Στίβος

Πλημμύρισε μαθητές- αθλητές στίβου το Παγκρήτιο

Ολοκληρώθηκε η Α΄ φάση του Σχολικού Πρωταθλήματος - Ποιοι προκρίνονται στη συνέχεια των αγώνων…

Τα 11 κορίτσια και τα 12 αγόρια που έπιασαν το όριο πρόκρισης για την Β΄ φάση, θα αγωνιστούν την Τρίτη 27 Μαρτίου στο Παγκρήτιο Στάδιο



Με απόλυτη επιτυχία και με τη συμμετοχή μαθητών- τριών από τα σχολεία του Νομού Ηρακλείου, πραγματοποιήθηκε την περασμένη Παρασκευή στο Παγκρήτιο Στάδιο η Α΄ φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Σχολικών Αγώνων στίβου Αγοριών- Κοριτσιών. Τα 11 κορίτσια και τα 12 αγόρια που έπιασαν το όριο πρόκρισης για την Β΄ φάση, θα αγωνιστούν την Τρίτη 27 Μαρτίου, στις 12:00 στο Παγκρήτιο Στάδιο για τα δρομικά αγωνίσματα, τα άλματα και τις ρίψεις ενώ το αγώνισμα της σφυροβολίας θα διεξαχθεί στο Στάδιο Ελευθερίας.


Από τις επιδόσεις της πρώτης φάσης εντυπωσιακή ήταν η παρουσία του Γεράσιμου Καλογεράκη στον ακοντισμό και της Ζωής Μπαλαμούτη στο τριπλούν. Ο μαθητής του 2ου ΕΠΑΛ Ηρακλείου έκανε βολή στα 62.42 μ. και ενώ το όριο ήταν 49μ. ενώ η πρωταθλήτρια του 3ου ΓΕΛ , έκανε άλμα στο τριπλούν στα 12.35μ. ενώ το όριο ήταν 10.80μ.
«Οι αγώνες αυτοί είναι καθιερωμένοι κάθε χρόνο. Αφορούν στα Γυμνάσια και τα Λύκεια για τους αγώνες στίβου, το ποδόσφαιρο, το μπάσκετ ,το βόλεϊ ενώ έχουμε και αθλοπαιδείες και στα Δημοτικά. Κάθε χρόνο προσπαθούν μέσα από τα αγωνίσματα, τα παιδιά να έχουν και βλέψεις για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα με απώτερο σκοπό να πάρουν το μπόνους, εφόσον πετύχουν μια θέση στη πρώτη τριάδα. Είναι ένα πολύ ισχυρό κίνητρο για τα παιδιά.», τονίζει ο υπεύθυνος του Γραφείου Φυσικής Αγωγής Γιάννης Νηστικάκης και συνεχίζει:
«Τα παιδιά δουλεύουν και εκτός σχολείου από τους γυμναστές τους, με τα σωματεία τους και το επίπεδο μπορώ να πω είναι αρκετά καλό και ελπιδοφόρο.Το Ηράκλειο από παλιά είναι ανταγωνιστικό τόσο σε επίπεδο νομού όσο και Πανελληνίως».


Ανάλογη είναι και η τοποθέτηση του Καθηγητή Φυσικής Αγωγής και έμπειρου προπονητή στίβου της Αθλητικής Ακαδημίας Ηρακλείου, Χρήστου Λίτσικα. «Στην ουσία είναι ο πρώτος αγώνας για τα παιδιά, τα οποία ασχολούνται με το στίβο. Είναι σχολικοί αγώνες λαμβάνουν μέρος όλα τα παιδιά, μαθητές Γυμνασίων και Λυκείων του νομού Ηρακλείου. Από την πρώτη φάση οι καλύτεροι θα συμμετέχουν στη Περιφερειακή φάση μαζί με τους υπόλοιπους μαθητές της Κρήτης και από εκεί θα προκριθούν οι καλύτεροι, στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα που θα γίνει στην Αθήνα.


