Πόλο

Ήττα του ΟΦΗ από τον Μίλωνα

Ολοκληρώθηκε η κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, ακολουθούν τα play out...

Παρότι παρουσιάστηκε ιδιαίτερα μαχητικός ο ΟΦΗ δεν τα κατάφερε ούτε χθες κόντρα στον Μίλωνα από τον οποίο ηττήθηκε στο κολυμβητήριο Ηρακλείου με 7-8 στο τελευταίο παιχνίδι της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος της Α2. Η ομάδα του Μάκη Βολτυράκης στάθηκε αρκετά καλά, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα.
Η σκέψη όλων στον ΟΦΗ στρέφεται πλέον στα play out, για την παραμονή στην κατηγορία.
Τα 8λεπτα: 1-2, 2-2, 2-2, 2-2
ΟΦΗ (Βολτυράκης): Καβουσανός (τ), Μαλιαρός, Μανιουδάκης (2), Βολτυράκης, Βασιλάκης (1), Ιερωνυμάκης (1), Σπυριδάκης, Λεονταράκης, Γιανναδακης (1), Γιγουρτακης (2), Μιγιάκης.

Aπό κει και πέρα ο Ηλυσιακός νίκησε εκτός έδρας τον ΓΣ Ηλιούπολης με 9-6 και μάλιστα με ανατροπή (το γύρισε από το 6-4), στο σημαντικότερο από τα παιχνίδια που έγιναν την Κυριακή για την 14η και τελευταία αγωνιστική της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α2 Ανδρών και τερματίζει στη 2η θέση του Α’ Ομίλου.

Το αποτέλεσμα αυτό εκμεταλλεύτηκε η ΑΕ Χαϊδαρίου η οποία (με την άνετη νίκη της επί των Δελφινιών Μεταμόρφωσης) καταλαμβάνει την προνομιούχο 4η θέση που τη στέλνει στους Ομίλους Ανόδου, ενώ η ομάδα της Ηλιούπολης μένει 5η και πάει στον Όμιλο Καθόδου.

Το ματς ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ θα διεξαχθεί στις 18 Μαϊου.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Α’ ΟΜΙΛΟΥ (14 αγ.):

1.ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 187-59 36 (12 αγ.)

2.ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 126-104 29

3.ΜΙΛΩΝ 122-120 27

4.ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ 134-106 23

...............................................................

5.ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ 110-123 20

6.ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ. 86-153 11

7.ΟΦΗ 83-123 6 (13 αγ.)

8.ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 87-147 3 (13 αγ.)

Σ.Σ.: Εκκρεμεί η απόφαση του Αθλητικού Δικαστή για τον αγώνα ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΟΦΗ. Εκκρεμεί το ματς της 14ης αγωνιστικής Παναθηναϊκός – ΝΟ Ρεθύμνου.
ΟΜΙΛΟΙ ΑΝΟΔΟΥ Β’ ΦΑΣΗΣ:

Οι 4 πρώτες ομάδες από κάθε Όμιλο (σύνολο 8) συνεχίζουν στους δύο (2) Ομίλους Ανόδου,-μετά από κλήρωση που θα γίνει για να καταρτιστούν- στη Β' Φάση του πρωταθλήματος (14-16 Ιουνίου) με την ακόλουθη βαθμολογία:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 3, ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 3, ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 2, ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 2, ΜΙΛΩΝ 1, ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ 1, ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ 0, ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ 0.

Οι 2 πρώτες ομάδες κάθε Ομίλου Ανόδου της Β' Φάσης (σύνολο 4) συνεχίζουν στα πλέι οφ της Γ' Φάσης (28-30 Ιουνίου) και οι υπόλοιπες (4) στους αγώνες Κατάταξης (5η – 8η θέση) τις ίδιες ημερομηνίες. Οι νικήτριες ομάδες των αγώνων πλέι οφ Ανόδου αγωνίζονται στον Τελικό και οι ηττημένες για την 3η – 4η θέση (5-7 Ιουλίου). Οι ομάδες του Τελικού ανέρχονται στην Α1 Εθνική Κατηγορία.

ΟΜΙΛΟΣ ΚΑΘΟΔΟΥ Β’ ΦΑΣΗΣ:

Οι υπόλοιπες ομάδες (σύνολο 8) των Ομίλων της Α' Φάσης μετέχουν στον Όμιλο Καθόδου της Β' Φάσης (14-16 Ιουνίου & 28-30 Ιουνίου), με την ακόλουθη βαθμολογία:

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ 3

ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ 3

ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ. 2

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 2

ΟΦΗ 1

ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ 1

ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 0

ΠΑΣ ΦΟΙΒΟΣ 0

Στη Β' Εθνική υποβιβάζονται οι 4 τελευταίες ομάδες της κατάταξης

Σχόλια