (ΓΑΣ Μαλίων) 11.44 (0.0), Καρράκη Ιωάννα (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 11.07 (0.0) , Πιτροπάκη Σοφία (ΓΣ Λιβυκός Ιεράπ) 10.59 (0.0)

Σφαιροβολία Κορασίδων (3κιλα) Μπομπολάκη Εμμανουηλία (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 13.21, Μυλανάκη Αθηνά-Μαρία (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 12.60, Μαυρεδάκη Μαρία (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 12.32

Δισκοβολία Κορασίδων : Μαυρεδάκη Μαρία (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 43.95, Φραγκάκη Ειρήνη (ΑΟ Κύδων) 41.89, Τσικαλάκη Αικατερίνη (ΣΜΚ) 32.67

Σφυροβολία Κορασίδων (3κιλ) Σταφλυαράκη Ελπίδα (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 51.07, Κουρκουνάκη Μυρσίνη (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 47.40, Ψαλιδάκη Νίκη (ΣΜΚ) 45.59

Ακόντιο Κορασίδων (500γρ) : Παπαχατζάκη Μαρίνα (ΟΦΗ) 41.69, Πασσα Αθηνά (ΟΦΗ) 33.23, Μασέλη Ελένη (ΟΦΗ) 31.05

4Χ100μ Κορασίδων : ΟΦΗ 51.33 (Παπαδάκη Ε.-Ρεθυμνιωτάκη Σ.-Σκουλά Κ.-Καλογιαννάκη Μ.), ΓΣ Ελ.Βενιζέλος 51.43, ( Τάπου - Μαράκη Α. - Γουέλς Μ. - Σημαντηράκη Ε.)

ΟΚΑ Αρκάδι 51.76 (Τσιμπουκάκη Μ. - Σταγκουράκη Μ. - Κατριτζιδάκη Β. - Γιαννουλάτου Ν.)

4Χ400μ Κορασίδων : ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος (Χριστοδουλάκη-Σπαράκη-Κατσούλη-Μπιρίκου) 4.17.96

60μ ΠΠΒ΄(Εκτός Βαθμολογίας) Σφακιανάκης Ιωάννης (ΓΕΗ) 8.62

60μ ΠΚΒ΄(Εκτός Βαθμολογίας) Κατζουράκη Μαρκέλα (Πήγασος) 8.65

600μ ΠΠΒ΄(Εκτός Βαθμολογίας) : Πάγκαλος Νίκος (ΑΟΛ) 1.48.71

600μ ΠΚΒ¨(Εκτός Βαθμολογίας) : Αποστολάκη Μαρία (ΟΦΗ) 1.47.26


Ανεπίσημη Βαθμολογία (μέχρι τον οριστικό έλεγχο) Παίδων: Βενιζέλος 176, Κύδων 105,5 ΟΦΗ 84,5 ΑΟΛασηθίου 47, Αρκάδι 35, Λιβυκός 25, ΓΑΣ Ιεράπετρας 20, ΑΟ Κισάμου 10, ΣΜΚ 7, Ιδομενέας 1

Κορασίδων : Βενιζέλος 313, ΟΦΗ 122, Λιβυκός 72, ΣΜΚ 39, Κύδων 38, Αρκάδι 31, ΓΑΣ Μαλίων 26, Βιτσέντζος Κορνάρος 10, ΓΑΣ Ιεράπετρας 10, ΑΟ Λασηθίου 8, ΑΟ Κισάμου 7, ΓΕΗ 3, Πήγασος 2, Νέαρχος 1.

Σχόλια