Στο Ηράκλειο, ο κλασσικός αθλητισμός είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο και αυτό φαίνεται ακόμη και σε αυτούς του αγώνες παρά τις δυσκολίες που έχουν οι μαθητές με τα προγράμματα τους, ειδικά σε ότι αφορά τους μαθητές του Λυκείου. Έχουμε πολύ καλές επιδόσεις και κάθε χρόνο έχουμε αρκετές συμμετοχές και επιδόσεις στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα».

Στην επόμενη φάση προκρίθηκαν οι: Καλογιαννάκη Μαρία και Μαυραντωνάκη Ευαγγελία στα 100μ., η Σκουλά Καλλιόπη στα 200μ., η Χανιωτάκη Γεωργία Μαρία στα 400μ., η Λοππινέ Μπεατρίς και Ανδρουλάκη Νίκη στα 400μ. εμπόδια, η Θανοπούλου Νικολέτα στο μήκος, οι Μπαλαμούτη Ζωή, Παπαδάκη Γεωργία Μαρία, Αρναουτοπούλου Ευθαλία στο τριπλούν και η Κουναλάκη Ελευθερία στο έπταθλο.


Σε ότι αφορά τα αγόρια, στην β΄ φάση θα λάβουν μέρος οι: Αλέξανδρος Δημόπουλος και Σπανάκης Μιχάλης στα 200μ., οι Ποταμιανάκης Ιωάννης και Σταμπούλος Αθανάσιος στα 400μ., Τζατζαράκης Αλέξιος στα 400μ. εμπόδια, ο Γκούλμιχάλης Εμμανουή στο μήκος, οι Παττακός Λεωνίδας και Μουδατσάκης Δημήτριος στο τριπλούν, ο Νινιράκης Σταύρος στο δίσκο και οι Καλογεράκης Γεράσιμος, Αλεξάκης Δημήτριος και Βασιλακάκης Ιωάννης στο ακόντιο.


Τα αποτελέσματα
Τα αποτελέσματα των αγώνων της Α΄ φάσης έχουν ως εξής:


Κορίτσια: 100μ. (όριο 13΄΄.00): Καλογιαννάκη Μαρία (Πειραματικό) 12.59 προκρίνεται, Μαυραντωνάκη Ευαγγελία (2ο ΕΠΑΛ) 12.93 προκρίνεται, Σουρανάκη Σαββίνα (1ο ΓΕΛ)13.66, Τσαγκαράκη Νίκη (4ο ΓΕΛ) 13.88, Τιτάκη Μαρία (7ο ΓΕΛ) 13.90, Κουτσογιάννη Στυλιανή (ΓΕΛ Γαζίου 14.63, Κλινάκη Παρασκευή (6ο ΓΕΛ) 14.66, Αναστασάκη Καλλιόπη (7ο ΓΕΛ)14.90.


200μ.(όριο 27΄΄.00): Σκουλά Καλλιόπη (4ο ΓΕΛ) 27.00 προκρίνεται, Μαυράκη Ελένη (1ο ΓΕΛ) 30.00, Ξυλούρη Κων/να (ΓΕΛ Γαζίου) 31.11, Πινακουλάκη Μαρία Άννα (2ο ΓΕΛ) 31.63, Σουμελίδου Μαρία ( ΓΕΛ Αλικ/σού) 33.53, Αρχοντάκη Ιωάννη (ΓΕΛ Μελεσών ) 33.72, Δραμητινού Μαρία (ΓΕΛ Αλικ/σού)37.28, Ανδρεανίδη Βασιλική (5ο ΓΕΛ)38.66, Καλυκάκη Άννα (5ο ΓΕΛ)39.56.


400 μ. (όριο1.03.00): Χανιωτάκη Γεωργία Μαρία (3ο ΓΕΛ)1.00.50 προκρίνεται, Σαϊπή Ιόλα (8ο ΓΕΛ)1.04.70, Μωραϊτη Ελένη (ΓΕΛ Μελεσών) 1.09.5.
800μ. (όριο 2.30.00): Λαμπράκη Ελευθερία (2ο ΓΕΛ)2.54.80, Αποστολάκη Σταυρούλα (8ο ΓΕΛ) 3.27.00.


400μ. εμπόδια (όριο 1.11.40): Λοππινέ Μπεατρίς (Πειραματικό) 1.04.25 προκρίνεται, Ανδρουλάκη Νίκη(4ο ΓΕΛ. )1.11.30 προκρίνεται.


Μήκος (όριο 5.00μ.):Θανοπούλου Νικολέτα (8ο ΓΕΛ) 5.17μ. προκρίνεται, Βισκαδουράκη Μαρίνα (ΓΕΛ Αλικ/σού) 4.56μ. Μανουσάκη Κων/να (ΓΕΛ Επισκοπής)4.15μ.


Τριπλούν (όριο 10.80μ.): Μπαλαμούτη Ζωή (3ο ΓΕΛ) 12.35μ. προκρίνεται, Παπαδάκη Γεωργία Μαρία (ΓΕΛ Μαλίων) 11.18μ. προκρίνεται, Αρναουτοπούλου Ευθαλία (1ο ΓΕΛ)10.81μ. προκρίνεται, Ψυχαράκη Ελένη (4ο ΓΕΛ)9.48μ.


Επι κοντώ (όριο 2.90μ.): Καλογιαννάκη Στέλλα (2ο ΓΕΛ)2.60μ., Μαθιουδάκη Μελίνα (Πειραματικό) 2.40μ.


Σφαίρα (όριο 10.60μ.):Μικριγιαννάκη Ευαγγελία (5ο ΓΕΛ) 9.47Μ., Μετσι Μαρικλενα (ΓΕΛ Γουβών)9.12μ., Γενειατάκη Άννα (ΓΕΛ Αρχανών) 8.71μ., Μαρκούλη Αγγελική (ΓΕΛ Μελεσών ) 8.31μ., Νατσίδου Φωτεινή (ΓΕΛ Γουβών) 8.21μ., Μηλάκη Μαρία (3ο ΓΕΛ)8.09μ., Τοψη Κλεονίκη (1ο ΓΕΛ)7.68μ., Παπαφραγκάκη Μαρία (5ο ΓΕΛ) 7.14μ.


Δίσκος (όριο 32.00μ.):Τυλιανάκη Μαρία (11ο ΓΕΛ)21.20μ.


Ακόντιο (όριο 33.00μ.)Μασέλη Ειρήνη (3ο ΓΕΛ) 31.66μ.


Σφύρα(όριο 40.00μ.): Κουρουπάκη Στυλιανή (1ο ΓΕΛ)29.85


Έπταθλο: Κουναλάκη Ελευθερία (ΓΕΛ Μαλιων) προκρίνεται.




AΓΟΡΙΑ

100μ. (όριο 11.70): Καλυβιανάκης Νικόλαος (5ο ΓΕΛ) 12,47, Φωτιάδης Πασχάκης (Μουσικό)12.55, Μακριδάκης Νικόλαος (ΓΕΛ Γουβών) 12.72, Πατρικαλάκης Νικόλαος (4ο ΓΕΛ)12.74, Κοτσάκης Οδυσσέας (1οΓΕΛ), Παρασύρης Ιωάννης (1ο ΓΕΛ)12.87, Γκουζί Μπεσιάν (ΓΕΛ Καστελίου) 12.89, Σταυρακάκης Αρτέμιος (4οΓΕΛ) 13.54, Ντίλι Λέανδρος (5ο ΓΕΛ) 13.64, Μούχαλος Τράνταλης Ευάγγελος (Πειραματικό) 14.34.


200μ. (όριο 24.30): Δημόπουλος Αλέξανδρος (10ο ΓΕΛ) 23.70 προκρίνεται, Σπανάκης Μιχαήλ (ΓΕΛ Αλικ/σού) 24.19 προκρίνεται, Παπάζογλου Γεώργιος (Πειραματικό) 24.67,Βιολάκης Κων/νος(5ο ΓΕΛ) 25.06, Αγγελάκης Παναγιώτης (ΓΕΛ Μελεσών) 25.16, Μελισσίδης Δημήτριος (1ο ΓΕΛ) 27.30, Κοσμαδάκης Ζαχαρίας (2ο ΓΕΛ) 27.34.


400μ. (όριο 53.00): Ποταμιανάκης Ιωάννης (8ο ΓΕΛ) 50.64 προκρίνεται, Σταμπούλος Αθανάσιος (5ο ΓΕΛ) 51.56 προκρίνεται, Τζιράκης Αδάμ (11ο ΓΕΛ) 53.23, Σταυρίδης Αλεξάντερ (Μουσικό)53.94, Αδικημενάκης Γεώργιος (ΓΕΛ Γαζίου) 54.28, Κουγιουμτζάκης Δημήτριος (2ο ΓΕΛ) 58.75, Στεφανάκης Μάριος (2ο ΓΕΛ)59.40, Μαυριτσάκης Ηλίας (ΓΕΛ Γουβών) 60.90, Κόστα Νίκο (ΓΕΛ Μαλίων) 61.88.


800μ. (όριο 2.05.00): Ορφανός Γεώργιος (2ο ΓΕΛ) 2.22.00.


1500μ. (όριο 4.24.00): Λυμιωτάκης Εμμανουήλ (ΓΕΛ Αλικ/σού) 5.05.50, Βίσκα Κριστιάν (5ο ΓΕΛ) 5.02.60.


300μ. (όριο 9.50.00): Μανουσάκης Βασίλειος (11ο ΓΕΛ) 10.39, Στεφανάκης Δημήτριος (2ο ΓΕΛ)11.02, Μανουσάκης Εμμανουήλ (ΓΕΛ Αλικ/σού) 12.55.


400μ. εμπόδια (όριο 60.50): Τζατζαράκης Αλέξιος (1ο ΓΕΛ)60.40 προκρίνεται.


Μήκος (όριο 6.10μ.): Γκουλμιχάλης Εμμανουήλ (1ο ΓΕΛ) 6.37μ.προκρίνεται , Λογγίδης Χαράλαμπος (ΓΕΛ Γουβών) 5.62, Σαμπροβαλάκης Γεώργιος (5ο ΓΕΛ) 5.58μ., Μαρτίνι Σταύρος (ΓΕΛ Μαλίων) 5.35μ., Κοπιδάκης Νικόλαος (2ο ΓΕΛ) 5.02μ., Σπυριδάκης Παναγιώτης (2ο ΓΕΛ) 4.96μ., Λουλούδης Βασίλειος (ΓΕΛ Αλικ/σού) 4.94μ., Παπαντωνάκης Νικόλαος (11ο ΓΕΛ) 4.55μ., Μανουσάκης Μαρίνος (ΓΕΛ Αλικ/σού) 4.12μ.


Τριπλούν (όριο 12.80μ.):Παττακός Λεωνίδας (8ο ΓΕΛ) 14.17μ.προκρίνεται, Μουδατσάκης Δημήτριος (5οΓΕΛ)13.32μ. προκρίνεται.


Επί κοντώ (όριο 3.80μ.): Κοζής Κων/νος (11ο ΓΕΛ ) 3.40μ.


Σφαίρα (όριο 14.00μ.): Κουτσουδάκης Μιχαήλ (5ο ΓΕΛ) 11.93μ., Κιαμουρης Ορέστης (1ο ΓΕΛ)11.32μ., Ματζαράκης Μάριος (1ο ΓΕΛ) 10.38μ., Σησαμάκης Γεώργιος- Μιχαήλ (ΓΕΛ Γουβών) 9.32μ., Δαμιανάκης Μάριος (ΓΕΛ Καστελίου) 7.58μ.


Δίσκος (όριο 40.00μ.): Νινιράκης Σταύρος (6ο ΓΕΛ) 41.10μ. προκρίνεται, Χατζημιχαήλ Στυλιανός (2οΓΕΛ)37.90μ., Σκουντάκης Ιωάννης (8ο ΓΕΛ) 35.90μ.


Ακόντιο (όριο 49.00): Καλογεράκης Γεράσιμος (2ο ΕΠΑΛ) 62.42μ. προκρίνεται , Αλεξάκης Δημήτριος (3οΕΠΑΛ) 53.10μ. προκρίνεται, Βασιλακάκης Ιωάννης (1ο ΓΕΛ )49.03μ. προκρίνεται, Αλεξάκης Αντώνιος (3οΓΕΛ)45.30μ.

Σχόλια